Canlı Borsa

Merkez bankalarından Trump`a karşı Fed`e destek

11.10.2018 14:43 Tüm dünyadan merkez bankalarının yetkilileri, Trump`ın eleştirilerine karşılık Fed`e destek mesajları verdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed'e yönelik ağır eleştirilerinin ardından merkez bankalarından Fed'i savunan açıklamalar geldi.

Donald Trump, ABD hisse senedi piyasasının sert düşüşünün saatler sonrasında, Fed'in bu yılki faiz artırımları serisi nedeniyle ağır eleştiride bulundu. ABD Başkanı, daha öncesinde Fed'in “kafayı yediğini” söylemişti.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Perşembe günü Bali'de gerçekleştirilen yıllık toplantısındaki panel tartışması esnasında Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı Lesetja Kganyago, Trump'ın eleştirisinin kuruma zarar verip vermediği yönündeki soruya karşılık merkez bankası bağımsızlığının önemine vurgu yaptı.

“Regülatörlere sürekli siyasi müdahale olmadan bağımsız hareket edebilecekleri alan tanınmalı.” diyen Kyanyago, merkez bankalarına hedeflerinin doğrultusunda bu alanın tanınması gerektiğinin altını çizdi.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney, konuyla ilgili değerlendirmesinde “Bence bu soruyu yanıtlamanın en makul yolu Lesetja'nın cevabına katılmak.” dedi ve Powell'ın uzmanlığının altını çizdi.

Konuyla ilgili daha erken saatlerde yorum yapan IMF Başkanı Christine Lagarde da CNBC ile gerçekleştirdiği mülakatta Powell'ın arkasında durarak, “Ben Jay Powell'ı delilikle bağdaştırmazdım.” dedi ve Powell'ın ve kurulunun kararlarını hakiki bilgiye dayanarak verdiğini söyledi.

Trump, Fed'e atadığı Powell'ı faiz politikası nedeniyle Temmuz ayından bu yana açık bir şekilde eleştiriyor. ABD Başkanı, yılın üçüncü faiz artırımının ardından Eylül'de faiz artırımlarından “memnun olmadığı” belirtmişti.


Canlı Borsa
104.595 18:05
Değişim :  1,25% |  1.290,61
Önceki Kapanış :  103.304  
En Yüksek
104.883
En Düşük
103.785
Açılış: 103.785
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Xetra DAX DAX 11.657 -0,25  
IPC MXX 42.210 1,04  
Shanghai Composite SHCOMP 3.096 2,47  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--364--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(19.03.2019 00:39:10-19.03.2019 00:39:10)