Canlı Borsa

Merkez Bankası`ndan likidite kararı!

17.06.2019 12:04 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verildiğini duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) yapılan açıklamaya göre, finansal piyasaların derinleşmesine  ve para politikasının etkinliğinin artırılmasına sağladığı katkılar dikkate  alınarak piyasa yapıcılığı sisteminin desteklenmesi amacıyla piyasa yapıcı  bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına  karar verildi.

Tanınacak limitlerle sınırlı olmak üzere gecelik vadeli repo işlemleri  yoluyla kullandırılacak söz konusu likidite imkânına uygulanacak faiz oranı,  Merkez Bankası politika faiz oranının 100 baz puan altında olacak şekilde  belirlenecek.

Piyasa yapıcı likidite imkânı limitleri, piyasa yapıcı bankalarca  Hazine ihalelerinden alınan Devlet İç Borçlanma Senetleri'nin tutarı dikkate  alınarak belirlenecek ve toplam Merkez Bankası fonlaması içerisinde sınırlı bir  paya sahip olacak.

Analistler, bankacılık sektöründe önde gelen 12 bankanın piyasa yapıcı  olduğunu ve piyasa yapıcı bankaların piyasada faiz oranının oluşmasında önemli  rol oynadığını belirterek, piyasa yapıcı bankaların Merkez Bankası, Hazine ve iş  dünyası arasında köprü görevi gördüğünü, Merkez Bankası politikalarının günlük  yaşamdaki faydasına aracılık ettiğini ve toplumsal sorumluluk üstlendiğini  kaydetti.

Analistler, Merkez Bankasının eskiden piyasa yapıcılara daha düşük  orandan likidite sağladığını, son yıllardaki olağanüstü gelişmeler nedeniyle  piyasa yapıcı bankalara düşük oran uygulamasından vazgeçildiğini anımsattı.

Ekonomideki yeniden dengelenme sürecinin Yeni Ekonomi Programı'nda  (YEP) öngörüldüğü şekilde gelişmesi, enflasyonun düşmeye başlaması ve iktisadi  konjonktürün normalleşmesiyle uygulamanın yeniden hayata geçirildiğini bildiren  analistler, Merkez Bankasından uygun oranla likidite sağlayan piyasa yapıcı  bankaların, iş dünyasına uygun oranla kredi kullandırabileceğini söyledi.

Canlı Borsa
1.066 17:35
Değişim :  -5,44% |  -61,33
Önceki Kapanış :  1.127  
En Yüksek
1.143
En Düşük
1.065
Açılış: 1.140
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 26.664 0,89  
Nasdaq CCO 10.903 1,47  
Xetra DAX DAX 12.647 2,71  
IPC MXX 37.547 1,42  
Shanghai Composite SHCOMP 3.372 0,11  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--586--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(04.08.2020 17:51:09-04.08.2020 17:51:09)