Canlı Borsa

İngiliz hükümeti Brexit`e ilişkin yol haritasını açıkladı

12.07.2018 16:42 İngiltere`de hükümet bugün Avrupa Birliği`nden çıkışa dair yol haritasını açıkladı.

İngiliz hükümeti tarafından açıklanan Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışa  (Brexit) dair yol haritası belgesinde İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında  dört temel alanda kapsamlı iş birliği amaçlanıyor.
 
Metinde, İngiltere ve AB arasında ekonomik ortaklığın sağlanması,  güvenlik alanında iş birliğinin devamı, havacılık ve nükleer güç alanlarında iş  birliğini sürdürülmesi, İngiltere ve AB arasında anlaşmanın gücünü artırmak için  kurumsal çerçevenin oluşturulması hedefleniyor.
 
Metnin ekonomi başlığı altında, “AB ile gelecekte refahı maksimize  eden kapsamlı ve derin bir ekonomik ilişkinin geliştirilmesi ve İngiltere-AB  arasında ticaretinde aksamaların minimum seviyede olması, istihdamın ve iş  kaynaklarının muhafaza edilmesi, aynı zamanda dünyadaki fırsatlardan azami  şekilde faydalanılması hedeflenmektedir.” ifadesine yer verildi.
 
Yol haritası metninde, “toplumlar” başlığı altında ise serbest  dolaşımın yeni bir göçmenlik sistemiyle birlikte sonlandırılmasının planlandığı,  öte yandan AB vatandaşlarının "sınırlı süreyle ve kesin bir şekilde belirtilmiş  koşullarla" İngiltere’de vize olmaksızın çalışabileceği belirtildi.
 
Birleşik Krallığın bir parçası olan Kuzey İrlanda ve bağımsız İrlanda  arasında katı bir sınır gümrük uygulamasının istenmediği belirtilen metinde,  Kuzey İrlanda’da barış sürecinin devamının sağlanmasının hedeflendiği vurgulandı.
 
Metinde, ayrıca Birleşik Krallığın anayasal bütünlüğünün korunmasının  da önemi vurgulandı.
 
Yol haritasında, İngiltere'nin AB ile kolaylaştırılmış gümrük  düzenlemeleri (FCA) içerisinde yer alarak ticaretini sorunsuz şekilde devam  ettirmeyi amaçladığı belirtildi. Öte yandan İngiltere’nin bazı alanlarda ticareti  sınırlandırabilecek adımları atabileceği belirtildi.
 
Yol haritası metninde, İngiltere ve AB menşeli ürünlere karşılıklı  olarak ek gümrük vergisi ya da kotası uygulanmamasının, her iki tarafın  ürünlerinin ticaretinin mümkün olduğu ölçüde sorunsuz şekilde  gerçekleştirilmesinin hedeflendiği vurgulandı.
 
Yol haritası metninin giriş bölümünde değerlendirmelerine yer verilen  İngiltere Başbakanı Theresa May, “Bizim teklifimiz kapsamlı, iddialı.  (Teklifimiz) haklarımız ve yükümlülüklerimiz arasında ihtiyaç duyduğumuz dengeyi  sağlıyor. Teklifimiz ulusal çıkarlarımız, Birleşik Krallık ve AB’nin ortak  çıkarları içerisinde prensipli ve pratik bir Brexit sunuyor.” ifadelerini  kullandı.
 
İngiltere’nin Brexit Bakanı Dominic Raab ise İngiltere’nin AB’ye  sunduğu teklifin, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden, ortak pazardan ve Gümrük  Birliği’nden çıkışını sağladığını belirtti.
 
Raab, “Bu şekilde Birleşik Krallık dünya ile yeni ticaret anlaşmaları  imzalayabilecek. Özellikle hizmetler alanında yeni bir anlaşmalar yapabilecek.  Birleşik Krallık ve AB arasında imzalanacak yeni bir ticaret anlaşması ile  sorunsuz ticareti koruyabilecek, iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap  verebileceğiz.” ifadelerini kullandı.


Canlı Borsa
99.835 18:05
Değişim :  -3,45% |  -3.572,48
Önceki Kapanış :  103.408  
En Yüksek
103.756
En Düşük
99.652
Açılış: 103.653
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Xetra DAX DAX 11.364 -1,61  
IPC MXX 42.259 -2,29  
Shanghai Composite SHCOMP 3.104 0,09  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--404--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(25.03.2019 02:47:34-25.03.2019 02:47:34)