Canlı Borsa

Dünya Bankası`nın başına Ivanka Trump mı geçecek?

12.01.2019 15:55 Dünya Bankası`nın 2012`den bu yana başkanı olan Jim Yong Kim`in geçtiğimiz gün sürpriz bir şekilde gelecek ay görevinden ayrılacağını açıklaması ardından bu pozisyon için isimleri geçen kişiler içerisinde ABD Başkanı Donal Trump`ın kızı Ivanka Trump da bulunuyor.

ABD Başkanı Donal Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın Dünya Bankası'nın görevden ayrılcak şu anki başkanı Jim Yong Kim'in yerine geçecek muhtemel adaylar arasında olduğu belirtildi.
 
Financial Times'a konuşan ABD Hazine Bakanlığı'ndan bir sözcü kendilerine "iyi adaylar için ciddi sayıda öneri" geldiğini ve şu an için adaylarla ilgili değerlendirme yapıldığını söyledi. 
 
Gazetenin aynı haberine göre Ivanka Trump dışında bu pozisyon için değerlendirilen diğer adaylar arasında ABD Hazinesi Uluslararası İlişkiler Müsteşarı David Malpass, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı Direktörü Mark Green ve ABD'nin BM eski büyükelçisi Nikki Haley yer alıyor.
 
Tüm bu isimler içerisinde sadece Ivanka Trump'ın uluslararası ticaret ekonomisiyle ilgili bir öz geçmişi bulunmuyor. 
 
Washington merkezli Dünya Bankası 2. Dünya Savaşı sonrasında gelişen ekonomilere yönelik ekonomik kalkınma projelerini finanse etmek amacıyla kuruldu. O günden bu yana geleneksel olarak başlanlığını ABD vatandaşları yürütüyor. Dünya Bankası'nın yeni başkanının seçiminde ABD Başkanı Donald Trump'ın söz sahibi olması bekleniyor. ABD, Dünya Bankası'nda en fazla oy hakkına sahip ülke konumunda iken onu Japonya ve Çin takip ediyor. 
 
Dünya Bankası'nın 2012'den bu yana başkanı olan Jim Yong Kim, geçtiğimiz gün sürpriz bir açıklama yaparak gelecek ay görevinden ayrılacağını duyurmuştu. Kim'in istifası 1 Şubat'tan itibaren geçerli olacak. 
 
Güney Kore doğumlu Amerikan vatandaşı Kim eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından aday gösterilmiş ve bankanın başkanlığına getirilmişti. 
 


Canlı Borsa
96.861 18:05
Değişim :  -0,03% |  -25,06
Önceki Kapanış :  96.886  
En Yüksek
97.293
En Düşük
96.737
Açılış: 97.082
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Xetra DAX DAX 12.222 0,57  
Shanghai Composite SHCOMP 3.271 0,63  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--65--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(21.04.2019 09:57:49-21.04.2019 09:57:49)