Canlı Borsa

İşletmelere `planlı sanayi alanlarına taşınmaları` için destek

15.03.2019 11:43 Planlı sanayi alanları dışında faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin planlı sanayi alanlarına taşınmasına yönelik masrafların kredilendirilmesi destek kapsamına alındı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının "Yerleşim Alanı İçerisinde Kalan  Sanayi Siteleri ile Sanayi İşletmelerinin Dönüşüm ve Gelişim Projelerinin  Kredilendirilmesi Hakkında Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe  girdi.

Yönetmelikle yerleşim alanları içinde kalmış sanayi siteleriyle planlı  sanayi alanları dışında faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin planlı sanayi  alanlarına taşınmasına yönelik masraflarının krediyle desteklenmesine ilişkin  usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre, başvuru aşamasının kolaylaştırılması amacıyla kredi desteği  şartlarından biri olan "sanayi işletmelerinin 3'te 2'sinin muvafakatinin  alınması” şartı kaldırıldı.

Başvuruda istenilen belgeler yeniden değerlendirilerek diğer  birimlerden ve kurumlardan alınabilen evraklar başvuru dosyasından çıkarıldı.

Yönetmelikle 10 bin nüfus altında kalan yerleşik alanlardan başvuru  gelebilmesinin önü açıldı.

Planlı sanayi alanları dışında faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin  planlı sanayi alanlarına taşınmasına yönelik masraflarının kredilendirilmesi  destek kapsamına alındı.

Desteklenecek sanayi sitelerinde dükkan kapalı alan sınırı  kaldırılarak, daha büyük ölçekli işletmelerin yer alabileceği sanayi sitelerinin  kurulabilmesine imkan sağlandı.

Yönetmelikle ihalelere ilişkin hususlarda sadeleştirmeye gidilirken  dönüşüm ve gelişim projelerinde ortak çalışma yürütülmesi hususları düzenlendi.

ÜSTYAPI İNŞAATLARI DA DESTEKLENECEK

Öte yandan, bakanlığın "Sanayi Sitesi Yapı Kooperatiflerinin Kredi  Kullanımına İlişkin Yönetmelik"i de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle sanayi sitelerinin altyapı inşaatının tamamının, üstyapı  inşaatının ise yüzde 70'ine kadar olan kısmının krediyle desteklenmesine ve kredi  işlemlerinin bakanlıkça denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre, başvuru aşamasının kolaylaştırılması amacıyla istenilen  belgeler azaltıldı.

İhale usul ve esasları sadeleştirilirken, ihalede istenen belgelerde  Kamu İhale Kanunu hükümleriyle uyumluluk gözetildi ve ihalelere katılımın  artırılarak rekabet ortamının geliştirilmesi amacıyla teminat oranları düşürüldü.  Bu kapsamda, isteklilerden ihale konusu işin keşif bedelinin yüzde 3'ünden aşağı  olmamak üzere "geçici teminat", ihale bedelinin yüzde 10'undan az olmamak üzere  "kesin teminat" alınacak.

Desteklenecek sanayi sitelerinde dükkan kapalı alan sınırı  kaldırılarak daha büyük ölçekli sanayi işletmelerinin yer alabileceği siteler  kurulabilecek.


Canlı Borsa
102.590 18:05
Değişim :  -0,47% |  -482,09
Önceki Kapanış :  103.072  
En Yüksek
103.321
En Düşük
102.246
Açılış: 102.552
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 27.220 0,14  
Nasdaq CCO 8.177 -0,22  
Xetra DAX DAX 12.469 0,47  
Shanghai Composite SHCOMP 3.031 -0,02  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--263--//-//192.168.116.192--//-//0 sn-(16.09.2019 19:25:48-16.09.2019 19:25:48)