Canlı Borsa

Karadağ ertelenen halka arzlardan memnun

17.05.2018 11:01 Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, "Ertelenen halka arzlarda firmaların bu kararı almasından Borsa Başkanı olarak ben memnun oldum. O kadar emeklerle bir noktaya getirdikleri firmaları, bu kısa dönemli, kötü finansal koşullar nedeniyle yok pahasına da satacak halleri yok. O anlamda ertelemeleri çok mantıklı. Seçim sonrasında çok daha güzel koşullarda yine halka arz fırsatları karşılarında olacak." dedi.

Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu  Başkanı Himmet Karadağ AA muhabirine yaptığı açıklamada son dönemde ertelenen halka  arzlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Borsa İstanbul olarak her zaman halka arzların başarılı şekilde  tamamlanmasını beklediklerini dile getiren Karadağ, ertelenen halka arzlarda  firmaların bu kararı almasından Borsa Başkanı olarak memnun olduğunu söyledi.
 
Karadağ, sermaye piyasalarının sürdürülebilirliği açısından finans  piyasasındaki  yatırımcıların birbiri ile haberleşen yatırımcılar olduklarına  dikkati çeken Karadağ, şunları kaydetti:
 
"Sizin pozisyonunuz kuvvetli olmazsa, gerektiğinde halka arz kararını  erteleme, esnetme, azaltma, şartlara göre değiştirme şansınız olmazsa çok kötü  fiyatlar alıp, halka arzı tamamlamak zorunda kalabilirsiniz. Bu ertelemeyi yapan  iki firmamızın da durumu şirketlerimizin finansalları güçlü. Bu onlara, 'Biz bu  şartlarda halka arz kararı aldık ama halka arzda başladığımız noktada değiliz.  Hem kurda hem siyasi iklimde değişmeler oldu. Bu halka arzı tamamlayalım mı?'  sorusunu getirdi. Bence tamamlamamaları daha makul.
 
Bu durum uluslararası piyasalara da 'Her şart ve koşulda biz halka  arzdan gelecek fonlara muhtaç değiliz.' mesajı veriyor. İki firmamızın da mali  durumunu biliyorum, çok nitelikli, markalaşma sürecinde belli aşamaları geçmiş  uluslararası marka olmuş firmalar. Halka arz olsa tekrar uluslararası  yatırımlarına, markalaşmaya devam edebilirlerdi ama o kadar emeklerle bir noktaya  getirdikleri firmaları da, bu kısa dönemli, kötü finansal koşullar nedeniyle yok  pahasına da satacak halleri yok. O anlamda ertelemeleri çok mantıklı. Seçim  sonrasında çok daha güzel koşullarda yine halka arz fırsatları karşılarında  olacak."
 
İki firmanın da bu aşamada uluslararası yatırımcılar açısından kayıp  olduğuna işaret eden Karadağ, iki firmanın da buradan gelecek kaynağa ihtiyacının  olmadığının altını çizdi.
 
Karadağ, "Sermaye piyasalarına bu iki firma renk getirecekti, bizim  açımızdan güzel olacaktı ama bazen uluslararası koşullar, yatırım iklimi  ertelemeyi gerekli kılabiliyor. Ben kendilerine de bu anlamda esnek hareket  etmelerini tavsiye etmiştim, bu yönde de karar aldılar, makul ve mantıklı oldu."  diye konuştu.
 
Seçimin erkene alınmasının piyasalar açısından avantajlı olduğuna  işaret eden Karadağ, seçim sonrası takvimin daha uygun olacağını söyledi.
 
Mayıs ayının başında Beymen ve ardından Defacto'nun, yakın zamanda da  Penta Teknoloji'nin halka arzı ertelenmişti.


Canlı Borsa
103.009 16:11
Değişim :  -0,29% |  -300,81
Önceki Kapanış :  103.310  
En Yüksek
104.248
En Düşük
102.624
Açılış: 103.836
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Xetra DAX DAX 11.604 -1,57  
IPC MXX 43.156 1,83  
Shanghai Composite SHCOMP 3.101 0,35  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--163--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(21.03.2019 16:27:43-21.03.2019 16:27:43)