Canlı Borsa

Trump: Hükümet kapanabilir

07.12.2017 10:09 ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin, Demokratlar yüzünden "kapanmasının" mümkün olduğunu söyledi. Bu gelişmeye ek olarak ABD`deki vergi reformunun belirsizlikleri arttırdığı ve bunun doların uzun vadede diğer para birimleri karşısında güç kaybedeceği de belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da yapılan kabine toplantısında, Demokratlar ve  Cumhuriyetçiler arasındaki anlaşmazlıkların federal hükümetin hizmetlerine geçici  olarak ara vermesine neden olabileceğine işaret etti.
 
AA'nın haberine göre bir gazetecinin geçici bütçenin süresinin cuma gecesi dolması  durumunda ne olacağını sorması üzerine "Hükümet kapanabilir" diyen Trump, şunları  kaydetti:
 
"Demokratlar gerçekten ülkemiz için çok tehlikeli olabilecek bir şeyi  deniyorlar. Hükümetin kapanmasını değerlendiriyorlar. Yasa dışı göçmenleri  istiyorlar. Birçok durumda bizim ülkemizde istemediğimiz, büyük miktarda suç  getirecek yasa dışı göçmenlerin ülkeye akın etmesini istiyorlar."
 
Trump, bu sözleriyle, bütçe tasarısına, ülkeye küçük yaşta yasa dışı  giren göçmen çocukların, ABD'de kalmasını sağlayan Çocukluk Çağında Gelenler İçin  Ertelenmiş Eylem (DACA) programının sürdürülmesi şartıyla destek verecek  Demokratları hedef aldı.
 
Kongre'deki Demokrat liderler Nancy Pelosi ve Chuck Schumer bütçe  konusunu görüşmek üzere yarın Trump ile bir araya gelecek. Geçen hafta yapılması  planlanan bu toplantı, Trump'ın toplantıya saatler kala sosyal medya hesabından  Pelosi ve Schumer ile alay eden ve bir anlaşma olmayacağını ima eden paylaşımı  nedeniyle gerçekleşmemişti.
 
KONGRE 8 ARALIK GECESİNE KADAR GEÇİRMEZSE KAPANACAK
 
Kongre'den eylül sonunda geçen geçici bütçe, federal kurumlara 8  Aralık'a kadar finansman sağladığı için yeni bir bütçe tasarısının 8 Aralık  gecesi Washington yerel saatiyle 23.59'a kadar kabul edilmesi gerekiyor.
 
Aksi halde, 320 milyonu aşkın Amerikalıya hizmet veren federal hükümet  bütçe yetersizliği nedeniyle 13'üncü kez geçici olarak kapanacak. ABD'de hemen  her sene yaşanan bütçe krizleri, hükümetin en son 2013'te olmak üzere toplamda 12  kez kapanmasına yol açmıştı.
 
24 MİLYAR DOLARA MAL OLMUŞTU
 
Bütçe üzerinde mutabakata varılamamasından ötürü 1-17 Ekim 2013  tarihlerinde faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan federal kurumlarda görev  yapan yaklaşık 800 bin kamu çalışanı, 16 gün boyunca işlerine gidemezken,  binlerce gardiyan, polis ve sınır kontrol görevlisi ücret alamadan çalışmıştı.
 
Ülke ekonomisine 24 milyar dolara mal olduğu tahmin edilen süreç,  Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin uzlaşmaya varmalarının ardından 17 Ekim'de sona  ermişti.
 
İngilizcede "kapanma (shutdown)" kelimesi bir iş yerinin ya da kurumun  finansal nedenlerle faaliyetlerini durdurması anlamına geliyor.

"DOLAR GÜÇ KAYBETMEYE DEVAM EDECEK"

Öte yandan ABD'deki vergi reformunun dolar üzerindeki etkisinin belirsiz olduğu ve doların uzun vadede diğer güçlü para birimleri karşısında güç kaybedeceği belirtildi.
 
Reuters'ın finans stratejistlerinin katılımıyla düzenlediği araştırmaya göre, ABD'deki vergi kesintilerinin dolar üzerinde olumlu etki yaratacağı yönündeki yaygın kanıya rağmen, birçok stratejist doların uzun vadede güç kaybedeceğini ifade etti.
 
Birçok stratejist, doların 12 aylık dönemde euro karşısında gerileyeceği tahmininde bulundu. ABD'de vergi kesintilerinin de dolar üzerindeki etkisinin belirsiz olduğu ifade edildi.
"Reform sınırlı etki yaratır"
 
BBVA stratejisti Roberto Cobo Garcia, "Mali reformların kabul edilmesinin etkisi düşünüldüğünde, analizler en iyi ihtimalle bunun kısa vadede çok sınırlı bir pozitif etkisi olacağını gösteriyor" dedi.
 
ING Finans Piyasaları da, 12 aylık dönemde dolar/euro paritesinin 1,30 doları bulabileceğini belirtti.
 
Dolar, bu yıl 6 büyük para birimi karşısında önemli oranda değer kaybetti ve son 14 yılın en kötü takvim yılı performansını sergiledi.
 
ABD'de geçen hafta Senato'da onaylanan vergi reformu, kurumlar vergisinin yüzde 35'ten yüzde 20'ye indirilmesini öngörüyor. Ancak reformun on yıllık sürede bütçe açığını 1 trilyon doların üzerine taşıyacağı da ifade ediliyor.


Canlı Borsa
90.529 17:59
Değişim :  -0,94% |  -857,88
Önceki Kapanış :  91.387  
En Yüksek
91.201
En Düşük
89.338
Açılış: 91.072
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Nasdaq CCO 6.930 -1,98  
Xetra DAX DAX 10.925 -0,04  
CAC 40 PX1 4.854 -0,88  
IPC MXX 41.442 -0,17  
Shanghai Composite SHCOMP 2.594 -1,53  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--421--//-//213.243.28.95--//-//0 sn-(15.12.2018 13:40:34-15.12.2018 13:40:34)