Canlı Borsa

Moody’s’ten Türk lirasına ilişkin değerlendirme

16.04.2018 15:56 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk lirasındaki değer kaybının kredi notu açısından negatif unsur olduğunu belirtti.

Moody’s'ten Türk lirasının performansına ilişkin yapılan  açıklamada, son verilere göre Türkiye’nin cari açığının geçen yılın şubat ayına  kıyasla yüzde 60 daha yüksek olduğu belirtilirken, bunun devam eden potansiyelin  üzerindeki ekonomik büyümenin bir sonucu olduğu ifade edildi.
 
Bu ay içerisinde ABD dolarında 4,00 liranın, avroda da 5,00 liranın  üzerinin görüldüğü ifade edilen açıklamada, Türk lirasının halihazırda bu yılın  başındaki seviyesine kıyasla yüzde 8 daha düşük değerde olduğu kaydedildi.
 
Açıklamada, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Türk lirasının dolar  karşısında 4,15 seviyesini gördüğü, para biriminde devam eden zayıflıkların  Türkiye’nin dışsal hassasiyetlerinin yüksek olması, döviz rezervlerinin ise düşük  olması sebebiyle sorun teşkil ettiği öne sürüldü.
 
Moody's açıklamasında, Türk lirasındaki bu gelişmelerin Türkiye’nin  kredi notu açısından negatif unsur oluşturduğu kaydedildi.
 
Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’na (GSYH) oranla cari açığının  2016 yılındaki yüzde 3,8 seviyesinden 2017 yılında yüzde 5,6 seviyesine  yükseldiği belirtilen açıklamada, bunun petrol fiyatlarındaki ve ithalat  talebindeki artışı yansıttığı değerlendirmesine yer verildi.
 
Açıklamada, Türkiye’nin ihracatı içerisindeki ithalat içeriğinin  olağanüstü şekilde yüksek olduğu kaydedilerek, cari açığın finansmanın  kalitesinin ise geçen yıl itibariyle bozulmaya devam ettiği bildirildi.
    
Türkiye’nin dış borcunun geçen yılın sonunda 453 milyar ABD dolarına  yükseldiği ifade edilen açıklamada, bunun da GSYH’nın yüzde 53,3’üne denk geldiği  belirtildi.
 
Açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın döviz rezervinin 90  milyar ABD dolarının altında olduğu, bunun da vadesi gelmekte olan  yükümlülüklerin yaklaşık yarısını kapsadığı ifade edildi.
 
Moody's açıklamasında, “Türkiye’nin yüksek enflasyon ve zayıf dışsal  pozisyonunun arkasındaki bir diğer faktör ise aşırı ısınan ekonomi. Hükümet ve  Merkez Bankası geçen sene ekonomik büyümeyi yüzde 7’inin üzerine çıkaran bir dizi  teşvik önlemlerini uygulamaya soktu. Bizim potansiyel büyüme tahminimiz yüzde  3,5-4,0 seviyesindeydi. “ifadesine yer verildi.
 
2019 yılındaki seçimler öncesinde ekonomide hızlı büyümenin maliyeti  ne olursa olsun sürdürülmesinin hedeflendiği öne sürülen açıklamada, yetkililerin  Türk lirasındaki değer kayıplarına karşı gerekli adımları atmaya hazır olduğunu  söylediği, buna rağmen faiz artışının bu tür açıklamalarla ertelenmesi halinde  Türk lirası üzerinde yenilenen bir baskının görülebileceği ifade edildi.
 
Açıklamada, “Bu gergin durum, Türkiye’nin dinamik ekonomisinden gelen  temel gücü ve güçlü mali ölçütleri ile yüksek ve artan hassasiyetleri arasındaki  hassas denge açısından önemli bir test. “ifadesine yer verildi.


Canlı Borsa
93.173 18:00
Değişim :  0,00% |  0,00
Önceki Kapanış :  93.173  
En Yüksek
93.303
En Düşük
92.478
Açılış: 92.628
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Nasdaq CCO 7.024 1,71  
Xetra DAX DAX 10.892 0,33  
CAC 40 PX1 4.786 0,00  
IPC MXX 43.398 -0,36  
Shanghai Composite SHCOMP 2.543 0,27  
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--1465--//-//213.243.28.95--//-//0 sn-(16.01.2019 04:55:40-16.01.2019 04:55:40)