Canlı Borsa

Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararını değerlendirdi

14.06.2018 07:03 ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, "Son dönemdeki göstergeler cesaret verici ancak uzun yıllar hedefimizin altında seyreden enflasyonda henüz zafer ilan etmek istemiyoruz. Enflasyonun yüzde 2 seviyesindeki simetrik hedefimize yakın seyretmesini garantilemek istiyoruz" dedi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Amerikan ekonomisinin çok iyi durumda olduğunu, işsizlik ve enflasyonun düşük seviyede bulunduğu belirterek, "Son dönemdeki göstergeler cesaret verici ancak uzun yıllar hedefimizin altında seyreden enflasyonda henüz zafer ilan etmek istemiyoruz. Enflasyonun yüzde 2 seviyesindeki simetrik hedefimize yakın seyretmesini garantilemek istiyoruz." dedi.

Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) haziran toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyerek faiz artırımı ve beklentileri değerlendirdi.

Amerikan ekonomisinin çok iyi durumda olduğunu kaydeden Powell, işsizlik ve enflasyonun düşük seviyelerde seyretmesinin yanı sıra büyümenin ikinci çeyrekte hızlandığını vurguladı.

Powell, FOMC'nin ekonomideki iyi gidişatın sürmesini beklediğini belirterek, faiz artırım kararının ve güncellenen ekonomik projeksiyonların bu beklentiyi yansıttığını dile getirdi.

Fed'in enflasyondaki olumlu gelişmelere rağmen temkinli duruşunun süreceğini kaydeden Powell, "Enflasyon beklediğimiz gibi anormal derecede düşük Mart 2017 rakamının hesaplamadan çıkmasıyla yükseldi. Son dönemdeki göstergeler cesaret verici ancak uzun yıllar hedefimizin altında seyreden enflasyonda henüz zafer ilan etmek istemiyoruz. Enflasyonun yüzde 2 seviyesindeki simetrik hedefimize yakın seyretmesini garantilemek istiyoruz." diye konuştu.

Powell, Fed'in enflasyondaki ufak sapmalara aşırı tepki vermeyeceğinin altını çizerek, enflasyonun petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan artış nedeniyle geçici olarak yükselmesinin beklendiğini ifade etti. Powell, buna karşın, enflasyonun ısrarla yüzde 2 hedefinin altında veya üstünde seyretmesi durumunda uygun adımların atılacağını vurguladı.

Gelecek yıl tüm FOMC toplantılarının ardından olmak üzere 8 kez basın toplantısı düzenleyeceğini açıklayan Powell, mevcut durumda sadece mart, haziran, eylül ve aralık toplantılarının ardından düzenlenen toplantıların sayısının artmasının para politikasının sonuçlarını olumlu etkileyeceğini vurguladı. Powell, yeni uygulamaya Ocak 2019 toplantısıyla başlanacağını bildirdi.

Gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen ABD yönetiminin ticaret alanındaki tartışmalı adımları ve bu yüzden ana ticaret partnerleriyle yaşadığı gerilim hakkında yorum yapmaktan kaçınan Fed Başkanı Powell, işletmelerin gümrük tarifelerinden endişelendiklerini ancak bunun henüz verilere yansımadığını ifade etti.

Fed, Powell'ın basın toplantısından önce yayımlanan FOMC karar metninde, politika faizinin yüzde 1,50-1,75 aralığından yüzde 1,75-2,00 aralığına yükseltildiğini açıklamıştı. Oy birliğiyle alınan karar, Fed'in bu yılki 25 baz puanlık ikinci faiz artırımı olarak kayıtlara geçti.

FOMC'nin yeni ekonomik projeksiyonları, Fed yetkililerinin yılın geri kalanında iki kez daha faiz artırarak, 2018'i toplam 4 faiz artışıyla tamamlamayı planladığını ortaya koymuştu.Canlı Borsa
93.173 18:00
Değişim :  0,00% |  0,00
Önceki Kapanış :  93.173  
En Yüksek
93.303
En Düşük
92.478
Açılış: 92.628
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Nasdaq CCO 7.024 1,71  
Xetra DAX DAX 10.892 0,33  
CAC 40 PX1 4.786 0,00  
IPC MXX 43.398 -0,36  
Shanghai Composite SHCOMP 2.543 0,27  
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--915--//-//213.243.28.95--//-//1 sn-(16.01.2019 05:22:21-16.01.2019 05:22:22)