Canlı Borsa

Rüzgar enerjisi yatırımları 10 milyar doları aşacak

12.07.2018 13:35 Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, 23 Ekim`de son başvuruları alınacak bin 200 megavatlık deniz üstü rüzgar enerjisi santralinin 3 milyar doların üzerinde yatırım hacmi ortaya çıkaracağını belirterek, "Bu yatırımla birlikte Türkiye`de kısa sürede sadece rüzgar enerjisine 10 milyar doların üzerinde bir yatırım yapılmış olacak." dedi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı (TÜREB)  Mustafa Serdar Ataseven, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği, TÜREB ve yenilenebilir  enerji sektöründe teknik danışmanlık hizmeti sunan Belçika merkezli 3E şirketi iş  birliğiyle düzenlenen offshore rüzgar enerjisi çalıştayına katıldı.
 
Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörünün 2005'te yayınlanan Yenilenebilir  Enerji Kanunu sonrasında gelişmeye başladığını anımsatan Ataseven, gelecekte kara  ve deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi yatırımlarıyla sektörün daha da  büyüyeceğini kaydetti.
 
Ataseven, Türkiye'nin 2007'de rüzgardaki kurulu gücünün 146 megavat  olduğunu, bu yıl temmuz itibarıyla işletmede olan kapasitenin ise 7 bin megavatı  geçtiğini söyledi.
 
Özellikle son 5 yıldır Türkiye'de rüzgar sektörünün her yıl yüzde  25-30 büyüme gösterdiğine dikkati çeken Ataseven, geçen yıl Yenilenebilir Enerji  Kaynak Alanları (YEKA) ihalesiyle birlikte toplamda 4 bin megavatlık kapasite  tahsisinin yapıldığını aktardı.
 
Ataveseven, geçen yıl tahsis edilen bu kapasitenin yaklaşık 5 milyar  dolarlık yatırım hacmi oluşturacağını ve gelecek 3-4 yıl içinde bu kapasitenin  işletmeye alınacağını ifade etti.
 
Öte yandan, mevcut santrallerin kapasitelerinin artırılması için de  Türkiye Elektrik İletim AŞ'ye bin 100 megavatlık başvuru yapıldığını söyleyen  Ataseven, bu ilave kapasite tahsislerinin önünün açılması gerektiğini vurguladı.
 
Ataseven, geçen ay duyurusu yayınlanan offshore YEKA rüzgar projesiyle  Türkiye'nin yeni bir teknolojiye adım attığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
 
"Burada bin 200 megavatlık bir projeden bahsediyoruz. Yüzde 60 yerli  ekipman, yüzde 80 Türk mühendis şartı bulunuyor. İhalede tavan fiyat kilovatsaat  başı 8 dolar/centten açılacak. 23 Ekim'de son başvuruları alınacak bin 200  megavatlık offshore rüzgar enerjisi santrali 3 milyar doların üzerinde bir  yatırım hacmi ortaya çıkarıyor. Bu yatırımla birlikte, Türkiye’de kısa sürede  sadece rüzgar enerjisine 10 milyar doların üzerinde bir yatırım yapılmış olacak.  Türkiye'de kıyılarımız Kuzey Denizi'nde olduğu gibi 15-20 metre derinlikte değil,  kıyı derinlikleri 75 metreden başlıyor. Bu da oldukça maliyet artıran bir unsur  ama bunun da çözümü yüzen santral teknolojisi olabilir. Bunu da yarışmaya giren  şirketler değerlendirecektir."
 
OFFSHORE SANTRALDEKİ TEKNOLOJİYİ KIYI DERİNLİĞİ BELİRLEYECEK
 
3E Rüzgar Enerjisi Takım Lideri ve Offshore Uzmanı Barış Adiloğlu da  Türkiye'de offshore rüzgar santrali için seçilen alanların kıyı derinliklerinin  50 metrenin üzerinde de olabileceğini ve bu durumda derinliklere bağlı olarak  yüzen santral teknolojisinin kullanılabileceğini söyledi.
  
Henüz çok yeni olan bu teknolojinin ilk örneğinin İskoçya'da 30  megavatlık bir projede uygulandığını hatırlatan Adiloğlu, Türkiye'nin buradaki  tecrübelerden de faydalanabileceğini ve offshore santralde kullanılacak  teknolojiyi kıyı derinliğinin belirleyeceğini belirtti.
 
Adiloğlu, Türkiye'nin şimdiye kadar mega projeleri hayata geçirdiğine  dikkati çekerek, "Offshore rüzgar enerjisi santralinde kapasitenin bin 200  megavat seviyesinde olması, mega proje olması, kesinlikle fiyat avantajı  sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.


Canlı Borsa
99.280 17:38
Değişim :  -0,56% |  -555,62
Önceki Kapanış :  99.835  
En Yüksek
100.382
En Düşük
98.367
Açılış: 100.027
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Xetra DAX DAX 11.364 -1,61  
IPC MXX 42.259 -2,29  
Shanghai Composite SHCOMP 3.043 -1,97  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--359--//-//192.168.116.192--//-//1 sn-(25.03.2019 17:55:55-25.03.2019 17:55:56)