Canlı Borsa

Rusya, ABD`yi Avrupa`ya baskı yapmakla suçladı

12.07.2018 14:46 Rusya`da Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, ABD’yi kendi sıvılaştırılmış doğalgazını satabilmek için "Avrupa’ya baskı yapmakla" suçladı.

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD  Başkanı Donald Trump'ın, Almanya'nın enerji alanında "Rusya'nın esiri" olduğuna  yönelik sözlerine yanıt verdi.
 
Rusya’nın uzun süredir Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı yaptığını  savunan Peskov, “Boru hatları ile iletilen doğalgazdan başka daha güvenilir  hiçbir enerji kaynağı yoktur.” diye konuştu.
 
Kuzey Akım 2 ile Almanya’nın Rusya’ya daha fazla bağımlı hale  geleceğine yönelik eleştirileri değerlendiren Peskov, “Buna katılamayız, çünkü  boru hatları ile doğalgaz iletimi bir ülkeyi diğeri bağımlı hale getirmez, her  iki ülke de birbirine ortak bir şekilde bağımlı hale gelir. Bu da istikrarı ve  farklı alanlarda ortak çıkarların olduğu gelişmeleri garanti altına alır.” dedi.
 
Trump’ın, Kuzey Akım 2 projesine yönelik sözlerini de eleştiren  Peskov, “Her iki Kuzey Akım boru hattı da tümüyle ticari projelerdir. Bu  projelere yönelik saldırıları, adil olmayan bir rekabetin manifestosu olarak  değerlendiriyoruz. ABD, kendi sıvılaştırılmış doğalgazını (LNG) satabilmek için Avrupa’ya baskı yapıyor.”  değerlendirmesinde bulundu.
 
Peskov, Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 16 Temmuz’da  Helsinki’de bir araya geleceğini anımsatarak, “Görüşme zaten ilişkilerimizin  karmaşık olduğu bir dönemde gerçekleşecek. Bu tür açıklamaların görüşmeyi daha da  karmaşık bir hale getireceğini düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.
    
Trump, NATO Zirvesi için bulunduğu Brüksel’de dün yaptığı açıklamada,  Almanya'nın Rusya ile petrol ve doğalgaz anlaşmaları yapmasını "çok yakışıksız"  olarak niteleyerek, "Almanya enerji için Rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler  yapıyor. Bu nedenle Almanya, Rusya'nın bir esiri." yorumunu yapmıştı.
 
Almanya, 2016'da ithal ettiği yaklaşık 50 milyar metreküplük  doğalgazla Rusya'nın en büyük müşterisi konumunda.


Canlı Borsa
99.348 16:27
Değişim :  -0,49% |  -486,94
Önceki Kapanış :  99.835  
En Yüksek
100.382
En Düşük
98.367
Açılış: 100.027
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Xetra DAX DAX 11.364 -1,61  
IPC MXX 42.259 -2,29  
Shanghai Composite SHCOMP 3.043 -1,97  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--225--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(25.03.2019 16:42:24-25.03.2019 16:42:24)