Canlı Borsa

Bakan Selçuk: Avrupa`da birinci sıraya yükseldik

11.02.2019 16:50 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadınların iş gücüne katılmasına ilişkin, "Türkiye bu konuda da Avrupa ülkeleri dahil birçok ülkeyi geride bırakmış durumda. Teşviklerimizden desteklerimize her uygulamamızda kadınlarımıza sunduğumuz ayrıcalıklarımız sayesinde son 10 yılda, kadınlarımızın iş gücüne ilave katılım oranında Avrupa`da birinci sıraya yükseldik" dedi.

BM Genel Kurulu tarafından 2015'te kabul edilen "Uluslararası Bilimde  Kadın ve Kız Çocukları Günü" kutlamaları çerçevesinde, kadın ve kız çocuklarının  bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında varlık göstermelerinin teşvik  edilmesi amacıyla Kocaeli Bilim Merkezi'nde etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bilimde, fende ülkemize ve insanlığa  ışık tutan tüm kız çocuklarının 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız  Çocukları Günü'nü kutladı.

Bilimin ve teknolojinin ülkeler için artık stratejik bir güç haline  geldiği bir çağda yaşandığını belirten Selçuk, bunun için de bilim ve teknoloji  çağının ihtiyacı olan hızlı değişime ayak uydurmakla kalmayıp, öncülük edebilmek  gerektiğini vurguladı.

Bakan Selçuk, "Geleceğe yön vermek istiyorsak, bugünümüzün heyecanı ve  geleceğin umudu olan genç nesillerimizi, milli ve manevi değerlerimizle olduğu  kadar bilimle, teknolojiyle, sanatla ve edebiyatla da donatarak, çağın ruhunu  yakalamalarını sağlamalıyız." diyerek, bu anlamda, Kocaeli Büyükşehir  Belediyesi'nin gençlerin farkındalığını ve yetkinliğini arttırmak amacıyla  kurduğu Bilim Merkezi projesini değerli bulduğunu kaydetti.

"KIZ ÇOCUKLARIMIZA NE KADAR DEĞER VERİRSEK, AİLELERİMİZ DE O KADAR  GÜÇLÜ OLACAK"

Kültür ve medeniyet tasavvurunun, sağlam toplum yapısının önemli yapı  taşlarından birinin aile yapısı olduğuna işaret eden Selçuk, şöyle konuştu:

"Aileyi gelecek kuşaklara taşıyan ve toplumu asıl olarak inşa edenler  ise erdemli, hikmetli ve bilge kadınlarımız. Dolayısıyla kız çocuklarımıza ne  kadar değer verirsek, onların önünü ne kadar açarsak ailelerimiz de o kadar güçlü  olacak, toplumu daha ileriye götürecekler. Peygamberimiz çocuklara hediye  verirken önce kız çocuklarından başlar, onlara olan sevgisini her fırsatta  gösterirmiş. Bizler tarihimizde bu değeri, saygınlığı her zaman koruduk,  yücelttik. Tarihimizde var olan bu değeri, özellikle milli teknoloji hamlemizin  ön plana çıktığı günümüzde kız çocuklarımıza daha fazla göstermeliyiz."

Selçuk, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her çalışmanın,  sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda geleceğin de güvencesi olacağını vurgulayarak,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu doğrultuda hükümetimiz de kadın ve kız çocuklarımızın  potansiyellerini ortaya çıkaracak projelere ve faaliyetlere öncelik veriyor.  Şartlı Eğitim Yardımları, kız yurtlarının yapımı ve farkındalık çalışmalarıyla  kız çocuklarımızın eğitimine katkı sağladık. AK Parti Hükümetlerimiz döneminde  uyguladığımız politikalar ve saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendinin  himayelerinde gerçekleşen 'Haydi Kızlar Okula' gibi projelerimizle kız  çocuklarımızın eğitim hayatında büyük başarı elde ettik."

Liselerde kız çocuklarının okullaşma oranının, 2002'de yüzde 45 iken,  bugün yüzde 83'lere yükseldiğine dikkati çeken Selçuk, şu bilgileri verdi:

"2002'de yüzde 13 olan yükseköğretimde genç kızlarımızın okullaşma  oranı ise 2017-2018 öğretim yılında yüzde 46,5'e yükseldi. Lisansüstü eğitim  alanların yarıya yakını kızlarımızdan oluşuyor. Yüksek lisansta genç kızlarımızın  oranı yüzde 39,3, doktorada da yüzde 42,6 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte  bilişim ve iletişim teknolojileri alanında lisans eğitimi görenlerin beşte biri  (yüzde 21,7), mühendislik eğitimi alanların ise üçte biri (yüzde 28,7)  kızlarımızdan oluşuyor."

Selçuk, hükümet ve Bakanlık olarak bu oranları yeterli bulmadıklarını  ve arttırmak için çok çalıştıklarını belirterek, "Bu kapsamda Bakanlığımız özel  sektör iş birliğinde 'Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi'ni yürütüyoruz.  Projede, liselerde mühendislik eğitimi kızlarımıza anlatılıyor ve mühendislik  okuyan başarılı kızlarımıza burs veriliyor. Desteklediğimiz 'Geleceği Yazan  Kadınlar Projesi'nde ise kızlarımızı yazılım konusunda eğiterek, bilişimde  kadınların istihdamını ve girişimciliklerini artırmayı hedefliyoruz. " diye  konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti  hükümetlerinin son 16 yılda toplumda kadınların çalışma hayatında daha fazla yer  almaları için hem yasal altyapı olarak, hem de teşvik edici programlar üzerinde  birçok çalışma yaptığını aktaran Selçuk, bu sayede kadınların, çalışma hayatından  sosyal hayata artık her statüde, insana ilişkin her mecrada bilfiil var olduğunu  gördüklerini söyledi.

Türkiye'nin temel politikalarında ve Bakanlığın çalışmalarında  kadınların iş gücüne katılmasının özel bir yer teşkil ettiğinin altını çizen  Selçuk, şunları kaydetti:

"Türkiye bu konuda da Avrupa ülkeleri dahil birçok ülkeyi geride  bırakmış durumda. Teşviklerimizden desteklerimize her uygulamamızda kadınlarımıza  sunduğumuz ayrıcalıklarımız sayesinde son 10 yılda, kadınlarımızın iş gücüne  ilave katılım oranında Avrupa'da birinci sıraya yükseldik. 2007-2017 yılları  arasında kadın istihdamını yaklaşık 3,4 milyon kişiyle yüzde 63 oranında  arttırmış durumdayız. AB üye ülkeleri ve avro alanında ise aynı dönemde kadın  istihdamı sadece yüzde 6,4 oranında artmıştır. AB üyesi 10 ülkenin kadın  istihdamı azalırken, Türkiye kadın istihdamının arttırılmasında model ülke  olmuştur. Yine aynı dönemde Almanya'da kadın iş gücü artışı 1 milyon 132 bin  kişi, İngiltere'de 1 milyon 496 bin kişi olurken, Türkiye ise kadın iş gücünü 4  milyon 244 bin kişiyle yüzde 72 oranında arttırmış. Kadın iş gücüne katılma  oranımız şu an yüzde 34,9 seviyelerinde. Hedefimiz 2023 yılına kadar kadınların  iş gücüne katılım oranını yüzde 41 düzeyine çıkarmak."


Canlı Borsa
90.787 18:05
Değişim :  0,32% |  285,53
Önceki Kapanış :  90.501  
En Yüksek
91.323
En Düşük
90.024
Açılış: 90.843
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 26.107 0,39  
Nasdaq CCO 7.837 0,57  
Xetra DAX DAX 12.096 -0,60  
Shanghai Composite SHCOMP 2.882 -0,99  
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--77--//-//192.168.116.192--//-//0 sn-(16.06.2019 10:44:37-16.06.2019 10:44:37)