Canlı Borsa

Vakıf Katılım’dan 450 milyon TL`lik kira sertifikası ihracı

09.08.2019 10:59 Vakıf Katılım, iştiraki olan Vakıf Varlık Kiralama AŞ aracılığıyla 450 milyon TL tutarında, 70 gün vadeli, nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle kira sertifikası ihracını gerçekleştirirken yoğun ilgiyle karşılaştı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, vakıfların paylaşım kültürünü ve  kamunun gücünü birleştirerek katılım bankacılığına yeni bir soluk getirmek  hedefiyle çalışmalarını sürdüren Vakıf Katılım, iştiraki Vakıf Varlık Kiralama AŞ  aracılığı ile 1 Ağustos 2019’da 450 milyon TL tutarında, 70 gün vadeli, nitelikli  yatırımcıya satış yöntemiyle kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

Vakıf Katılım böylelikle sene başından bu yana toplam 4,7 milyar  TL’lik fon sağlamış oldu.

"İHRACIMIZ BEKLENTİMİZİN 1,5 KAT ÜZERİNDE TALEP GÖRDÜ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram  Göktaş, katılım bankacılığı sektörünün güçlenerek büyümesini sürdürmesi için daha  fazla yatırımcıyı sistem içerisine dahil etmeleri gerektiğini belirterek, "Ancak  bu şekilde fonlama kaynaklarını çeşitlendirebilir ve finansman desteği sunduğumuz  kişi sayısını artırabiliriz. Vakıf Katılım olarak kurulduğumuz günden beri  sektörümüzü büyütmek yönünde belirlediğimiz misyonumuzu, bu doğrultuda yaptığımız  çalışmalarımızla sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Son olarak 1 Ağustos tarihinde 450 milyon TL tutarında bir ihraç  gerçekleştirdiklerini anımsatan Göktaş, “İhracımız beklentimizin tam 1,5 kat  üzerinde talep gördü. Bu ilgi karşısında oldukça mutlu olduk. 2019 yılındaki 20  tertip ihracımızla nitelikli yatırımcılarımızdan şu an toplamda yaklaşık 4,7  milyar TL’lik fon sağlamış bulunuyoruz. Tedavülde de yaklaşık 1,9 milyar TL’lik  kira sertifikamız bulunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

"HEM VAKIF KATILIM’IN HEM DE KATILIM BANKACILIĞI SEKTÖRÜNÜN HEDEFLERİ BÜYÜK"

Göktaş, hem Vakıf Katılım’ın hem de katılım bankacılığının  hedeflerinin büyük olduğuna dikkat çekerek, Vakıf Katılım olarak son 2 yıl  içerisinde 58 tertip halinde yaklaşık 11,6 milyar TL’lik kira sertifikası  ihracını başarıyla tamamladık. 2017 yılı ikinci yarısında başlamış olduğumuz kira  sertifikası ihraçlarımız sayesinde son 2 yıl içerisinde Vakıf Varlık Kiralama  iştiraki üzerinden gerçekleştirdikleri 51 ihraç neticesinde yaklaşık 10,7 milyar  TL’ye ulaştıklarını bildirdi.

Bununla birlikte bir yandan Vakıf Katılım'ın fonlama kaynaklarını  çeşitlendirirken diğer yandan Katılım Varlık Kiralama iştiraki üzerinden  yaptıkları 7 ihraç neticesinde sağlanan yaklaşık 903 milyon TL’lik fonlama ile de  özel sektör şirketlerinin katılım bankacılığı sermaye piyasası araçlarını  kullanmalarına aracılık ettiklerini aktaran Göktaş, ayrıca, 2019 yılı içerisinde  planlanan ilk özel sektör yurt dışı sukuk ihracını gerçekleştirebilmek için 250  milyon dolar tutarında SPK ihraç tavanı onayı temin ettiklerini kaydetti.

"ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAYA YÖNELİK PROJELERİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Göktaş, gelecek dönemde, bireysel ve KOBİ müşteri sayılarını daha da  artırmak, mevcut ürün ve hizmet yelpazelerini çeşitlendirip daha fazla kişiyi  katılım bankacılığıyla tanıştırmak istediklerini belirterek, şunları ifade etti:

“Tabana yayılmak istiyoruz. Sağlıklı bilanço yapımızı koruyarak emin  adımlarla hızla büyümeye devam edeceğimiz 2019 yılında, yaklaşık 110 şubeye  ulaşarak Türkiye genelindeki kapsama alanımızı genişletmeyi planlıyoruz. Bunun  yanında, devletimizin önceliklendirdiği sektörlere ağırlık vererek stratejik  projeleri finanse etmeye hız kesmeden devam edeceğiz. Enerjide dışa bağımlılığı  azaltmaya yönelik, hali hazırda destek sunduğumuz maden, enerji hammaddeleri,  yerli enerji üretim ekipmanları, yenilenebilir enerji ve nükleer enerji yatırım  projelerini desteklemeye devam edeceğiz.”

Canlı Borsa
95.734 18:05
Değişim :  -0,87% |  -844,53
Önceki Kapanış :  96.579  
En Yüksek
97.572
En Düşük
95.731
Açılış: 97.199
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.579 0,39  
Nasdaq CCO 7.767 -0,09  
Xetra DAX DAX 11.563 1,31  
Shanghai Composite SHCOMP 2.824 0,28  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--200--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(17.08.2019 17:32:43-17.08.2019 17:32:43)