Canlı Borsa

Piyasaların gözü ECB`nin yeni uygulamalarında

11.09.2019 11:26 Avrupa Merkez Bankası`nın, bu haftaki toplantısında mevduat faizinde indirime gitmesi beklenirken ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası`nın varlık alım programı ve kademeli faiz uygulama sistemini de ilan edeceği öngörüsünde bulundu.

ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nde enflasyonun yüzde 1 seviyesinde olduğunu ve büyümenin gerilediğini hatırlatarak, finansal piyasaların Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) "kesin bir aksiyon" beklediğini söyledi.

İlave parasal genişlemenin büyüme etkisi meydana getirmesinin şüpheli olduğunu ifade eden Houte, mali politikanın bu noktada daha etkili olabileceğini  vurguladı.

Houte, piyasaların ilave parasal genişlemeyi fiyatladığını, bu nedenle  hiçbir şey yapmamanın bir seçenek olmadığını belirterek, ECB'nin bu haftaki  toplantısında, mevduat faiz oranında 20 baz puanlık indirime gidebileceği öngörüsünde bulundu.

Aşırı likidite için kademeli faiz uygulaması sisteminin de devreye  girebileceğini aktaran Houte, daha fazla Uzun Vadeli Refinansman İşlemleri  (TLTRO) koşullarının da masada olduğunu söyledi.

Yeni parasal genişleme konusunda ECB üyeleri arasında tartışmalar olduğunu dile getiren Houte, aylık 30 milyar euroluk bir varlık alım programına  karar verilebileceğini ancak varlık alımı için kesin miktarın Brexit'in gerçekleşeceği tarih sonrasına ertelenebileceğini kaydetti.

"BÜYÜME VE ENFLASYON TAHMİNLERİNDE AŞAĞI YÖNLÜ REVİZYONLAR YAPABİLİR"

Commerzbank Kıdemli Ekonomisti Michael Schubert de ECB'nin, toplantıda büyüme ve enflasyon tahminlerinde aşağı yönlü revizyonlar yapabileceğini belirterek, bankanın, "konuştuğu gibi davranan" bir hale  gelebileceğini ve mevduat faizini yüzde eksi 0,40'tan yüzde eksi 0,60'a  indirebileceğini söyledi.

Schubert, toplantıda kademeli faiz uygulaması ve varlık alım  programının ilan edilebileceğini, ECB'nin, aylık 40 milyar euroluk bir varlık  alım programına karar verebileceğini aktardı.

Bazı ECB üyelerinin "gelenekçi" olduğunu, bu yüzden bankanın alacağı  önlemlerin beklentileri karşılamayacağına dair risk bulunduğunu ancak üyelerin  çoğunun bu önlem paketi konusunda ikna olduğunu  ifade eden Schubert, bankanın gecikmeden enflasyon hedefine ulaşmak için gücünün yettiği her şeyi  yapabileceğini kaydetti.

ECB önlem paketinin istenen etkiyi vereceğinin şüpheli olduğunu dile getiren Schubert, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Normalde düşük faiz oranları ekonomiyi canlandırır. Çünkü  tüketiciler, düşük faiz oranlarından dolayı daha az birikim yapar ve tüketime yönelir. Ancak faiz oranları uzun yıllar düşük seviyede kalırsa tüketiciler harcamalarını ileri tarihlere alacak ve parasal genişlemenin herhangi bir etkisi  olmayacak. Faiz oranları ne kadar uzun süre düşük seviyede kalırsa tüketiciler,  daha az harcayacak ve daha fazla biriktirecek."

"ECB'NİN POLİTİKASINDA BÜYÜK BİR GÜNCELLEMEYE GİDECEĞİ BEKLENTİSİ YÜKSEK"

Rabobank ECB ve Euro Bölgesi Makro Strateji Başkanı Elwin De Groot ise ECB'nin politikasında büyük bir güncellemeye gideceği beklentisinin yüksek  olduğunu vurgulayarak, toplantıda mevduat faiz oranında 10 baz puanlık bir indirime gidilebileceğini söyledi.

Groot, kademeli faiz uygulaması sisteminin mevduat faiz indiriminin yanında hala yapılabilecek en rahatlatıcı önlem olduğunu kaydetti.

ECB'nin 40 milyar euroluk bir varlık alımına başlayacağı öngörüsünde  bulunan Groot, varlık alımlarının devlet tahvillerinden olacağını, şirket  tahvillerini de kapsayabileceğini ancak banka tahvilleri ve varlıklarını oluşturmayacağını vurguladı.

Canlı Borsa
1.094 15:44
Değişim :  0,66% |  7,12
Önceki Kapanış :  1.087  
En Yüksek
1.096
En Düşük
1.085
Açılış: 1.089
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 27.148 -1,84  
Nasdaq CCO 10.779 -0,13  
Xetra DAX DAX 12.542 -4,37  
IPC MXX 35.518 -1,39  
Shanghai Composite SHCOMP 3.274 -1,29  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--239--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(22.09.2020 16:01:02-22.09.2020 16:01:02)