Canlı Borsa

`Türkiye, turizmde umduğunu bulacak`

15.03.2019 11:57 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Rusya`da kısmi ekonomik sorunlar olmasına, Rusya`nın genel pazarında büyüme beklenmemesine rağmen Türkiye`ye olan pazarda yüzde 15 civarında erken rezervasyonlarda artış var. Sevindirici bir olay. Türkiye umduğunu bulacak gibi gözüküyor" dedi.

Antalya'ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye  Başkanı Menderes Türel ile Kundu Oteller Bölgesi'nde turizmcilerle bir araya  geldi.

Bakan Ersoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, sektör temsilcileriyle  önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini, Türkiye'de Antalya'nın turizm  başkentlerinden olduğunu söyledi.

Türkiye'ye gelen her üç turistten birinin Antalya Havalimanı'ndan  giriş yaptığını belirten Ersoy, "O yüzden bizim için hayati önemi olan bir şehir.  Burada en önemli sorun sezonun uzatılması ki tatil bölgelerine bakıldığında en  uzun sezon Antalya bölgesinde var. Sezonun bütün oteller açısından uzatılabilmesi  ve 12 aya yayılabilmesi, daha çok istihdam sağlanması ve istihdamın 12 ay  korunması için hem sektör hem yerel yönetimler olarak neler yapmamız gerektiğini  değerlendirdik." diye konuştu.

Ersoy, turistin kışın sadece golf amaçlı gelmemesi gerektiğini  vurguladı.

"ANTALYA SANAT VE KÜLTÜR BAŞKENTİ OLMALI"

Antalya'nın sanat ve kültür başkenti olması gerektiğine dikkati çeken  Bakan Ersoy, bu bağlamda Büyükşehir Belediyesinin önemli projeleri bulunduğunu,  Bakanlık olarak nasıl destek olacaklarını tartıştıklarını anlattı.

Projelerin tamamı gerçekleştirildiğinde Antalya'da sezonun 12 aya  uzayacağını ifade eden Ersoy, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu daha fazla istihdam gerektirecek. Bununla ilgili de çok güzel  projeler hazırlamışlar. Özellikle turizm personelinin ev sahibi olması için güzel  proje hazırlamışlar. Bu projeyi, daha nasıl yaygınlaştırırız, onu tartıştık. Biz  sadece personel değil, nitelikli personel istiyoruz. Ev ve lojman gibi  sıkıntılarının olmaması gerekiyor. Bakanlık olarak nasıl destek olabiliriz bunu  konuştuk. Sektörde çok büyük bir heyecan var. Yaklaşan sezonda rakamlar,  rezervasyon çok iyi gözüyor. Ama biz sezon olarak görmüyoruz, biz bunu dört, beş  yıllık bir eylem planı olarak gördüğümüz için inşallah iyi şeyler Antalya'yı  bekliyor."

"RUSYA İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE BÜYÜYOR"

Türkiye'nin katıldığı turizm fuarlarına değinen Ersoy, şunları  kaydetti:

"En önemli şey ciddi artış oranları var. Özellikle ITB Berlin'de,  Almanya pazarı erken rezervasyonda küçülmüş. Pazarın geneline baktığınız zaman  eksi 2 gibi, yüzde 2 gibi bir gerileme vardı. Ama Türkiye diye baktığınız zaman  yüzde 58 artıdaydı. Bu çok sevindirici bir şey Türkiye açısından. Bize rakip olan  pazarlardan ciddi potansiyeli tekrar geri almaya başlamışız hızlı şekilde. Rusya  istikrarlı bir şekilde büyüyordu, geriye gitmemişti. Ama sevindirici olan  büyümeye devam ediyor olması. Rusya'da kısmi ekonomik sorunlar olmasına,  Rusya'nın genel pazarında büyüme beklenmemesine rağmen Türkiye'ye olan pazarda  yüzde 15 civarında erken rezervasyonlarda artış var. Sevindirici bir olay.  Türkiye umduğunu bulacak gibi gözüküyor."

Turizme sezon olarak değil yıl olarak baktıklarını belirten Ersoy,  orta vadede beş senelik programlar halinde çalışacaklarını aktardı.

Nitelikli turisti hedeflediklerini vurgulayan Ersoy, "Sanatıyla  kültürüyle yaşayan şehirler programlayacağız belediyelerimizle birlikte. Bunu  turizmle birleştirip 12 aya yayılmış kalıcı bir organizasyon haline getireceğiz.  Her ilimizde belediye başkanlarımızla hızlandırarak devam edeceğiz." ifadelerini  kullandı.


Canlı Borsa
102.590 18:05
Değişim :  -0,47% |  -482,09
Önceki Kapanış :  103.072  
En Yüksek
103.321
En Düşük
102.246
Açılış: 102.552
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 27.220 0,14  
Nasdaq CCO 8.177 -0,22  
Xetra DAX DAX 12.469 0,47  
Shanghai Composite SHCOMP 3.031 -0,02  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--136--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(16.09.2019 19:01:13-16.09.2019 19:01:13)