ABD`de Binance ve kurucusuna dava

06.06.2023 10:00 ABD`de regülatörler kripto para borsası Binance ve kurucusu Changpeng Zhao`yu dava etti.

ABD'nin sermaye piyasaları denetim ve gözetim kurumu SEC, Binance ve Zhao'ya karşı Washington DC'de dava açtı ve 13 suçlama yöneltti.

Binance ve Zhao'nun bir "düzenbazlık ağı" işlettiklerini iddia eden SEC, Binance'ın işlem hacimlerini yapay şekilde etkilediğini, Amerikalı müşterilerin platformu kullanmalarını engellemediğini ve piyasa gözetim kontrolleri konusunda yatırımcıları yanılttığını öne sürdü.

SEC açıklamasında, Binance ve kurucusu Zhao'nun müşterilerin varlıklarını gizlice kontrol ettiğini iddia ederek, yatırımcı fonlarını "istedikleri gibi" birleştirmelerine ve yönlendirmelerine izin verdiğini iddia etti.

SEC, Binance'ın ABD federal menkul kıymetler yasalarından kaçınmak için "karmaşık bir planın bir parçası olarak" ABD'de kuruluşlar oluşturduğunu iddia etti ve bu iddiaları 2022'de yayınlanan bir dizi soruşturmada rapor edilen bir dizi uygulamaya dayandırdı.

SEC

ayrıca, Zhao'nun sahibi ve kontrol ettiği bir ticaret firması olan Sigma Chain'in, Binance.US platformunda kripto varlık menkul kıymetlerinin ticaret hacmini yapay olarak şişiren "wash trading" yaptığını iddia etti.

SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, "Zhao ve Binance kuruluşlarının kapsamlı bir dolandırıcılık ağına, çıkar çatışmasına, yeterli açıklama yapmama ve yasaları kasten kaçırmaya karıştığını iddia ediyoruz" dedi.

Binance ise bir blog yazısında "platformumuzu güçlü bir şekilde savunmayı" amaçladıklarını belirterek, "Binance bir ABD borsası olmadığından, SEC'in eylemleri sınırlıdır" dedi.

Blog yazısında "Binance ve Binance bağlı platformlarındaki tüm kullanıcı varlıkları, Binance.US dahil güvende ve emniyettedir" denildi.

Binance açıklamasında, SEC ile "baştan itibaren aktif bir şekilde iş birliği yaptıklarını" ve SEC'in iddialarına "saygılı bir şekilde katılmadıklarını"

belirtti. Binance'ın SEC ile makul bir çözüm bulmaya çalıştığını ancak kurumun "on birinci saatte" yeni taleplerde bulunduğunu ve mahkemeye gittiğini ifade etti. Binance, SEC'in eylemlerinin başka düzenleyicilerden "yargı alanı iddia etme" çabası gibi göründüğünü
Canlı Borsa
8.487 18:05
Değişim :  1,82% |  152,02
Önceki Kapanış :  8.335  
En Yüksek
8.512
En Düşük
8.367
Açılış: 8.375
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 33.508 -0,47  
Nasdaq CCO 13.219 0,14  
Xetra DAX DAX 15.247 -0,91  
IPC MXX 50.875 -1,32  
Shanghai Composite SHCOMP 3.110 0,10  
Hisse Seneti İstatistikleri
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2023 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--574--//-//192.168.116.195--//-//1 sn-(02.10.2023 22:13:24-02.10.2023 22:13:25)