Canlı Borsa

`Kayyum atanan şirketler büyüdü`

14.03.2018 11:33 Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF tarafından kayyum atanan şirketlerin ciro ve istihdam bazında ortalama yüzde 30-35 büyüdüğünü, gayri faal durumdaki 320 firmayla ilgili tasfiye sürecinin başlatıldığını bildirdi.

Denizli'nin Acıpayam ilçesindeki FETÖ/PDY operasyonu kapsamında  yöneticilerinin tutuklanması sonrası kayyum atanan Aynes Gıda şirketinin  tesislerini ziyaret eden Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu  (TMSF)  Başkanı Muhiddin Gülal, AA muhabirine, TMSF kayyumunda yönetilen  şirketlerle ilgili bilgi verdi.
  
Halen TMSF kayyumunda yönetilen 981 şirketin bulunduğunu, bunların  aktif büyüklüğünün 49,6 milyar liraya ulaştığını dile getiren Gülal, toplam  istihdam rakamının da 50 bine yaklaştığını belirtti.
 
Faaliyette bulunan firmaların büyümeye devam ettiğini ifade eden  Gülal, "Bunların içerisinde 320 firma gayri faal vaziyette. Bunların tasfiyesiyle  ilgili süreci başlattık. Kalan firmalara baktığımızda bu firmalarda bir irtifa  kaybı söz konusu değil. Aksine ortalama yüzde 30-35 seviyelerinde cirolar ve  karlılıkları arttı. Hatta cirosu düşmesine rağmen karlılığı artan firmalarımız  var. Burada arkadaşlarımız önemli bir başarı gösterdiler. Çok ciddi krediler  ödediler." dedi.
 
Kayyum atadıkları şirketleri 47 bin istihdamla aldıklarını, bu  seviyeyi 49 bin 600'a çıkardıklarını, 2 bin 500 kişilik ilave istihdam  yarattıklarını dile getiren Gülal, tasfiye edilecek firmalarla ilgili  değerlendirmede hassas davrandıklarına dikkat çekti.
 
Gülal, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Burada temel ilkemiz ekonomik devamlılık. Firmanın ekonomik  devamlılığıyla ilgili bir tehlike söz konusuysa satışı gündeme gelebilir ama bu  manada çok sıkıntılı firmalarımız yok. İşletme sermayesi açığı olan firmalarımızı  da daha çok varlık satışı yapmak suretiyle kaynak yaratarak desteklemeye  çalışıyoruz. Bu manada çok satışını düşündüğümüz firma yok. Yeni projelerimiz her  zaman var. Şu an vaziyet ettiğimiz 981 firmamız var. İnşallah bunları daha  ileriye taşıyacağız, büyüteceğiz, cirosunu ve karlılıklarını artıracağız. Çünkü  bu şirketler bir milli servet. Katma değer ve istihdam üretmeye devam edecekler.  Bu şirketler TMSF uhdesinde dünden daha kuvvetli."
 
YATIRIMA DEVAM
 
Acıpayam'da kurulu Aynes'in de ülkenin önde gelen süt ürünleri  tesislerinden birine sahip olduğunu dile getiren Gülal, şirkete kayyum atanması  kararı alınmadan önce şirket yöneticilerinin iflas erteleme başvurusunda  bulunduğuna dikkat çekti.
 
"Biz aldıktan sonra da şirket büyüdü. 2017 yılını 773 milyon lira  ciroyla kapattık. Geçen yıla göre de yüzde 11,1 ciroda artış oldu." diyen Gülal,  bin 24 kişinin istihdam edildiği firmanın TMSF için önemli kurumlardan birisi  olduğuna işaret etti.
 
Gülal, Aynes'in yatırımlarına devam edeceğini, mali tabloya göre  kapasite ve çalışan sayısının artırılmasının öngörüldüğünü de bildirdi.
 
Türkiye'nin kapasite açısından önde gelen tesislerinden birine sahip  olan Aynes Gıda'nın eski yönetim kurulu başkanı, üyeleri, yöneticileri ve  çalışanlarının da aralarında bulunduğu 18 kişi FETÖ/PDY operasyonu kapsamında  tutuklanmış, şirkete kayyum atanmıştı.


Canlı Borsa
92.227 17:58
Değişim :  -1,57% |  -1.472,17
Önceki Kapanış :  93.699  
En Yüksek
93.454
En Düşük
92.218
Açılış: 93.246
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Nasdaq CCO 6.929 -0,58  
Xetra DAX DAX 10.788 -0,21  
CAC 40 PX1 4.742 -1,47  
IPC MXX 41.870 -0,28  
Shanghai Composite SHCOMP 2.585 -0,82  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--1698--//-//213.243.28.95--//-//1 sn-(10.12.2018 20:36:52-10.12.2018 20:36:53)