Canlı Borsa

Son 9 yılın en düşük haziran cari açığı

10.08.2018 11:32 Cari açık, haziran ayında 2 milyar 973 milyon dolarla son 9 yılın en düşük haziran ayı rakamı olarak kayıtlara geçti.

AA muhabirinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden  derlediği bilgilere göre, cari işlemler açığı haziranda 2017'nin aynı ayına  kıyasla 818 milyon dolar azalışla 2 milyar 973 milyon dolara geriledi. Cari açık  haziranda son 10 ayın en düşük seviyesine indi. Aynı zamanda cari açık, haziranda  2 milyar 973 milyon dolarla son 9 yılın en düşük haziran ayı rakamı olarak  kayıtlara geçti.
 
12 aylık cari açık da 9 ayın ardından düşüşe geçerek 57 milyar 386  milyon dolara geriledi.
 
"CARİ AÇIK UZUN BİR ARADAN SONRA İLK KEZ GERİLEME GÖSTERDİ"
 
AA Finans Analisti ve Ekonomist Haluk Bürümcekçi, piyasa ortalama  beklentisinin 3,2 milyar dolar açık verileceği yönündeydi olduğunu belirterek,  "Böylelikle, son 12 aylık cari açık 57,4 milyar dolar (GSYH'ya oranla yüzde 6,7)  ile uzun bir aradan sonra ilk kez gerileme gösterdi." dedi.
 
Temmuz ayı  gümrük dış ticaret öncü verilerinin geçen yıla göre çok  daha düşük dış açığa işaret ederek son 12 aylık cari açığın 53,7 milyar dolara  geriyebileceğini düşündürdüğünü söyleyen Bürümcekçi, cari dengenin temel eğilimi  açısından takip edilen enerji dışı cari dengenin 20,6 milyar dolar açığa, enerji  ve altın dışı (çekirdek) cari dengenin ise 7,2 milyar dolar açığa gerilediğini  dile getirdi.
  
Bürümcekçi, şöyle devam etti:
 
"Türkiye ekonomisinin güçlü büyüme dönemlerinde manşet ve çekirdek  açıkta belirgin artış eğilimi görülmesinin doğal olduğunu hep vurgulamaktayız.  Nitekim, geçen yıldan beri çekirdek açığın belirgin yükselişe geçmesi ekonominin  bilinen dinamiklerinin çalıştığını ve büyümenin potansiyel büyümenin üzerinde  seyrettiğini (çıktı açığı pozitif) gösteren bir gelişme olmuştu. Mart ayından  itibaren başta PMI endeksleri olmak üzere yavaşlama sinyallerinin yoğunlaşmasıyla  enerji ve altın dışı açıkta artış eğiliminin tersine dönebileceğini belirtmiştik  ki, son iki aydır bu durum net olarak gözlenmektedir."
 
"TURİZM GELİRLERİ GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 32,4 ARTIŞ GÖSTERDİ"
 
Haluk Bürümcekçi, cari açıkta haziran ayında gözlenen iyileşmede, dış  ticaret açığının geçen yıldan düşük açık ve hizmetler dengesinin yüksek fazla  vermesinin ana etken olduğunu, birincil gelir dengesinin düşük açık vermesinin de  katkıda bulunduğunu söyledi.
 
Dış ticaret açığının haziranda yıllık bazda yüzde 9,2 azaldığını  anımsatan Bürümcekçi, buna ek olarak, hizmetler dengesi içinde turizm  gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 32,4 artış gösterdiğini belirtti.
 
Bürümcekçi, bavul ticaretinde yıllık bazda yüzde 8,8 düşüş yaşansa da  taşımacılık gelirlerinde yüzde 39,7 artış kaydedildiğini bildirdi.
 
Ağırlıklı olarak doğrudan yatırımlara ilişkin gelir-gider dengesinden  oluşan birincil gelir dengesinin ise geçen yıla (1,13 milyar dolar) göre düşük  açık (1 milyar dolar) verdiğini ifade eden Bürümcekçi, geleceğe yönelik  beklentiler için şu değerlendirmeleri yaptı:
 
"Önceki yıl cari açığı artıran faktörlerin başında gelen enerji ve  altın ticaretindeki gelişmelerin 2018 yılında devam edip etmeyeceği kritik  olacaktır. Petrol fiyatlarının son dönemde yükselerek halen 2017 yılı  ortalamasının (55 dolar) belirgin üzerinde seyretmesi cari açığı artırıcı etkide  bulunmaya devam edecektir.  Altın ticaretinde ise geçen yıl 10 milyar dolar açık  vermemiz, altın ithalatı geçen yıl gibi devam etmeyecekse lehte baz etkisi  oluşturabilir. Ancak daha ilk yarıda 7,6 milyar dolar daha açık verdiğimiz  izlenmektedir. Buna karşılık, ikinci ve üçüncü çeyrek öncü verilerinden görüldüğü  kadarı ile yıla güçlü bir giriş yapan ekonomik aktivitenin belirgin bir yavaşlama  içine girdiği gözlenmektedir.
  
Bu gelişmenin dış ticaret açığı üzerinde diğer unsurlardan daha güçlü  etkide bulunacağını düşünmekteyiz. Ayrıca, AB pazarı ve genel olarak küresel  çapta büyümenin güçlenmiş olması şu ana kadar ihracat açısından destekleyici  olmuştu. Bu bağlamda bu bölgelerden gelen yavaşlama sinyallerinin ne ölçüde  ihracatı etkileyeceği takip edilecektir. Buna karşılık, turizm gelirlerinin,  turist sayısının artış eğilimini koruması ile toparlanma göstermeye devam edeceği  beklenmelidir. Bu doğrultuda, yıl sonu tahminimizi 56 milyar dolar düzeyinden 49  milyar dolara indirdik, ancak bu tahmin üzerindeki riskler aşağı yönde  görünmektedir.


Canlı Borsa
99.326 18:05
Değişim :  0,00% |  0,00
Önceki Kapanış :  99.326  
En Yüksek
100.382
En Düşük
98.367
Açılış: 100.027
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Xetra DAX DAX 11.347 -0,15  
IPC MXX 42.703 0,97  
Shanghai Composite SHCOMP 3.038 -0,16  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--132--//-//192.168.116.193--//-//1 sn-(26.03.2019 05:28:29-26.03.2019 05:28:30)