Canlı Borsa

İş dünyasından yeni ekonomi yaklaşımına tam destek

10.08.2018 18:03 Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Sayın Berat Albayrak, söylediğini yapmış ve gerçekleştirmiş bir kişi. Başarılı bir enerji bakanlığı yapmıştır. Bugün de bize orta ve uzun vadede yeni dönemin, dönüşüm döneminin, neler yapılacağının ana hatlarını verdi." dedi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sayın Berat  Albayrak'ı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminden tanıdığını belirtti.
 
Bakan Albayrak'ın söylediğini yapmış ve gerçekleştirmiş bir kişi  olduğunu vurgulayan Sabancı, "Başarılı bir enerji bakanlığı yapmıştır. Bugün de  bize orta ve uzun vadede yeni dönemin, dönüşüm döneminin, neler yapılacağının ana  hatlarını verdi. İnanıyorum ki; önümüzdeki dönemde eylül başında OVP çıktığında  hepimiz, daha fazla detaylara hakim olacağız. Ancak duyduğumuz, OVP'nin ön  hatları bakanımızın geçmişini de bildiğim için tek tek uygulanacağına, ülkemizin  hak ettiği dönüşümü gerçekleştireceğine olana inancımız tamamdır." ifadelerini  kullandı.
 
"GEREK YAKLAŞIM GEREK MİMARİ YAPISI İTİBARIYLA HAKİKATEN ÇOK ÖNEMLİ  BİR SUNUM OLDU"
 
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu  Başkanı Erol Bilecik de son derece kararlı, piyasa ile uyumlu olan bir programı  izlemekten memnuniyet duyduklarını söyledi.
 
Açıklanan programın teorik temellerinin fazla olduğunu ama gerek  yaklaşımı gerek mimari yapısı itibarıyla hakikaten çok önemli bir sunum olduğunu  vurgulayan Bilecik, "İş dünyasının zannediyorum olumlu bir karşılaması oldu."  dedi.
 
Bilecik, bugünlerde ekonomiyi sadece ekonomik yaklaşımlarla değil,  aynı zamanda dış dünya yönetimi ile beraber ele almak gerektiğini ifade etti.
 
Bunun eskiden beri önemli olan ölçülerden olduğunu ama şimdi bunun  daha önemli hala geldiğini belirten Bilecik,  "Özellikle bugünlerde iş dünyasının  her zaman baktığı gibi sadece ekonomik parametreler değil, aynı zamanda dış  ilişkilerin de mükemmel yürütüldüğü bir süreç yaşamaya ihtiyacımız var.  Önümüzdeki günler Türkiye'nin daha iyi rakamlarla baş başa kaldığı bir süreç  olmasını diliyorum."
 
"PİYASANIN DAHA İSTİKRARLI BİR SÜRECE GİRECEĞİ BEKLENTİSİ İÇİNDEYİZ"
 
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise yeni ekonomi  yaklaşımının gelecek döneme ilişkin ipuçları verdiğini belirtti.
 
Hükümetin kuruluşundan bu yana ortaya konulan bazı başlıkların bir  araya geldiğini ve konsantre olarak bir araya getirildiğini söyleyen Avdagiç,  şunları kaydetti:
 
"Umut ediyoruz OVP açıklandığında bunlar birbirini destekleyecek  yapılar oluşturacak. Hızlı bir şekilde piyasadaki beklenen istikrarın sağlanması  gündeme gelecektir. Bugün yapılan açıklamaların çok değerli olduğunu düşünüyorum.  OVP'nin açıklanmasıyla beraber piyasanın daha istikrarlı bir sürece gireceği  beklentisi içindeyiz."
 
Türkiye üzerine oynan ekonomik oyuna ilişkin bir soru üzerine Avdagiç,  "Türkiye'deki tüm unsurlar, bankalar, iş dünyası, hükümet bu konuda üzerine  düşeni yapacak. Bunu boşa çıkarmamız gerekiyor. Ülkemizin bekası her şeyin  önünde. İş dünyası olarak tüm diğer aktörlerle beraber bu problemin bir an önce  ortadan kalkması için var gücümüzle çalışmak durumundayız."
 
"ÇOK İYİ OLUŞTURULMUŞ BİR PROGRAM"
 
Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir de sayın bakanın  açıkladığı programın hem kısa hem orta ve uzun vadede iyi yapılandırıldığını  belirtti.
 
Berat Albayrak'ın toplantıda tüm paydaşlarla beraber aksiyon planları  oluşturacağı söylediğini anımsatan Özdemir,  şunları kaydetti:
 
"Bakan, kısa vadeli yapılması gereken Merkez Bankası bağımsızlığı,  sermaye piyasası araçlarının çeşitlendirilmesi, yapısal reformlar konusunda da  çok kararlı olduğunu belirtti. Çok iyi oluşturulmuş bir program. Önemli olan  şimdi bunları uygulamak. Bizler özel sektör olarak Türk yatırımcılar ve yabancı  ortakları olan firmalar olarak tüm programa destek vereceğiz. Bakanı çok kararlı  gördüm ve çok iyi bir çalışma sundu.
 
Bugün piyasalardaki dalgalanmanın çok çeşitli nedenleri var. Yabancı  yatırımcılar da bu açıklamayı bekliyordu. Zaten likidite çok az. Bence bundan  sonraya bakmak lazım. Programın uygulanmasıyla tekrar Türk lirasının değer  kazanacağını düşünüyorum. Uzun vadede yine yabancı yatırımcılar bu programa  destek verecektir."
 
  


Canlı Borsa
104.090 14:14
Değişim :  -0,74% |  -771,68
Önceki Kapanış :  104.862  
En Yüksek
105.099
En Düşük
104.034
Açılış: 104.807
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Xetra DAX DAX 11.788 1,13  
IPC MXX 42.379 0,40  
Shanghai Composite SHCOMP 3.091 -0,01  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--227--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(20.03.2019 14:31:40-20.03.2019 14:31:40)