Canlı Borsa

Türk otomotiv sanayisini rahatlatan düzenleme

10.08.2019 14:06 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`nca, otomotiv sanayicilerinin, Birleşik Krallık`ın AB`den ayrılması durumunda olumsuz etkilenmemeleri için otomotiv ürünlerinin tip onay geçerliliğinin sürdürülmesine yönelik düzenleme yapıldı.

Bakanlığın konuya ilişkin tebliğ değişikliği Resmi Gazete'de  yayımlanarak yürürlüğe girdi.

AA muhabirinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından aldığı bilgiye göre,  otomotiv sanayi uluslararası mevzuat uyumunun sağlanması süreciyle büyük gelişme  göstermeye devam ediyor.

Gümrük Birliği sonrasında, Avrupa Birliği (AB) otomotiv mevzuatının  uyumlaştırma çalışmaları Bakanlık tarafından yürütülürken, bugüne kadar otomotiv  sektörünü ilgilendiren 340 mevzuat ve mevzuat değişikliği yayımlanarak yürürlüğe konuldu.

Uluslararası mevzuat değişiklikleri çerçevesinde Türkiye'deki mevzuat  da güncellenmeye devam ediliyor. Bu doğrultuda yapılan mevzuat  uyumlaştırmalarıyla vatandaşların karayollarındaki can ve mal güvenliğinin  artırılması, kullanılacak araçların yüksek güvenlik seviyesine sahip olması amaçlanıyor.

Bugün yayınlanan tebliğ değişikliğiyle de olası Brexit durumunda  otomotiv sektörünce kullanılan ve Birleşik Krallık Onay Kuruluşunca (Birleşik  Krallık Onay Kuruluşunun verdiği belgeler Brexit sonrası Avrupa'da geçersiz hale  gelecek) düzenlenmiş tip onayına sahip otomotiv ürünlerinin, söz konusu tip  onaylarının geçerliliğinin sürdürülmesine yönelik iş ve işlemler düzenlendi.

Avrupa Birliğinin kendi otomotiv sanayicileri için yaptığı düzenlemelerle uyumlu şekilde, paydaşlarla iş birliği içinde hazırlanan  değişiklikle, otomotiv sanayicilerinin Birleşik Krallık'ın AB'den muhtemel ayrılığından olumsuz etkilenmemesi sağlandı.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARA SES AYARI

Öte yandan, hibrit ve sade elektrikli araçlarda Akustik Araç Uyarı  Sistemine (AVAS) ilişkin teknik hükümlerin belirlendiği AB'de yayımlanan  regülasyonlar dikkate alınarak, "Motorlu Araçların ve Değiştirilebilir Susturucu  Sistemlerinin Ses Seviyeleri İle İlgili Tip Onayı Yönetmeliği'nde Değişiklik  Yapılmasına Dair Yönetmelik" de bugün yayımlandı.

Değişiklikle, AB düzenlemeleriyle uyumlu şekilde, hibrit ve sade  elektrikli araçların meskun mahallerde diğer araçlar gibi ses çıkarmasının yanı  sıra meskun olmayan mahallerde bu sistemlerin kapatılabilmesine yönelik  düzenlemeye gidildi.

Düzenlemeler yeni üretilecek araçlar için geçerli olacak, geçişlerin kademeli yapılmasına imkan tanındı.

ARAÇ GÜVENLİKLERİNİ ARTIRMAYA YÖNELİK REGÜLASYONLAR TÜRKİYE MEVZUATINA EKLENDİ

Bakanlığın bir diğer tebliğ değişikliğiyle de Türkiye'nin taraf olduğu  uluslararası 1958 Cenevre Anlaşması kapsamında Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu'nca taraf ülkelerin mutabakatıyla oluşturulan 10 regülasyon  otomotiv mevzuatına kazandırıldı. Böylece araçların güvenlik seviyelerini  artırmaya yönelik uluslararası düzenlemeler Türkiye mevzuatına eklenmiş oldu.

Bundan sonraki süreçte de uluslararası otomotiv mevzuatının Bakanlık tarafından yakından takip edilerek, ilgili güncellemelerin ülke mevzuatına  kazandırılmasına yönelik çalışmalara devam edileceği bildirildi.

Canlı Borsa
95.734 18:05
Değişim :  -0,87% |  -844,53
Önceki Kapanış :  96.579  
En Yüksek
97.572
En Düşük
95.731
Açılış: 97.199
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.579 0,39  
Nasdaq CCO 7.767 -0,09  
Xetra DAX DAX 11.563 1,31  
Shanghai Composite SHCOMP 2.824 0,28  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--255--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(17.08.2019 17:33:11-17.08.2019 17:33:11)