Canlı Borsa

OPEC`in kararı petrol fiyatlarını etkiledi

17.02.2017 15:25 2014`te büyük bir düşüşe sahne olan petrol fiyatları, OPEC üyesi ülkelerin üretimi kısma kararının ardından yukarı yönlü bir ivme kazandı. OPEC`in son raporu da bu toparlanmayı doğruladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC)2017 yılı aylık petrol piyasası raporunda göre küresel petrol talebinde büyük bir artış gözleniyor. Özellikle ABD'nin kaya gazı üretimine yönelmesi, yaşanan Ukrayna krizi, Suudi Arabistan'ın OPEC'in petrol fiyatlarının düşmesindeki belirleyici rolünden sonra ekonomisi petrol üretimine bağımlı olan ülkelerde büyük bir sorun yaşanmıştı. Petrol fiyatlarının 30 dolar seviyelerine gerilemesinden sonra enerji ihtiyacı noktasında dışa bağımlı olan ülkelerin enerji harcamasındaki büyük bir düşüş yaşanırken, Rusya, Venezuela, Suudi Arabistan ve İran gibi ülkelerin ekonomisi büyük bir kriz ile karşı karşıya kaldı. Özellikle Suudi Arabistan ve Rusya'nın ekonomisi petrol fiyatlarının düşmesinin de etkisi ile büyük bir açık verdi.

VARİL FİYATI 55 DOLAR SEVİYESİNDE

Bu gelişmelerin karşısında OPEC üyesi ülkelerin 2016 yılında ortak bir anlaşamaya varmasıyla birlikte petrol fiyatlarında yukarı doğru bir yükseliş yaşandı. Suudi Arabistan ve Rusya'nın belirleyici olduğu bu kararın ardından, petrol fiyatlarında yaşanan artış, OPEC üyelerinin ekonomisine olumlu yansımaya başladı. OPEC üyelerinin kararının ardından 2016 yılında petrolün varili 50 dolara yaklaşırken, 2017'nin ilk aylarından itibaren uluslararası piyasalarda petrolün varil fiyatı 55 dolar seviyelerinde işlem görmeye başladı.

LNG ÜRETİMİ ARTAR

OPEC'in açıkladığı son raporunda da bu yükselişin sürmesi halinde OPEC üye ülkelerin ekonomik anlamda toparlanacağını gösteriyor. Rapora göre, 2014 sonrası dönemde ekonomisi daralmaya başlayan Rusya'nın 2017 yılında yüzde 0,9 büyümesi bekleniyor. Raporun işaret ettiği noktalardan bir diğer ise LNG üretiminin artacağı noktasında. OPEC'in raporuna göre gelecek yıllarda küresel petrol arzında büyük bir artış yaşanacak. Bu durum OPEC üyesi ülkelerin yanı sıra OPEC üyesi olmayan ülkelerin ekonomisini olumlu etkileyecek. Bu durumun gerçekleşmesinin ise OPEC üyelerinin vardığı son anlaşmaya bağlı olduğu belirtiliyor.

'PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞLA 1,5 TRİLYON RUBLE GELİR SAĞLANACAK'

Uluslararası Enerji Ajansı yaptığı açıklamada OPEC üyelerinin Üretim Kısıntısı Anlaşmasına rekor seviyede uyduğunu açıkladı. Açıklamaya göre üye ülkeler söz konusu anlaşmaya yüzde 90 uyum sağlandı. Bu durumun devam etmesi halinde petrol fiyatlarının yukarı yönlü bir seyir göstereceği belirtiliyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, OPEC anlaşmasına ilişkin, "Anlaşma, yüzde yüz katılım sağlandığında etkili olabilir. Petrol fiyatlarındaki artış sayesinde Rusya'nın bütçesine 2017'de ilave 1,5 trilyon ruble gelir sağlanacak" dedi.

Petrol fiyatlarının yanı sıra küresel enerji fiyatlarını belirleyecek bir diğer husus ise kaya gazının geleceği. ABD'de zengin kaya gazı yataklarının tespiti ve 2015 yılı itibari ile üretimde yaşanan artışın küresel piyasalar üzerinde büyük bir etkisi yaşandı. ABD'nin 2019'a kadar kaya gazı üretimini daha da artırması bekleniyor. Kaya gazı üretiminin en büyük etkilerinden biri ise ABD'yi ithalat ülkesi konumundan çıkararak ihracat yapabilecek bir konuma getirmesi olacak. Özellikle Avrupa pazarına açılmayı planlayan ABD'nin kaya gazını bu ülkelere ihraç etmeye başlaması, enerji açısında Rusya'ya asimetrik bir bağımlılığa sahip olan Avrupa'yı rahatlatacağı tahmin ediliyor. Bu durumun küresel enerji fiyatlarını da aşağı çekebileceği belirtiliyor.

Ancak kaya gazı üretiminin önündeki en önemli sorun ise tekonoloji imkanları olarak gösteriliyor. Üretim noktasında yeni bir teknoloji gerektiren kaya gazının çıkarılmasının maliyeti oldukça fazla. Bu durum ise küresel piyasalardaki enerji fiyatlarının kısa sürede düşebileceği beklentisini zayıflatıyor.

Uluslararası piyasalarda yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklama yapan uzmanlar ise, OPEC'in aldığı son kararların petrol fiyatları üzerinde belirleyici olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: Yenişafak


Canlı Borsa
101.892 17:59
Değişim :  0,00% |  0,00
Önceki Kapanış :  101.892  
En Yüksek
103.490
En Düşük
101.420
Açılış: 102.806
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 24.887 0,21  
Nasdaq CCO 7.374 -0,06  
Xetra DAX DAX 12.977 -1,47  
CAC 40 PX1 5.566 -1,32  
IPC MXX 45.777 0,39  
Shanghai Composite SHCOMP 3.168 -0,04  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--295--//-//213.243.28.95--//-//0 sn-(24.05.2018 07:37:16-24.05.2018 07:37:16)