Canlı Borsa

Türkiye-ABD ilişkilerini ticaret dengeledi

19.01.2019 11:16 ABD Başkanı Donald Trump yönetimdeki ikinci yılını doldururken Türkiye ve ABD arasındaki ticaret hacmi, 2018`in ocak-kasım döneminde bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 1,4 artışla 19 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. ABD-Türk İş Konseyi İcra Direktörü Jennifer Miel "İki ülke arasındaki ticaret, ikili ilişkilerde dengeleyici bir güç olmaya devam ediyor" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlık yeminini ederek görevi  devralmasının ikinci yıl dönümü 20 Ocak 2019’da doluyor.

Türkiye ve ABD arasındaki ticari ilişkiler, son iki yılda zaman zaman  yaşanan gerginliklere ve Trump yönetiminin ticarette izlediği korumacı  politikalara rağmen istikrarlı bir seyir gösterdi.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald  Trump, 14 Ocak'ta gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde ikili ekonomik  ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye ile ABD  arasındaki dış ticaret hacmi, 2018'in ocak-kasım döneminde bir önceki yılın aynı  dönemine göre yüzde 1,4 artarak 19 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye'nin ABD'ye ihracatı, geçen senenin 11 ayında 2017'nin aynı  dönemine göre yüzde 4,3 azalışla 7,6 milyar dolara geriledi. Bu ülkeden yapılan  ithalat ise aynı dönemde yüzde 5,7 artışla 11,4 milyar dolara yükseldi.

İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi bir önceki senenin genelinde ise  20,6 milyar dolar olarak kayıtlara geçmişti.

ABD İLE İLİŞKİLERDE TİCARET DENGELEYİCİ GÜÇ

ABD Ticaret Odası ABD-Türkiye İş Konseyi İcra Direktörü Jennifer Miel,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD ve Türkiye arasındaki ticaretin, ikili  ilişkilerde dengeleyici bir güç olmaya devam ettiğini söyledi.

Türk ve ABD'li şirketlerinin küresel erişim ve rekabetçiliği artırmak  için dijital dönüşüm teknolojilerini güçlendirecek yatırım projelerine ilgisinin  devam ettiğini ifade eden Miel, "Diplomatik sıkıntılar ve artan gümrük  vergilerine rağmen ABD ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2018'de yaklaşık 20  milyar dolar gibi yüksek bir seviyeye ulaşması bekleniyor." dedi.

Miel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump'ın telefon  konuşmasına değinerek, görüşmenin ABD ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin  savunma ve enerji ihtiyaçlarıyla nasıl kesiştiğine odaklandığını ifade etti.

ABD'Lİ İŞ HEYETİ ŞUBATTA ANKARA'YI ZİYARET EDECEK

Türkiye ve ABD arasındaki savunma alanındaki iş birliğinin uzun  zamandan bu yana ikili ticari ilişkilerin öne çıkan bir boyutunu oluşturduğunu  vurgulayan Miel, şöyle devam etti:

"Ortak üretim ve teknoloji transferi Türkiye'nin savunma ve sivil  havacılık endüstrilerini dönüştürürken ABD'nin tedarik zinciri ve ileri teknoloji  Ar-Ge'sini de güçlendirdi. Türkiye, 1,5 trilyon dolarlık F-35 programının bir  tedarikçisi ve NATO nihai kullanıcısı. Türkiye'nin Rusya'nın S-400'ünü alma planı  F-35 programındaki devam eden katılımını zorlaştırıyor. Neyse ki her iki lider de  bu farklılıkların en iyi nasıl çözülebileceğine odaklanıyor. Türkiye, Ortadoğu ve  Kafkaslar'dan Avrupa'ya uzanan enerji geçiş merkezidir. Türkiye'nin  sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalleri, ülkenin doğal gaz arzını  çeşitlendirmeye yardımcı olacak ABD'nin kaya gazını ithal etmesine imkan  sağlıyor."

Miel, "ABD Ticaret Odası ABD-Türkiye İş Konseyi, Türk yetkililerle bir  araya gelmek ve tarım, dijital ekonomi, finans, sağlık ve kadınların iş gücüne  katılımı alanlarda ikili iş birliklerini ilerletmek için şubatta Ankara'ya üst  düzey bir iş heyetiyle gelecek." dedi.


Canlı Borsa
94.219 18:05
Değişim :  2,13% |  1.968,90
Önceki Kapanış :  92.250  
En Yüksek
94.252
En Düşük
92.083
Açılış: 92.310
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 26.113 0,09  
Nasdaq CCO 7.845 0,62  
Xetra DAX DAX 12.332 2,03  
Shanghai Composite SHCOMP 2.890 0,09  
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--372--//-//192.168.116.193--//-//0 sn-(18.06.2019 20:24:45-18.06.2019 20:24:45)