Canlı Borsa

Kayıt dışı mükellefi risk analizi yakalıyor

15.07.2019 11:17 Vergi Denetim Kurulu bünyesinde oluşturulan risk analiz merkezi, kayıt dışı faaliyette bulunabilecek kişi ve sektörleri topladığı bilgi, veri ve istatistikleri inceleyerek tespit ederken yapılan analizlerle 22 bin 664 mükellef incelemeye sevk edildi.

AA muhabirinin, Vergi Denetim Kurulu Faaliyet Raporu'ndan derlediği  bilgilere göre, kayıt dışı faaliyette bulunma riski taşıyan sektörler, ilgili kurumlarla iş birliği yapılmak ve her türlü bilgi, veri ve istatistiği toplayarak oluşturulan Risk Analiz Sistemi yoluyla tespit ediliyor.

Sistemde incelenecek mükelleflerin seçiminde risk odaklı ve objektif verilere dayalı yöntemler kullanılırken, mükelleflerin faaliyetleri sektörler itibarıyla analiz edilip mukayeseler yapılıyor ve böylece risk alanları saptanıyor.

Risk Analiz Sistemi aracılığıyla ihbar, görüş ve öneri raporları, araştırma geliştirme raporları, projeler, eylem planları, diğer kamu kurumlardan gelen her türlü yazı ve yürütülen medya takip çalışmalarından kaynaklanan veriler dikkate alınarak mükellefler ile ilişkilendiriliyor, analiz ediliyor ve  incelemeye sevki sağlanıyor.

Bu çalışmayla 2018 yılında risk analiz modeli, proje çalışmaları,  görüş ve öneri raporları, diğer kurum ve kuruluşlardan gelen taleplerle yürütülen risk analiz çalışmaları neticesinde sistem üzerinden toplam 22 bin 664 mükellef  incelemeye sevk edildi. Yürütülen çalışmalarla, 4 bin 494 mükellef analizlere tabi tutuldu. Analiz çalışmalarında 28 bin 323 risk unsuru değerlendirilerek,  inceleme çalışmalarında kullanılmak üzere raporlandı.

Önceki yıl yürütülen çalışmalarda ise sistem üzerinden 26 bin mükellef  incelemeye sevk edilirken, yürütülen çalışmayla 10 bin 767 mükellef analizlere  tabi tutuldu. Analiz çalışmalarında 61 bin 147 risk unsuru değerlendirilerek  inceleme çalışmalarında kullanılmak üzere raporlandı.

Hazırlanan mükellef bilgi raporları da Bilgi İşletim Sistemi üzerinden  elektronik ortamda görevli vergi müfettişine sunuluyor ve müfettişlerce mükellefe  ilişkin değerlendirmede bulunuluyor.

MUHASEBECİLERE SAHTE BELGE TAKİBİ

Sistemin sağladığı analizler sonucunda sahte belge düzenleme  organizasyonları ve yine bunlardan kaynaklı sahte fatura kullanma fiillerine  yönelik özel bir çalışma ekibi kuruldu.

Yapılan çalışmalarla, sahte belge düzenleme yönünden yüksek riske  sahip mükellefler belirlenirken, bu mükelleflerin beyannamelerini veren mali  müşavirlerle görüşmeler yapılarak, farkındalık oluşturulması sağlandı.

Bir başka çalışmayla da muhasebecilerin, sahte belge düzenleme  organizasyonları içerisinde bulunma durumları araştırılırken, araştırma sonucunda  sahteci mükelleflerin bir kısım muhasebecilerde yoğunlaştığı görüldü. Sistemde  yapılan analizlerle, sahte belge düzenleyicisi mükelleflerin hangi illerde yoğun  olduğu tespit edildi.

Bu kapsamda emniyetle görüşmeler yapılarak sahte fatura düzenleyicisi  mükelleflerle, bunların fatura temin ettikleri diğer mükellefler arasındaki  fatura akışı, ortaklık ilişkileri, muhasebecilik ilişkileri gibi bilgilerden  hareketle bir organizasyon tespit edildi. Yapılan çalışmayla, sahte belge  organizasyonunda yer alan mükellefler partiler halinde incelemeye sevk edildi.

VERGİ İADELERİ VE AKARYAKIT SEKTÖRÜNE ÖZEL MODÜL

Vergi kaçakçılığı ile mücadelede vergi iadelerine ayrı bir önem  verilirken, verilerin takibi, iade yönünden riskli mükelleflerin ve haksız iade  talep eden mükelleflerin tespit edilmesi, incelemeye sevk edilmesi ve inceleme  sonuçlarının takip edilmesi amacıyla Risk Analiz Sistemi'nde özel bir modül  geliştirilecek.

Akaryakıt sektöründe ortaya çıkması muhtemel vergi kayıp ve kaçağını  en aza indirmek amacıyla da risk unsurlarını belirlemek, belirlenen risk  unsurları ve elde edilen veriler ışığında analizler yaparak riskli mükellefleri  tespit etmek için de yine sistemde özel modül geliştirilmesi kararı alındı. Bu  kapsamda, denetim ve düzenleme sorumluluğuna sahip diğer kamu kurum ve  kuruluşları ile sektördeki vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi için alınabilecek  tedbirler, veri paylaşımı ve koordinasyon çalışmaları da başlatıldı.

Canlı Borsa
95.734 18:05
Değişim :  -0,87% |  -844,53
Önceki Kapanış :  96.579  
En Yüksek
97.572
En Düşük
95.731
Açılış: 97.199
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.579 0,39  
Nasdaq CCO 7.767 -0,09  
Xetra DAX DAX 11.563 1,31  
Shanghai Composite SHCOMP 2.824 0,28  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--238--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(17.08.2019 23:39:38-17.08.2019 23:39:38)