Borsa İstanbul`da gong Peker GYO için çaldı

21.02.2018 11:01 Peker GYO, halka arz sürecinin ardından Borsa İstanbul`da işlem görmeye başladı.

Halka arzı tamamlanan, Peker GYO'nun gong töreni, Borsa İstanbul Genel  Müdür Yardımcısı Korkmaz Ergun, Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker,  Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık ve şirket yetkililerinin katılımıyla  gerçekleştirildi.
 
"PEKGY" koduyla işlem görecek olan Peker GYO'nun halka arz sonrasında,  payların yüzde 45'i yurt içi kurumsal yatırımcılara, yüzde 35'i yurt içi bireysel  yatırımcılara, yüzde 20'si ise yabancı yatırımcılara satışa çıkarken şirketin  yüzde 32'si halka açılmış oldu.
 
Peker GYO'nun halka arz edilen paylarına yurt içi bireysel  yatırımcılardan 10,2, yurt içi kurumsal yatırımcılardan 8,57, yurt dışı kurumsal  yatırımcılardan ise 2,6 kat talep gelirken; genel talep, toplamda halka arz  edilen payların yaklaşık 8 katı olarak gerçekleşti.
 
Peker GYO'nun 1 TL nominal değerdeki 9 milyon 600 bin adet payı, pay  başına 5,50 TL fiyat ile halka arz edilirken, söz konusu payların tamamı  satıldı.
 
Gedik Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin konsorsiyum lideri olduğu 19  aracı kurum aracılığıyla gerçekleştirilen halka arzın talep toplama işlemleri  15-16 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilmişti.
 
"TOPLAM PİYASA DEĞERİ İSE 12 MİLYAR TL"
 
Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Korkmaz Ergun, bu sene  gerçekleşen 6 halka arzda, halka
arz tutarının 3 milyar TL, toplam piyasa  değerinin ise 12 milyar TL olduğunu belirtti.
 
Bu halka arzlardan pay alan yatırımcı sayısı 56 bin 500 kişiye  ulaştığına işaret eden Ergun, "Bu yatırımcıların 15 bini ise halka arzlardan ilk  defa pay alan, yani Borsamıza yeni gelen yatırımcı sayısıdır. Bir taraftan, halka  arzlar ile Borsamıza gelen şirketlerin sayısını artırmaya çalışırken, diğer  taraftan da Borsamıza yeni yatırımcıların gelmesini hedefliyoruz." dedi.
 
Ergun, 2018 yılında Borçlanma Aracı ve Kira Sertifikası İhracı'nın 23  milyar lirayı aştığını ve 2018'de geçen yılki rakamı geçmeyi hedeflediklerini  aktararak, "Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı dışında artık Gayrimenkul Yatırım  Fonları da artık işlem görebiliyor. Nitekim Borsamız'da yakın zamanda 3 adet  Gayrimenkul Yatırım Fonu Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı'nda işlem görmeye  başladı. Birkaç tane daha Gayrimenkul Yatırım Fonu'nun Nitelikli Yatırımcı İşlem  Pazarı'nda işlem görmek için hazırlık içinde olduğunu biliyoruz." bilgisini  verdi.
 
"YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR"
 
Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker de halka arz kapsamında  yerli ve yabancı yatırımcılardan gelen yüksek talebin, Türkiye ekonomisine ve  Türk gayrimenkul sektörüne duyulan güvenin bir göstergesi olduğuna dikkati  çekerek, şunları söyledi:
 
"Halka arzla birlikte artık bizler için yeni bir dönem başlıyor.  Bundan sonraki süreçte, ortaklarımızın gücüyle, Türkiye’de ve Avrupa’da  büyümemize hız kesmeden devam edeceğiz. Dünyanın farklı coğrafyalarından her gün  proje teklifleri alıyoruz. Bunların arasından, küresel büyüme vizyonumuza katkı  sağlayacak projeleri değerlendirip, portföyümüzü geliştirmeye devam edeceğiz.   Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye ekonomisinin dünyada hak ettiği  seviyeye gelmesi için var gücümüzle çalışacağız."
 
GERİ ALIM TAAHHÜDÜ
 
Edinilen bilgiye göre, Peker GYO ve ortaklar tarafından 1 yıl boyunca  pay satmama ve bedelli sermaye artırımı yapmama taahhüdünün geçerli olacağı halka  arzda yatırımcılar, paylarını 45 gün süreyle aralıksız bir şekilde hesaplarında  tutmaları durumunda, hisselerin ilk işlem gününden 45 gün sonra hisse başına 5,61  TL fiyattan geri satma hakkına sahip
Canlı Borsa
4.186 10:42
Değişim :  -7,09% |  -319,33
Önceki Kapanış :  4.505  
En Yüksek
4.482
En Düşük
4.186
Açılış: 4.482
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 34.157 0,78  
Nasdaq CCO 12.114 1,90  
Xetra DAX DAX 15.321 -0,16  
IPC MXX 53.378 -1,24  
Shanghai Composite SHCOMP 3.232 -0,49  
Copyright 2022 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--1234--//-//192.168.116.192--//-//0 sn-(08.02.2023 11:14:35-08.02.2023 11:14:35)