Canlı Borsa

Bakan Özlü: Türkiye dijital dünyaya damgasını vuracak

14.02.2018 17:06 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Siber orduların, caydırıcı bir güç haline geldiği günümüzde eğer yerli ve milli ordularımızı oluşturamazsak gerçek anlamda bir iddia ortaya koyamayız.O yüzden Türkiye dijital atılım stratejisinde hızla yol alacak bir an önce dijital dünyaya damgasını vuracaktır” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bilim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) düzenlediği ‘Türkiye’nin Dijital Ekonomiye Dönüşümü’ raporu tanıtım toplantısında konuştu.
 
Her alanda yerli ve milli üretim hamlesini başlattıklarını söyleyen Bakan Özlü, “Çok kısa zamanda önemli mesafeler aldık. Afrin operasyonunda kahraman Mehmetçiğimizin kullandığı mühimmatların büyük bölümü yerli ve millidir. Sadece savunma sanayimizde değil ithal edilen pek çok aramalın üretim sürecini de artık yerlileştiriyoruz. Bundan sonra üretim odaklı ve esaslı bir yerlileştirme politikasını takip edeceğiz” diye konuştu.
 
“YURT İÇİ SANAYİMİZİN ULUSLARARASI PAZARLARA ENTEGRE OLARAK GELİŞTİRİLMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ”
 
Bakan Özlü geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yerlileştirme Yürütme Kurulu çalışmaları ile yurt içi sanayinin uluslararası pazarlara entegre olarak geliştirilmesinin sağlanacağını belirtti. Özlü, “Yürürlüğe giren Yerlileştirme Yürütme Kurulu hükümet olarak bu anlamda attığımız önemli bir adımdır. Yurt içi sanayimizin uluslararası pazarlara entegre olarak geliştirilmesini sağlayacağız. İkinci olarak orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerin sanayi ve ihracatımız içindeki payını artıracağız” şeklinde konuştu.
 
Siber orduların artık caydırıcı bir güç haline geldiğinin altını çizen Bakan Özlü, “Dördüncü sanayi devrimi dalga dalga yayılırken bu devrimin gerçekleri olan bilgi, iletişim ve otomasyon dünyasından geri kalamayız. Dünyanın kuralları dijital yazılırken politika ve stratejilerimizi, dijital dünyanın kurallarına göre güncellemeliyiz. Siber orduların, caydırıcı bir güç haline geldiği günümüzde eğer yerli ve milli ordularımızı oluşturamazsak gerçek anlamda bir iddia ortaya koyamayız. O yüzden Türkiye dijital atılım stratejisinde hızla yol alacak bir an önce dijital dünyaya damgasını vuracaktır.Dijitalleşen dünyada artık algı operasyonları askeri operasyonların önüne geçmiş bulunuyor. Bu operasyonların ana üssü artık bilişim ve medyadır. Ortalara saçılan kirli bilgiler dijitalleşen dünyada hızla yayılmakta ve önlem alınmazsa gerçeğin yerine geçmektedir” dedi.
 
“FETÖ EMELLERİNE ULAŞMAK İÇİN SANAL ALEMİ KULLANDI”
 
FETÖ’nün emellerine ulaşmada medyada ve sanal alemi kullandığını dile getiren Özlü, “Bunun en çarpıcı örneğinin FETÖ ihanetinde yaşadık. FETÖ ihanet ağını medya ile genişletti. Hain emellerine ulaşmak için medyayı, sanal alemi ve teknolojiyi çok etkin bir şekilde kullandı. Şükürler olsun ki çetenin hain girişimleri püskürtüldü. Fakat algı yönetimi psikolojik savaş silahı olarak kullanılmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.
 
“TÜRK ASKERİ DÜNYA YIKILSA MASUMUN KANINA GİRMEZ”
 
Sanal alemde Türkiye’ye karşı kara propaganda yapıldığını vurgulayan Özlü, “Tarihi boyunca masum tek bir insanın kanını dökmemiş, kahraman Mehmetçiğimizin Zeytin Dalı Harekatı’nda sivilleri katlettiği yönünde kara propagandalar yapılıyor. Kahraman askerlerimiz Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin’e doğru ilerliyor ama içerisi de ve dışarıdaki bir kısım kendiniz bilmezler bazı münafıklar sanal ortamda montajlar yaparak askerlerimizin sivillere saldırdığını iddia ediyorlar. Bu klavye şovmenlerinin yatacak yerleri yoktur. Bu trol sürüsüne, hainlere diyoruz ki; ‘Türk askeri dünya yıkılsa masumun, sivilin, kadının, çocuğun ve yaşlının kanına girmez, kendi canını verir ama masuma asla dokunmaz.’O yüzden gerçeğe sahip çıkıp doğru olanı hep birlikte yönetmezsek, birileri bu gücü ihanetleri için yönetecektir. Buna izin vermeyeceğiz” diye konuştu.
 
“BU KİRLİ TEZGAHLA MÜCADELE EDELİM”
 
Bakan Özlü, bilişimcilere kara propaganda ile mücadelede birlik çağrısında bulundu. Özlü, “Sizler gibi Türkiye’nin önde gelen bilişimcilerine, dijital liderlerine sesleniyorum; ‘Bu kara propaganda ile bu kirli tezgahla mücadele edelim. Türkiye’nin haklı duruşunu elinizdeki tüm teknolojik imkanları kullanarak dünyaya duyurmalıyız. Bilgi ve iletişim sektörünün büyütülmesi, ilgili sektörlerde artı değer oluşturulması ekonomik açıdan paha biçilemez değerdedir. Diğer taraftan bilgi ve iletişim sektörümüzün büyüyüp güçlenmesinin bizim için güvenlik meselesi olduğunu da unutmamamız gerekiyor" dedi.
 
"BİLİŞİME VE DİJİTALLEŞMEYE SADECE EKONOMİ PENCERESİNDEN BAKAMAYIZ"
 
Bilişime ve dijitalleşmeye sadece ekonomi penceresinden bakılmaması gerektiğini belirten Özlü, "Bilgi ve iletişim sektörümüz büyüdükçe bu alanlardaki yerlilik oranımız arttıkça milli güvenliğimiz daha da pekişecektir. Çağımızın dinamosu bilgi ve iletişim sektörüdür. Bu sektörlerin ekonomimiz, sanayimiz ve üretimimiz için oluşturduğu katma değer çok büyük. Unutmayalım ki ekonomi güven ister, istikrar ister, sağlam duruş ister bunların hepsi başı dik kendi kaynaklarından besleneni zamanın ruhunu anlayan ve ona göre pozisyon alan bir Türkiye’yle mümkündür” ifadelerini kullandı.
 


Canlı Borsa
98.455 18:05
Değişim :  1,69% |  1.637,52
Önceki Kapanış :  96.817  
En Yüksek
98.662
En Düşük
97.046
Açılış: 97.193
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Nasdaq CCO 7.146 0,87  
Xetra DAX DAX 10.919 -0,12  
CAC 40 PX1 4.876 1,70  
IPC MXX 44.292 0,82  
Shanghai Composite SHCOMP 2.596 1,42  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--933--//-//213.243.28.95--//-//1 sn-(19.01.2019 03:07:13-19.01.2019 03:07:14)