Canlı Borsa

ABD`ye hazır giyim ihracatında hedef 1,5 milyar dolar

15.04.2019 15:07 İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, ABD`ye 2018`de 600 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek,

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nden (İHKİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye ekonomisi için stratejik  öneme sahip hazır giyim endüstrisi, yıllık yaklaşık 100 milyar dolarla dünyanın  en büyük hazır giyim ithalatçısı konumundaki ABD pazarını yakın markaja aldı.

Örme Kümesi Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin  Desteklenmesi Projesi (UR-GE) kapsamında ABD’ye ticaret heyeti düzenleyen İHKİB,  Türk hazır giyim ihracatçılarını New York’ta ABD’nin önde gelen alıcılarıyla bir  araya getirdi.  2 gün süren ticaret heyeti görüşmelerinde Türk firmaları büyük  ilgi gördü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe,  ABD'de hazır giyim ihracatını birkaç yıl içinde 1,5 milyar dolara çıkarmayı  hedeflediklerini belirterek, "Önce çorap, şimdi de örme giyim ihracatçılarımız  ABD’nin önde gelen alım gruplarıyla New York’taki Türkiye Ticaret Merkezi’nde  buluşturduk. Önümüzdeki kısa dönemde de iç giyim ihracatçılarımızı Amerikalı  alıcılarla bir araya getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, hazır giyimde küresel bir oyun kurucusu olduğu halde ABD  pazarında arzu edilen payı alamadığını aktaran Gültepe, şunları kaydetti:

"Yıllık yaklaşık 100 milyar dolar hazır giyim ithalatı yapan ABD’ye  2018’de 600 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Küresel arenadaki yerimize  bakıldığında bu miktarı asla yeterli görmüyoruz ve en az 1,5 milyar doların  üstüne çıkarmamız gerektiğini biliyoruz.  Aynı zamanda hedef pazarlarımız  arasında yer alan ABD’de Türk modasının kapasitesini, tasarım gücünü ve  potansiyelini tanıtabilmek için her fırsatı değerlendiriyoruz. Kısa bir süre önce  çorap sanayicilerimiz New York’ta çok verimli görüşmeler yaptılar. Bu kez örme  giyim firmamızla ABD’ye ticaret heyeti düzenledik."

"BU BÜYÜK PAZARI SÜREKLİ YAKIN MARKAJDA TUTUYORUZ"

İHKİB Başkanı Gültepe, Türkiye’nin 17,6 milyar dolarlık hazır giyim  ihracatında örme giyimin payının yüzde 50’nin üstünde olduğunu vurgulayarak,  "ABD’ye 600 milyon dolarlık ihracatımızın 245 milyon dolarlık bölümünü de örme  giyim oluşturuyor. Yani bu alanda marka ülkeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Gültepe, Türkiye'nin gücünü birinci ağızdan anlatmak için ülkenin önde  gelen örme giyim firmalarının temsilcileri ile ABD’nin önde gelen alım gruplarını  New York’taki Türkiye Ticaret Merkezi’nde bir araya getirdiklerini belirterek,  "Önümüzdeki kısa dönemde de iç giyim ihracatçılarımızı Amerikalı alıcılarla  buluşturacağız. İhracat hedefimizi yakalamak için düzenlediğimiz ticaret  heyetleri ile bu büyük pazarı sürekli yakın markajda tutuyoruz." ifadelerini  kullandı.
 


Canlı Borsa
105.520 18:05
Değişim :  0,15% |  160,71
Önceki Kapanış :  105.360  
En Yüksek
105.669
En Düşük
104.671
Açılış: 105.183
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.401 -0,58  
Nasdaq CCO 9.369 -0,46  
Xetra DAX DAX 11.587 -1,65  
IPC MXX 36.508 -1,04  
Shanghai Composite SHCOMP 2.852 0,22  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--151--//-//192.168.116.193--//-//0 sn-(30.05.2020 20:56:18-30.05.2020 20:56:18)