Canlı Borsa

İşte ekonomistlerin faiz beklentisi

13.09.2017 13:32 Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası`nın Para Politikası Kurulu toplantısında faizlerde değişiklik beklemiyor.

Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yarınki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında  faizlerde değişiklik beklemiyor.

Ziraat Bankası ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, PPK kararına ilişkin AA  muhabirine yaptığı açıklamada, yarınki toplantıda faiz oranlarının sabit  tutulmasını beklediklerini ancak sıkı duruşun da korunacağını öngördüklerini  söyledi.

Burada önemli faktörün enflasyon beklentileri olacağına işaret eden  Yılmaz, enflasyon beklentilerinin önceki gün açıklanan TCMB beklenti anketinde  sabit kaldığını anımsattı.

Yılmaz, "12 ay ve 24 ay sonrası enflasyon beklentileri çok önemli.  Enflasyon beklentilerinin sabit kalması, Merkez Bankası politikalarının toplumda  karşılık bulduğunu gösteriyor. Bu beklentiler düşüşe geçene kadar Merkez Bankası  sıkı duruşunu koruyacaktır." ifadelerini kullandı.

"TÜM FAİZLERİN SABİT TUTMASI YÜKSEK OLASILIK"

AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi de Merkez Bankası'nın  önceki toplantıda hiçbir faizde değişikliğe gitmediğini hatırlatarak, manşet  enflasyonun yıllık artışının temmuzda yüzde 9,8 seviyesine doğru yavaşlamasına  karşın bankanın, aradan geçen sürede ortalama fonlama maliyetinde bir değişikliğe  yönelmediğini söyledi.

Manşet enflasyonun yüzde 10,7 ve çekirdek enflasyonun 10,2'ye  yükseldiğini gösteren ağustos verisinden sonra Merkez Bankası'nın bu duruşunun  değişmeyeceğini ifade eden Bürümcekçi, yarınki PPK toplantısında Merkez  Bankası'nın, tüm faizleri sabit tutmasının çok yüksek olasılık olduğu kaydetti.

Bürümcekçi, gelecek dönemde enflasyondaki olumsuz eğilimin enflasyon  beklentilerini yeniden kötüleştirmeye başlaması ve kur sepeti bazında döviz  kurlarında önemli bir gerileme gözlenmemesi halinde TCMB'nin, duruşunu bir miktar  daha sıkılaştırması gerekeceğini söyledi.

"TCMB MEVCUT DURUŞUNU KORUYACAK"

QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı ise TCMB'nin, son dönemdeki  tutarlı ve kararlı sıkı duruşuyla piyasaların gözünde ciddi kredibilite  kazandığını, bu çerçevede enflasyon görünümünün iyileşmek bir yana daha da  kötüleşiyor olması ve iktisadi faaliyetin de gücünü koruması sonucunda TCMB'nin  mevcut duruşunu koruyacağını belirtti.

Kanlı, Merkez Bankası'nın, yakın dönemde gerek politika faizlerinde  gerekse likidite duruşunda bir değişikliğe gitmeyeceğini ancak aralık ayında  başlayarak enflasyonun baz etkileriyle düşmesi halinde önce ağırlıklı ortalama  maliyetini kademeli bir biçimde ve piyasanın vereceği tepkiyi de dikkate alarak  indirmesini beklediğini, ardından da faiz koridorunun geç likidite penceresini  kullanımdan kaldıracak biçimde yeniden düzenleneceğini söyledi.

TCMB'nin, geçmişte yapılan hatalardan ders çıkardığını ve bir cari  açık ülkesi olarak kur istikrarı için belli bir miktar pozitif reel faizin  gerekli olduğunu aklında tuttuğunu ifade eden Kanlı, "Bu çerçevede 2018 yılında  atılacak gevşeme adımlarına karşın gecelik faiz seviyesinin yüzde 9,5-10  civarında kalmasını beklerim." dedi.

"MEVCUT FAİZ KORİDORU İSTİKRAR AÇISINDAN DAHA YARARLI"

Turkey Macro View (TMV) Consulting Yönetici Direktörü İnanç Sözer,  TCMB’nin, bu haftaki toplantısında, son dönemde enflasyonda genele yayılan  kötüleşme nedeniyle piyasa beklentilerine paralel olarak mevcut politika duruşunu  koruyacağını söyledi.

Sözer, TL'nin son dönemdeki değerlenmesinin faiz indirimi olasılığını  akıllara getirdiğini belirterek, şunları kaydetti: "Son dönemdeki iyileşmeye rağmen küresel getirilere dair yüksek  belirsizlik ortamı, enflasyon görünümünde kısa vadeli kötüleşme ve yılın ilk  yarısında olduğu gibi kısa vadede yüklü faiz artırımı (yaklaşık 400 baz puan)  olduğu dönemlerde yaşanılanın aksine, TL'nin bu defa halen reel olarak  değerlenememiş olması nedeniyle TCMB'nin mevcut faiz koridorunu bir müddet daha  sürdürmesinin makroekonomik istikrar açısından daha yararlı olacağı  kanaatindeyiz."

AA FİNANS BEKLENTİ ANKETİ

AA Finans'ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 24  ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Buna göre, ekonomistlerin tamamı bir hafta  vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi), borçlanma faiz oranı (faiz  koridorunun alt bandı), marjinal fonlama oranı (faiz koridorunun üst bandı) ve  geç likidite penceresi (GLP) borç verme faiz oranında değişiklik beklemiyor.

TCMB, bir önceki PPK toplantısında politika faizini yüzde 8'de, faiz  koridorunun alt ve üst bandını sırasıyla yüzde 7,25 ve yüzde 9,25 düzeyinde, GLP  borç verme faiz oranını da yüzde 12,25'te sabit tutmuştu.


Canlı Borsa
93.331 15:52
Değişim :  -1,28% |  -1.210,17
Önceki Kapanış :  94.541  
En Yüksek
94.236
En Düşük
93.157
Açılış: 94.236
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.090 -0,34  
Nasdaq CCO 7.734 -0,35  
Xetra DAX DAX 13.011 -0,74  
CAC 40 PX1 5.428 -1,35  
IPC MXX 46.661 0,78  
Shanghai Composite SHCOMP 3.022 -0,73  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--1743--//-//213.243.28.95--//-//0 sn-(18.06.2018 15:56:55-18.06.2018 15:56:55)