Canlı Borsa

TÜDEF`ten güvenli e-ticaret için uyarılar

10.08.2019 11:55 Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, internet üzerinden alışveriş yapmak isteyenlerin güvenilir firmaların web sitelerini tercih etmeleri gerektiğini belirterek, "Sosyal medya hesapları üzerinden veya şüphe duyulan internet sitesinden alışveriş yapılmamalı, zorunlu hallerde ise kapıda kontrollü ve elden ödemeli kargo tercih edilmeli" dedi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu  (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, e-ticarette mağdur olmamak  için vatandaşların dikkat etmesi gerekenlere ilişkin bilgi verdi.

e-ticarette sahte web siteleri üzerinden veya sosyal medya  hesaplarından dolandırıcılık yapılabildiğine dikkati çeken Koçal, internet  üzerinden ihtiyaçlarını gidermek isteyenlerin güvenilir firmaların web  sitelerinden alışveriş yapmaları gerektiğini ifade etti.

Bilinen markaların web sayfalarının benzerleri yapılarak da  tüketicilerin kandırılabildiğine işaret eden Koçal, e-ticarette site adresinin  "https://" ile başlamasına ve veri güvenliği sağlayan SSL sertifikasına sahip  olup olmadığına dikkat etmek gerektiğini bildirdi.

Koçal, web sayfasında firmanın ürün katalogları, satış fiyatları,  iletişim bilgilerinin kontrol edilmesi, hatta telefon açarak teyit alınması  gerektiğini belirterek, "Sayfayla ilgili şikayet olup olmadığı araştırılmalı,  ürün fiyatları piyasa fiyatlarıyla karşılaştırılmalı, çok fiyat farkı varsa  sipariş verilmemeli." diye konuştu.

"GÜVEN DAMGASI FAYDALI"

Koçal, Ticaret Bakanlığının, e-ticaret siteleri için hayata geçirdiği  "Güven Damgası"nın yararlarına işaret ederek, "e-ticaret sitesinin Güven Damgası  varsa belirli standartları yerine getirdiği, kişisel verilerin korunduğu ve ödeme  sistemleri konusunda ilgili mevzuatlara uygun davrandığı, güvenilir bir otorite  tarafından denetlendiği anlaşılabilir." dedi.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde sanal kart kullanılmasını  öneren Koçal,  "Limiti çok yüksek kredi kartı yerine sanal kart oluşturmak ve  kendi belirlediğiniz limitle alışveriş yapmak daha güvenli. Böylece riski  minimuma indirmiş olursunuz." ifadesini kullandı.

Sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde dolandırıcılığın daha  kolay yapılabildiğini aktaran Koçal, şöyle devam etti:

"Sosyal medya hesapları üzerinden veya şüphe duyulan internet  sitesinden alışveriş yapılmamalı, zorunlu hallerde ise kapıda kontrollü ve elden  ödemeli kargo tercih edilmeli. Bu uygulamayı sağlamayan siteler/firmalar  kesinlikle tüketicinin sırtından haksız kazanç elde etmek için kurulmuştur."

Koçal, satın alınan ürünün yasal olarak teslim tarihinden itibaren 14  gün içinde iade edilebileceğini ve ödenen bedelin iadesinin istenilebileceğini  anımsatarak, "Bu taleplerini yazılı ya da kalıcı dijital ortamlarda karşı tarafa  bildirmeleri gerekiyor. Karşı taraf bu talebi yerine getirmediğinde, tüketici  hakem heyetlerine müracaat edilmelidir." dedi.

"CEZA YASASINDA DEĞİŞİKLİK YA DA TANIMLAMA YAPILMALI"

Dolandırıcıların verdiği bilgiler sahte olduğu için kanuni hakların  takibinde sıkıntılar yaşanabildiğini dile getiren Koçal, şunları kaydetti:

"Yetkililer, bu tür hesapları ivedi olarak takibe almalı ve  kapatmalıdır. Bu tür mağduriyetlerin önüne geçmek için ceza yasasında gerekli  değişiklik yapılmalı veya yasada bu tip vakalar tanımlanmalıdır. Söz konusu site  reklamlarını yayınlayan mecralarla ilgili de yasal düzenlemeler yapılmalıdır.  Vatandaşlarımıza ihtiyaçları olan ürünleri görerek, kontrol ederek almalarını  tavsiye ediyorum. İnternet üzerinden ihtiyaçlarını gidermek isteyenler güvenilir  firmaların web sitelerinden alışveriş yapsınlar ki tüketmeden tükenmesinler,  huzurları kaçmasın."

Canlı Borsa
114.809 18:05
Değişim :  -0,85% |  -985,03
Önceki Kapanış :  115.794  
En Yüksek
115.451
En Düşük
112.829
Açılış: 115.451
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.706 -1,39  
Nasdaq CCO 10.558 0,63  
Xetra DAX DAX 12.634 1,15  
IPC MXX 36.796 -1,84  
Shanghai Composite SHCOMP 3.383 -1,95  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--184--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(12.07.2020 23:07:38-12.07.2020 23:07:38)