Canlı Borsa

BoE: Ekonomi uzun vadeli zarar görebilir

26.03.2020 16:55 İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Kurulu, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonomi üzerinde uzun vadeli bozulmanın oluşabileceği uyarısında bulundu.

İngiltere Merkez Bankası'nın mart ayı Para Politikası Kurulu toplantı tutanaklarında, bankanın yüzde 2 seviyesindeki enflasyon hedefi seviyesini koruduğu, bu seviyenin büyüme ve istihdamın sağlanmasına yardımcı olmasının beklendiği belirtildi.

Tutanaklarda, son haftalarda corona virüs pandemisi nedeniyle ortaya çıkan ekonomik ve finansal aksamaların zorluk yarattığı kaydedildi.

Virüse karşı alınan önlemlerin de salgınla birlikte arttığı ve bu  durumun ekonomik aktivite üzerinde çok sert düşüşe neden olmasının olası olduğu  belirtilen tutanaklarda, “Aksamanın ciddiyeti değerlendirildiğinde ekonomi  üzerinde uzun vadeli zarar oluşabilir. Özellikle eğer büyük çaplı iflaslar  oluşursa, bu işsizliği ciddi şekilde artırır.” ifadesine yer verildi.

Tutanaklarda, corona virüs nedeniyle yakın vadede çok sayıda insanın  bir süreliğine çalışamayacak durumda olmasının, diğerlerinin ise işlerini mevcut  duruma göre ayarlamasının beklendiği ifade edildi.

“Belirsizliklerin yüksek olduğu dönemde, işletmelerin yatırım  kararlarını ertelemesi olası.” ifadesinin kullanıldığı tutanaklarda,  İngiltere’nin ihracatında da azalış yaşanabileceği kaydedildi.

Tutanaklarda, ekonomik aktivitedeki olumsuzlukların tüketicilerin  dönemsel zaruri ürün alımları ile telafi edilebileceği belirtilirken,  işletmelerin nakit girdisinin mevcut gelişmelerden olumsuz etkileneceği  öngörüldü.

Enflasyonun şubat ayında yüzde 1,7 seviyesinde gerçekleştiği  hatırlatılan tutanaklarda, bahar aylarında enflasyonun yüzde 1 seviyesinin altına  gerileyebileceği değerlendirildi.

Tutanaklarda ayrıca sterlin kurunda önümüzdeki dönemde  gerçekleşebilecek değer kayıplarının enflasyona yansımasını beklendiği de  bildirildi.

Ekonomik aktivitedeki şokun büyüklüğünün ve süresinin, halen yüksek oranda belirsiz olduğu belirtilen tutanaklarda, bununla birlikte söz konusu şokun büyük ve sert olmasının beklendiği kaydedildi.

Tutanaklarda, İngiliz hükümetinin corona virüs salgının oluşturduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için bir dizi mali destek önlemini açıkladığı, İngiliz Merkez Bankası'nın da işletmeleri ve hane halkını ekonomik bozulmaya karşı destekleme rolünün olduğu anımsatıldı.

Uzun vadeli risklerin ekonomiye zarar verebileceği uyarısı yapılan tutanaklarda, bankanın gelişmeleri yakından izlemeye devam ettiği de belirtildi.


Canlı Borsa
88.125 18:05
Değişim :  -3,72% |  -3.402,55
Önceki Kapanış :  91.528  
En Yüksek
92.299
En Düşük
88.125
Açılış: 91.834
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 22.552 6,38  
Nasdaq CCO 7.798 5,60  
Xetra DAX DAX 9.633 -3,68  
IPC MXX 35.707 0,48  
Shanghai Composite SHCOMP 2.772 0,26  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--91--//-//192.168.116.192--//-//0 sn-(29.03.2020 18:25:01-29.03.2020 18:25:01)