***TIRE*** MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Faaliyetlerin Kısmen veya Tamamen Durdurulması ya da İmkansız Hale Gelmesi

26.04.2019 16:30
***TIRE*** MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Faaliyetlerin Kısmen veya Tamamen Durdurulması ya da İmkansız Hale Gelmesi )

İlgili Şirketler []
İlgili Fonlar []
Türkçe
Faaliyetlerin Kısmen veya Tamamen Durdurulması ya da İmkansız Hale Gelmesi

Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Evet (Yes)
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
28.02.2019
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
Bildirim İçeriği

Bildirime Konu Durumun Niteliği
Tire kağıt fabrikamızdaki iki adet kağıt makinasından birisinin üretiminin daimi olarak durdurulması
Durdurulan/İmkansız Hale Gelen Faaliyetler Hakkında Bilgi
Tire kağıt fabrikamızda yer alan iki adet kağıt makinasından birisi olan KM-2 nolu kağıt makinasındaki üretimin daimi olarak durdurulması
Faaliyetlerin Durdurulmasının/İmkansız Hale Gelmesinin Nedeni
İç piyasa koşullarındaki olumsuz gelişmeler ve bu koşullar altında, KM-2 nolu kağıt makinasının mevcut teknolojisini yenilemek için yatırım yapmanın, yüksek maliyeti nedeniyle ekonomik olarak elverişli olmaması
Varsa Yetkili Organ Karar Tarihi
26.04.2019
Faaliyetlerin Durdurulmasının/İmkansız Hale Gelmesinin Geçerlik Tarihi
26.04.2019
Faaliyetlerin Durdurulmasının/İmkansız Hale Gelmesinin Şirketin Toplam Üretimine Etkisi
Tire kağıt fabrikasındaki diğer (daha büyük olan) kağıt makinası (no. KM-1), kağıt üretimine ve müşteri taleplerini karşılamaya devam edecektir. Kağıt talebinin azalmasına yol açan mevcut iç piyasa koşulları ve Şirket yönetimi tarafından alınan tedbirler, durumun müşterilere etkisini asgariye indirecektir. Şirketin gerek Tire kutu fabrikasındaki gerekse tüm diğer fabrikalarındaki oluklu mukavva kutu faaliyeti bu durumdan etkilenmeyecektir.
Faaliyetlerin Durdurulmasının/İmkansız Hale Gelmesinin Şirketin Toplam Satışlarına Etkisi
Şirket yönetimi tarafından alınan tedbirler neticesinde, toplam satışlara etkisinin asgari seviyede tutulacağı tahmin edilmektedir.
Kısmen Durdurma Sözkonusu ise Durdurulan Faaliyetlerin Toplam Üretim ve Satışlar İçindeki Payı
Kağıt talebinin düşmesine yol açan mevcut iç piyasa koşulları nedeniyle, söz konusu kapatma kararının Şirketin satışlarına etkisinin, toplam satışların %10'undan az olması tahmin edilmektedir.
İş Akitleri Feshedilen/Feshedilecek Kişi Sayısı
60 kişi
Ödenen/Ödenecek Kıdem Ve İhbar Tazminatlarının Toplamı
Yaklaşık 3.400.000 TL
Şirket Yönetimince Alınan Tedbirler
Müşteriler ve çalışanlar üzerindeki etkisini asgariye indirecek tedbirler alınmaktadır.
Yeniden Faaliyete Başlanması İçin Gerçekleşmesi Gereken Olaylar
Şirket yönetimi, KM-2 nolu kağıt makinasında yeniden faaliyete başlanmasını planlamamaktadır ancak Şirket Tire kağıt fabrikasındaki (daha büyük olan) diğer kağıt makinasında (no. KM-1) kağıt üretimine devam edecektir.
Yeniden Faaliyete Başlanacaksa Öngörülen Tarih
Şirket yönetimi KM-2 nolu kağıt makinasında yeniden faaliyete başlanmasını planlamamaktadır ancak Şirket Tire kağıt fabrikasındaki (daha büyük olan) diğer kağıt makinasında (no. KM-1) kağıt üretimine devam edecektir.
Şirketin Süreklilik Varsayımının Nasıl Etkileneceği
Şirketin sürekliliğine bir etkisi olmayacaktır.
Açıklamalar

               Şirket Yönetim Kurulu'nun 26 Nisan 2019 tarihli kararı çerçevesinde (a) iç piyasa koşullarındaki olumsuz gelişmeler ve (b) bu koşullar altında, KM-2 nolu kağıt makinasının mevcut teknolojisini yenilemek için gerekli olan yüksek maliyetli yatırımı yapmanın, ekonomik olarak elverişli olmaması nedenleriyle TOKİ Mah., Hasan Tahsin Cad. N 28 Tire, İzmir adresinde yer alan Tire kağıt fabrikamızda bulunan iki adet kağıt makinasından daha eski olanında (no. KM-2), üretimin daimi olarak durdurulmasına karar verilmiştir. 
 
Şirket, KM-2 nolu kağıt makinasındaki üretimini durdurma kararı almadan önce, farklı alternatifleri değerlendirmiştir.  Tire kağıt fabrikamızdaki diğer kağıt makinasında (no. KM-1) kağıt üretimine devam edilecek iç piyasadaki müşterilerimizin talepleri, kar marjı yüksek bir ürün gamı ile karşılanacaktır.  KM-2 nolu kağıt makinasındaki üretimin durdurulması, Şirket'in Tire kutu fabrikasındaki ve diğer fabrikalarındaki oluklu mukavva kutu faaliyetini etkilemeyecektir.
 
Şirketimiz Yönetim Kurulu, KM-2 nolu kağıt makinasındaki üretimin daimi olarak durdurulmasından etkilenen 60 çalışanımıza, iş akitlerinin karşılıklı olarak feshedilmesi için ikale teklifinde bulunulmasına karar vermiştir.  Çalışanlarımıza, kıdem süreleri ile orantılı olacak şekilde ikale bedeli teklif edilecektir. 
 
Konuyla ilgili başka bir gelişme olması halinde kamuya duyurulacaktır.
 

http://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/758323


BIST

Canlı Borsa
3.020 18:05
Değişim :  1,34% |  40,01
Önceki Kapanış :  2.980  
En Yüksek
3.034
En Düşük
2.925
Açılış: 2.979
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 33.980 -0,50  
Nasdaq CCO 12.938 -1,25  
Xetra DAX DAX 13.627 -2,04  
IPC MXX 48.734 -0,14  
Shanghai Composite SHCOMP 3.278 -0,46  
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--718--//-//192.168.116.193--//-//0 sn-(18.08.2022 19:37:01-18.08.2022 19:37:01)