Canlı Borsa

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi 50,3 oldu

10.10.2019 11:21 Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen öncü gösterge olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi, geçen ay 50,3 oldu.

İstanbul Sanayi Odası'ndan (İSO) yapılan açıklamaya göre, Türkiye imalat sektörünün ana ihracat  pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen öncü gösterge olan İSO Türkiye İhracat  İklimi Endeksi'nin Eylül 2019 dönemi sonuçları açıklandı.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre, ağustosta 51,1 olarak kaydedilen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi eylül ayında 50,3'e geriledi.

Endekste eşik değer olan 50'nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat  ikliminde iyileşmeye, 50'nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

Endeks ihracat ikliminde ılımlı iyileşmenin devam ettiğini ve ihracat  pazarlarındaki talep koşullarının üçüncü çeyreğin sonu itibarıyla halen  güçlendiğine gösterirken, iyileşme çok ılımlı düzeyde ve 77 aydır süren genişleme  trendinin ise en düşük hızında kaydedildi.

"ALMANYA VE BİRLEŞİK KRALLIK'TA ÜRETİM DÜŞTÜ"

Türk imalat ürünlerinin en büyük iki ihracat pazarı olan Almanya ve  Birleşik Krallık'ta eylülde üretim düşüş gösterdi. Hizmet ve inşaat sektörlerinin  imalat sanayisindeki keskin düşüşü telafi edememesinin sonucu olarak, Almanya'da  Nisan 2013'ten bu yana ilk kez gerileme yaşandı.

Birleşik Krallık'ta ise imalat, hizmetler ve inşaat sektörlerinin  tamamında aktivitenin zayıflamasına bağlı olarak üretim son 4 ayda üçüncü kez  geriledi. Eylül ayında diğer Avrupa pazarlarında da özellikle imalat sanayi  sektöründe olmak üzere, büyüme görünümü zayıf seyretti. Nitekim Avro Bölgesi'nde  imalat sektörü üretimi 2012 yılının sonlarından beri gözlenen en yüksek oranda  daraldı.

"ABD'DE EKONOMİK AKTİVİTE HAFİF İVMELENDİ"

Türk imalat sektörü ihracatının yüzde 5'ini oluşturan, dünyanın en  büyük ekonomisi olan ABD'de ekonomik aktivite eylül ayında hafif ivmelendi. Buna rağmen, büyüme hızı zayıflığını korudu.

Orta Doğu ekonomilerinin performansı üçüncü çeyrek sonunda karmaşık  bir görünüm sergiledi. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde ekonomik  aktivite belirgin bir hızda artmayı sürdürdü. Buna karşılık, Mısır, Katar ve  Lübnan'da üretimin geçen ay yavaşladığı görüldü.

Brezilya, Çin ve Rusya'da ekonomik aktivite artış gösterdi. Hindistan  ekonomisinde ise zayıflık işaretleri dikkat çekti. Bu ülkede üretim son bir buçuk  yılı biraz aşan bir dönemde ilk kez gerileme kaydetti.

Canlı Borsa
98.415 18:05
Değişim :  3,71% |  3.519,11
Önceki Kapanış :  94.896  
En Yüksek
98.731
En Düşük
98.002
Açılış: 98.406
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 27.026 0,09  
Nasdaq CCO 8.157 0,40  
Xetra DAX DAX 12.634 -0,17  
Shanghai Composite SHCOMP 2.938 -1,32  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--53--//-//192.168.116.193--//-//0 sn-(19.10.2019 04:46:41-19.10.2019 04:46:41)