Canlı Borsa

Hitachi 28 milyar dolarlık projeyi durdurdu

19.01.2019 13:04 Japon şirketi Hitachi, Avrupa Birliği`nden çıkma planları altüst olan İngiltere`de inşa edeceği 3 trilyon yen (28 milyar dolar) maliyetli nükleer enerji santrali projesini dondurmaya karar verdi.

Hitachi, Galler bölgesinde bulunan Anglesey'de kuracağı ve yaşlanan tesislerin yerini alması düşünülen Horizon Nükleer Santrali için özel yatırımcı bulmakta zorlanıyordu. Tesisin İngiltere'nin kullandığı enerjinin yüzde 6'sını karşılaması bekleniyordu.

Hitachi yaptığı yazılı açıklamada, "Özel bir şirket olarak, ekonomik düşüncelerle projeyi dondurma kararı aldık" dedi ve hesaplarında 300 milyar yen değer kaybı gösterileceğini bildirdi.

Hitachi yatırımcıların kaygılarını giderebilmek için İngiliz hükümetinden finansal desteğini artırmasını istemişti ancak yaklaşan Brexit dolayısıyla hükümetin bu gibi planları derleme imkanları kısıtlı kaldı.

Konuya yakın kaynaklar, Hitachi'nin bir grup Japon yatırımcı ve İngiliz hükümetinin projede, ayrı ayrı üçte bir hisse satın alacağını umduğunu söylediler. Projenin üçte ikisi hisse satışı, üçte biri de krediyle finanse edilecekti.

Hitachi, "Horizon projesi ve nükleer santrallerin inşası ve işletmesiyle ilgili olarak finansal bir yapı geliştirmek için daha zamana ihtiyaç olduğu anlaşılıyor" dedi.

İngiliz hükümeti ise, Hitachi ile yapılan görüşmelere rağmen bir anlaşmaya varılmasının mümkün olmadığını açıkladı.

Hükümet için odak noktasının maliyetlerin düşürülmesi ve tüketicilerle vergi mükellefleri için değer maksimizasyonu olduğu belirtildi.

Hükümet açıklamasında, nükleer sektöre yatırım kararlılığın devam ettiği ve ilerideki projeler için finansman modellerinin gözden geçirilmekte olduğu belirtildi.

Japon şirketinin projeden çekilmesi, Avrupalı özel sektör şirketlerinin rekabet gücü olmadığı için, yeni nükleer santral yapım sektöründe, Rusya ve Çin'in kamu kuruluşlarının önünü açıyor.
 


Canlı Borsa
94.219 18:05
Değişim :  2,13% |  1.968,90
Önceki Kapanış :  92.250  
En Yüksek
94.252
En Düşük
92.083
Açılış: 92.310
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 26.113 0,09  
Nasdaq CCO 7.845 0,62  
Xetra DAX DAX 12.086 -0,09  
Shanghai Composite SHCOMP 2.890 0,09  
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--275--//-//192.168.116.194--//-//1 sn-(18.06.2019 19:37:20-18.06.2019 19:37:21)