Canlı Borsa

Katar`da 500 milyon dolarlık iş hacmi

09.10.2015 14:07 Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) iş birliği ile Katar`da düzenlenen fuara katılan Türk şirketlerinin, 600 görüşme sonucunda 500 milyon dolarlık iş hacmi gerçekleştirmesi bekleniyor.

MÜSİAD açıklamasına göre, Katar'ın başkenti Doha'da 6-8 ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen High Tech Port by MÜSİAD Qatar Fuarı, Türk ve Katar savunma sanayisinin devlerini buluşturdu.


Toplamda 600 iş birliği görüşmesinin gerçekleştiği fuarda THY Teknik, Katar Airways ile yaptığı mutabakatta 50 milyon dolarlık iş hacmi oluştururken, Katar Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, özellikle siber güvenlik, akıllı şehir uygulamaları konusunda kısa dönemde Türkiye ile 200 milyon dolarlık iş hacmi oluşturacağının sinyallerini verdi.


Açıklamada görüşlerine yer verilen High Tech Port by MÜSİAD Genel Koordinatörü Hakan Kurt, 3 günlük fuar boyunca firmaların 600 iş görüşmesi gerçekleştirdiğini belirterek, "Bu görüşmeler neticesinde 500 milyon dolarlık iş flörtü başladı" dedi.


Kurt, etkinlik süresince Katarlı firma ve yatırımcılarla fuara katılan firma ve kurumlar arasında toplamda 500 sivil iş görüşmesi organize ettiklerini aktararak, şunları kaydetti:


"Katar Savunma Bakanlığı, Katar Silahlı Kuvvetleri, Katar Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Katar İçişleri Bakanlığı, Katar Airways ve Katar Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ile firmalarımız arasında 100 adet kurumsal iş görüşmesi gerçekleştirildi. Katar'da verimlilik odaklı bir iş geliştirme projesi gerçekleştirdik ve Katar'dan dünyaya meydan okuduk. Elinde iş modeli olanlar ve sabredenler Katar'da mutlaka kazanacak. Sistemsel olarak Katar'a ayak uyduramayanların ise zaman kaybetmeyip başka pazarlara yönelmesi doğru olacaktır. Fuarımızın bir başka önemli çıktısı ise Sierra Nevada Corporation'ın (SNC) Üst Yöneticisi Fatih Özmen'in gala programına katılıp konuşma gerçekleştirmesi oldu. Uzun süredir devam eden TRJet ile ilgili spekülasyonlara da cevap verilmiş oldu."


THY TEKNİK, KATAR AİRWAYS UÇAK MUTFAKLARINDA MUTABAKAT VARDI


Verilen bilgiye göre, THY Teknik AŞ ve iştiraki Turkish Cabin İnterior (TCI) Katar Airways ile iki saati aşkın bir çalışma toplantısı gerçekleştirdi. TCI, uzun zamandır THY'nin birçok uçağının mutfaklarını yüzde yüz yerli olarak Türkiye'de üretiyordu.


Gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda Katar Airways'in yeni dönem uçaklarında dünya standartlarına göre daha hafif ve daha verimli olan TCI mutfaklarının kullanılması yönünde çalışmalar başlatıldı. Bu iş görüşmelerinin 5 yıl içinde 50 milyon dolarlık iş hacmi oluşturması bekleniyor.


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de üç günlük Katar ziyareti sırasında fuarın açılış günü, Katar Savunma Bakanı Hamad Bin Ali Al Attiyah, Roketsan AŞ ve STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin yer aldığı çalışma toplantısına katıldı. Yapılan görüşmelerin, kısa vadede Türkiye'de 200 milyon dolarlık katma değer oluşturması bekleniyor.


Katar'ın Bilim ve Teknoloji Bakanlığı; Türk firmalar ile yoğun görüşmeler gerçekleştirdi. 21 Türk firması ile görüşen Katar Bilim ve Teknoloji Bakanlığı; özellikle siber güvenlik, akıllı şehir uygulamaları konusunda kısa dönemde Türkiye ile 200 milyon dolarlık iş hacmi oluşturacağının sinyallerini verdi. ICT Katar ile önemli mesafeler kateden firmalar; ASELSAN, STM Mühendislik ve Vendeka oldu.


Meteksan'ın uzun zamandır takip ettiği Katar Deniz Kuvvetleri Eğitim Merkezi Simülasyon Projesi'nde; Katar Deniz Kuvvetleri Yetkilileri ile Meteksan yönetimi arasında uzun görüşmeler gerçekleştirildi. Anlaşmada sona gelinen proje Türkiye'ye 20 milyon dolarlık katma değer oluşturacak.


Katar Silahlı Kuvvetleri Endüstriyel Komite ile ortak olan BMC, High Tech Port by MÜSİAD Qatar'da fuarın yıldızı oldu. Özellikle zırhlı taşıma aracı Kirpi'nin önünde kuyruk oluştu. Fuar süresince 50'yi aşkın iş görüşmesi gerçekleştiren BMC için Katar Savunma Bakanı özel çalışma yemeği tertip etti. BMC yakın dönemde 30 adet Kirpi'yi Katar'a teslim etmiş olacak. Ayrıca Tunus ve Türkmenistan için sözleşme aşamasına geçildi. Fuarı ziyaret eden Malezya Savunma Bakanı BMC'nin Kirpi'siyle yakından ilgilenirken fuar süresinde bin 400'ü aşkın kişi Kirpi'nin içinde fotoğraf çektirdi.

 


Canlı Borsa
95.295 15:56
Değişim :  1,35% |  1.272,81
Önceki Kapanış :  94.022  
En Yüksek
96.212
En Düşük
94.898
Açılış: 96.040
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 26.719 -0,13  
Nasdaq CCO 8.032 -0,24  
Xetra DAX DAX 12.340 -0,13  
Shanghai Composite SHCOMP 3.008 0,21  
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--222--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(24.06.2019 16:11:04-24.06.2019 16:11:04)