Canlı Borsa

Kanada`nın makarnada damping soruşturmasına tepki

21.01.2018 11:29 Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, Kanada`da bazı üreticilerin girişimi üzerine Türk makarnası ithalatına yönelik damping soruşturması açıldığını belirterek, "İddialar tamamen asılsız ve herhangi hesaba, bilgiye dayanmıyor. Kanada hükümetinin en kısa sürede bu yanlıştan geri dönmesini bekliyoruz." dedi.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son  yıllarda makarna sektöründe önemli başarılara imza attığına işaret ederek,  üretici firmaların teknolojilerini yenilemesiyle daha kaliteli ve uygun üretim  maliyetlerine ulaşıldığını söyledi.

Sektörün yakaladığı dinamizm sonucu son yıllarda ihracatın olumlu  ilerlediğini ve büyüdüğünü anlatan Külahçıoğlu, 154 ülkeye makarna ihracatı  yapıldığını bildirdi.

Külahçıoğlu, Kanada'nın da makarna ihraç edilen ülkelerden biri  olmasına karşın, Türkiye'nin bu ülkeye yıllık yaklaşık 10 milyon dolar civarında  ihracat gerçekleştirdiğini anlattı.

Kanada'nın makarna ithalatında Türkiye'nin 6. sırada olduğuna dikkati  çeken Külahçıoğlu, bazı Kanadalı makarna üreticilerinin girişimi sonucu 28  Aralık'ta Türkiye'ye karşı damping soruşturması açıldığını dile getirdi.

Külahçıoğlu, Kanadalı üreticilerin "anti damping, sübvansiyon ve zarar  pazar kaybı" gerekçesiyle şikayette bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kanada'da çok az sayıda makarna üreticisi bulunuyor ve bunlar da  yıllar önce kurulan ve teknolojilerini yenilememiş firmalar. Kanada'daki makarna  üreticileri, tamamen asılsız iddialarla böyle bir girişimde bulundu. Kanada  hükümeti de bunu incelemeye karar verdi. Makarnanın Türkiye'deki iç piyasa  fiyatlarına göre daha uygun fiyatla yurt dışına satıldığını iddia ediyorlar.  Bunun böyle olmadığını rakamlarla ispat etmemiz mümkün. Sübvansiyon konusunda  yanlış bilgiyle hareket ediliyor. O konuda da Ekonomi Bakanlığımız makarna  sektörünün bu sübvansiyonlardan yararlanmadığını belgeleyecek. Üçüncü konu ise  Kanada'daki üreticilerin Türk makarnası ithalatından zarar gördüğü  iddiası.Türkiye Kanada'da 6. büyük ithalatçı ülke. Aslında bu çok enteresan.  Genelde pazarda bir zarar söz konusu ise bu zararın pazarda ilk sıralarda yer  alan ülkelerden kaynaklı olması gerekir. 6. sırada olan bir ülkeye böyle bir  soruşturma açılması çok karşılaşılan bir durum değil. İncelenmeden, yeterince  detaylandırılmadan, tamamen varsayıma dayalı bir işlem."

"EN KISA SÜREDE BU YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ" 

Söz konusu incelemeden herhangi bir olumsuz sonuç çıkmasını  beklemediklerini, iddiaların tamamen asılsız ve herhangi bir hesaba ve bilgiye  dayanmadığını vurgulayan Külahçıoğlu, "Kanada hükümetinin en kısa sürede bu  yanlıştan dönmesini bekliyoruz. Kanada hükümetinden soruşturmanın geri  çekilmesini bekliyoruz." diye konuştu.

Külahçıoğlu, Kanada'nın Türkiye'nin toplam makarna ihracatından aldığı  payın yüzde 1'in altında olduğuna işaret ederek, "Türk ürünleri Kanada'da sadece  tek bir zincir markette satılıyor. Dolayısıyla bu nedenlerle  Kanada'nın yerli  üreticilerinin zarara uğraması söz konusu değil, kimse pazarını kaybetmiyor."  değerlendirmesinde bulundu.

"KARŞI HAMLEDE KANADA ZARARLI ÇIKAR" 

Türkiye'nin Kanada'dan yaklaşık 800 milyon dolarlık tarımsal ürün  ithalatı bulunduğunu anımsatan Külahçıoğlu, "800 milyon dolarlık ticaretin olduğu  bir yerde 10 milyon dolarlık, 9 bin tonluk bir işleme dava açmaya yeltenmek çok  anlamsız." ifadesini kullandı.

Külahçıoğlu, Ekonomi Bakanlığının bu konuda harekete geçerek hazırlık  yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

"Kanada'dan Türkiye'ye yıllık 200 bin ton makarnalık durum buğdayı  geliyor. Önümüzdeki dönemde Kanada'dan buğday ithalatını durdurmamız veya ek  vergi koymamız durumunda Kanada üreticilerinin bundan zarar görmesi söz konusu  olabilir. Bu girişime karşı Türkiye'nin karşı tedbir alması halinde kaybeden  aslında Kanada olacaktır. Bunun mutlaka en kısa sürede farkına varılması lazım."


Canlı Borsa
94.831 18:05
Değişim :  -0,62% |  -589,86
Önceki Kapanış :  95.421  
En Yüksek
95.848
En Düşük
94.519
Açılış: 95.534
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 26.548 -0,67  
Nasdaq CCO 7.885 -1,51  
Xetra DAX DAX 12.245 0,14  
Shanghai Composite SHCOMP 2.976 -0,19  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--84--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(26.06.2019 22:56:25-26.06.2019 22:56:25)