Canlı Borsa

Bakan Ağbal`dan bütçe müjdesi

13.06.2018 13:16 Maliye Bakanı Naci Ağbal, mayıs ayı merkezi yönetim bütçesinin fazla vereceğini belirterek, "Ekonomideki canlılık, eski ve yeni yapılandırma kanunları ve imar barışı uygulamasıyla yıl sonuna kadar bütçeye 70 milyar lira civarında ilave gelir gelecek." dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mayıs ayı merkezi yönetim  bütçesine ilişkin sonuçları takvimine uygun olarak Ramazan Bayramı'ndan sonra  açıklayacaklarını ancak şu ana kadar oluşan tablonun, bütçe fazlasını  gösterdiğini söyledi.
 
Yılın ilk 5 ayında gerek vergi gelirleri gerekse vergi dışı gelir  performansında oldukça önemli bir gelişme gerçekleştiğini vurgulayan Ağbal,  "Ekonomideki canlılık, bütçedeki gelir performansına da doğrudan olumlu yansıyor.  İnşallah önümüzdeki aylarda da vergi gelir performansının bu artışını sürdürerek  yıl sonu itibarıyla bütçe gelir hedefimizin oldukça üzerinde bir gerçekleşmeyi  yakalayacağımızı bugünden görüyoruz." diye konuştu.
 
Ağbal, bu yıl için 67 milyar liralık bütçe açığı hedefi olduğunu  hatırlatarak, bütçenin gelir ve gider gerçekleşmelerini titizlikle takip  ettiklerini bildirdi.
 
"EKONOMİK CANLANMADAN İLAVE 20 MİLYAR LİRA GELECEK"
 
Ekonominin geçen yıl ve bu yıl önemli bir büyüme göstermesinin,  bütçenin gelir tarafını olumlu etkilediğine dikkati çeken Ağbal, şöyle devam  etti:
 
"Yaptığımız tahminlere göre, ekonomideki olumlu gidişin bütçe  gelirlerine yıl sonuna kadar yaklaşık 20 milyar lira civarında ilave katkısı  olacak. Sadece bu, emekli ikramiyesi düzenlemesi ve yaşlılık aylıklarında  yaptığımız artışı telafi edecek. Bu sene yaptığımız emekli ikramiyesi düzenlemesi  ve yaşlılık aylıklarındaki artışın bütçeye maliyetinin 23-24 milyar lira olduğunu  ifade etmiştik. Gelirlerdeki 20 milyar lirayı aşan olumlu gidişat, zaten burada  ortaya çıkan harcama artışlarını birebir telafi edecek özelliğe sahip."
 
"YAPILANDIRMADA BAŞVURULAR 1 MİLYON 30 BİNİ GEÇTİ"
 
İlave düzenlemelerin de olduğuna işaret eden Ağbal, bunların 2018 yılı  bütçesine önemli katkı yapacağını dile getirdi.
 
Ağbal, şöyle konuştu:
 
"Biliyorsunuz yeniden yapılandırma kanunu başvuruları başladı. Dün  akşam itibarıyla başvurular 1 milyon 30 bini geçti. Yapmış olduğumuz yapılandırma  tutarı da 7,5 milyar lira civarına çıktı. Yıl sonu itibarıyla buradan 15 milyar  lira ilave gelir bekliyoruz. Bu gelir bütçede yoktu. Ayrıca, devam eden iki ayrı  yeniden yapılandırma kanunumuz bulunuyor. Burada da yıl başında 2,5 milyar  liralık bir tahminimiz vardı. Yaptığımız çalışmaya göre, yıl sonunda bu rakamın  8-9 milyar lirayı aşacağını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla buradan da 5-6 milyar  liralık ilave gelir olacak. O açıdan, ekonomik canlanmadan gelecek 20 milyar lira  civarında gelir, eski yapılandırma kanunlarından gelecek ilave 5-6 milyar liralık  gelir, yeni yaptığımız yeniden yapılandırma kanunundan gelecek 15 milyar lirayı  topladığınız zaman nereden bakarsanız bakın bütçeye 40 milyar lira  ilave gelir  gelecek."
 
YIL SONUNA KADAR İLAVE 70 MİLYAR LİRA
 
Bunların dışında, imar barışı başvurularının da devam ettiğini  anımsatan Ağbal, vatandaşların buraya da yoğun bir şekilde başvuru yaptığını  söyledi.
 
Ağbal, bunun da kendilerini sevindirdiğini, yıl sonuna kadar toplamda  bütçeye 70 milyar lira civarında ilave gelirin geleceğini vurgulayarak, şunları  kaydetti:
 
"İmar barışıyla vatandaşlarımız imar sorunlarını çözmüş olacak. Aynı  zamanda bu, bütçeye de çok ciddi bir gelir desteği sağlayacak. Buradan da bütçeye  yaklaşık 30 milyar lira civarında asgari gelir bekleniyor. Dolayısıyla bunları  üst üste koyduğumuzda 70 milyar lira civarında bir gelirin ilave olarak yıl sonu  itibarıyla bütçemize geleceğini görüyoruz. Bu gelir artışlarıyla ortaya çıkan  harcama artışlarını karşı karşıya koyduğumuz zaman, görüyoruz ki gelirdeki artış,  giderlerdeki artışların üzerinde olacak. Tabii burada oluşan gelir fazlasını  tasarruf edeceğiz. Bunu, bir taraftan bütçe açıklarının aşağı çekilmesinde  kullanacağız, bir taraftan da bu yolla cari açığın ve enflasyonun aşağı  çekilmesine katkı sağlayacağız. Yıl sonu itibarıyla 2018 bütçesi, hedeflerimiz  doğrultusunda gerçekleşecek. Kamu maliyesi göstergelerindeki sağlamlık, 2018  bütçesinde de kendisini gösterecek. Düşük bütçe açıklarına ve ekonominin  ihtiyaçlarına uygun bir maliye politikasına devam edeceğiz. O açıdan mayıs ayı  bütçe sonuçları, yeniden yapılandırma düzenlemesi ve imar barışı düzenlemesi bu  sene kamu maliyemize ve bu yolla ekonomimize çok ciddi bir destek verecek."


Canlı Borsa
93.173 18:00
Değişim :  1,22% |  1.119,43
Önceki Kapanış :  92.054  
En Yüksek
93.303
En Düşük
92.478
Açılış: 92.628
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Nasdaq CCO 7.024 1,71  
Xetra DAX DAX 10.892 0,33  
CAC 40 PX1 4.786 0,00  
IPC MXX 43.398 -0,36  
Shanghai Composite SHCOMP 2.543 0,27  
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--208--//-//213.243.28.95--//-//0 sn-(16.01.2019 04:34:04-16.01.2019 04:34:04)