Canlı Borsa

Hakem heyetlerine başvuran tüketicilerin yüzde 70`i haklı çıkıyor

15.03.2019 11:10 Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, tüketicilerin mağdur olduklarında mutlaka hakem heyetlerine başvurarak haklarını araması gerektiğini belirterek, "Bu heyetlere başvuran tüketicilerin yüzde 70`i haklı çıkıyor ve mağduriyeti gideriliyor. Evrak eksikliği olmasa hakem heyetlerine başvuran tüketicilerin haklı çıkma oranı yüzde 80`i aşar." dedi.

Tüketici derneklerinin yetkilileri, AA muhabirine, Dünya Tüketici  Hakları Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Koçal, yaptığı açıklamada, son yıllarda bilinçlenen tüketicilerin  hakkını daha fazla aramaya başladığını kaydederek, bu gelişmede, iletişim  imkanlarının, tüketici örgütlerinin ve tüketici hakem heyetlerinin önemli rol  oynadığını söyledi.
 
Hak ihlallerinin azalması doğrultusunda çalışan tüketici örgütlerinin  güçlendirilmesinin öneminden bahseden Koçal, hakem heyetlerinin de tüketicilerin  haklarının korunmasında çok önemli görev ifa ettiğini anlattı.
 
Koçal, tüketici  hakem heyetlerinin, tüketiciye yönelik uygulamalardan  doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla kurulduğunu anımsatarak, bu amaç  doğrultusunda çalışan heyetlerin, hak ihlallerine uğramış, güçlü satıcı ve  sağlayıcılar karşısında güçsüz olan tüketicilerin umut kapısı haline geldiğini  vurguladı.
 
Bilinçli tüketicilerin haksızlığa uğradığında hakkını aramasını bilen  tüketiciler olduğunu aktaran Koçal, şöyle devam etti:

"Tüketicinin mağdur olduğunda, son yıllarda ismi sıkça gündeme gelen  ve  verdiği kararlar ilam hükmünde olan tüketici hakem heyetlerine başvurması çok  önemli. Bu heyetlere başvuran tüketicilerin yüzde 70'i haklı çıkıyor ve  mağduriyeti gideriliyor. Yüzde 30'luk bölüm ise ya evrak eksikliğinden ya da  tüketici haklarını tam olarak bilmediğinden talep hatasından dolayı olumsuz  sonuçla karşı karşıya kalıyor. Yani evrak eksikliği de olmasa hakem heyetlerine  başvuran tüketicilerin haklı çıkma oranı yüzde 80'i aşar."
 
"Satıcılar tüketici hakem heyetlerinin sonuçlarına uymak zorunda"
 
Koçal, tüketici hakem heyetlerinin sonuçlarının mahkeme gibi olduğunu  ve uyulmaması halinde cezai yaptırımı bulunduğunu kaydederek, buna itiraz yolunun  tüketici mahkemelerinden geçtiğini söyledi.
 
Tüketicilerin, hakem heyetlerinin kararını satıcı ve sağlayıcı yerine  getirmezse ilgili kararla karşı tarafı direkt icraya koyabildiğini aktaran Koçal,  böylece alacağın tahsil edilebileceğini anlattı.

Koçal, tüketici ile satıcı veya sağlayıcı arasındaki uyuşmazlıklarda  başvuru yapılacak heyetlerin rakama göre değiştiğini belirterek, şu bilgileri  verdi:
 
 "Tüketici hakem heyetlerine yapılacak  başvurularda, büyükşehir  statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda  ilçe kaymakamlıklarda bulunan ilçe tüketici hakem heyetlerine, 5 bin 650 lira ila  8  bin 480 lira arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine  başvurulmalıdır. Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı  ilçelerde değeri 8 bin 480 liranın altındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem  heyetlerine başvuru yapılmalıdır."

Koçal, vatandaşların haksızlığa uğradığında tüketici hakem heyetlerine  başvurmasının önem arz ettiğini ve yüksek ihtimalle haklı çıkacaklarını söyledi. Tüketici hakem heyetlerine başvuruların ilçelerde kaymakamlık  binalarında, illerde ise il ticaret müdürlüklerinde bulunduğu bilgisini veren  Koçal, artık e-Devlet üzerinden de başvuru yapılabildiğini aktardı.
 
"Alışverişlerde 14 gün cayma hakkı unutulmamalı"
 
Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük ise önceki  yıllara nazaran tüketicilerin daha bilinçli hale geldiğini, yasal haklarını  kullanma, hak arama konusunda daha dikkatli olduklarını söyledi.  e-ticaretle birlikte, internet üzerinden yapılan satışlarda artış  görüldüğünü dile getiren Küçük, özellikle sosyal medyadan olmak üzere internetten  yapılan alışverişlerin beraberinde sorunları da getirdiğini bildirdi
 
Küçük, "Bu kapsamda, internet üzerinden yapılan alışverişlerde,  güvenilir kurumsal firmalar tercih edilmeli, yasal olarak internet üzerinden  alışveriş sonrası 14 gün içerisinde cayma hakkının bulunduğu unutulmamalıdır."  dedi. Tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması ve piyasaların sağlıklı  işlemesi açısından, kamu gözetim ve denetiminin yanısıra, tüketicilerin bilinç  düzeylerinin artması ve tüketici örgütlerinin güçlenmesinin büyük önem taşıdığını  aktaran Küçük, şu ifadeleri kullandı:

"Tüketicilerin doğrudan yasal hak arama yeri olan hakem heyetleri,  tüketicilerin maddi zararlarının giderilmesinin yanı sıra, satıcıların ve  tüketicilerin bilinçlenmesi görevini de yerine getirmektedir. Sundukları hizmet  açısından, devlet ile vatandaşı yakınlaştırma ve devlete olan güveni sağlama  işlevi görmektedir. Tüketici hakem heyetleri daha da güçlendirilerek, tüketici  sorunlarına 'arabulucuk' müessesi kapsamında çözüm üretme girişiminden  vazgeçilmelidir."
 
"Spekülatif fiyat artışlarına karşı tüketiciler korunmalı"
 
Küçük, anayasanın 172. maddesi gereğince devletin, tüketicileri  koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler aldığını, tüketicilerin kendilerini koruyucu  girişimlerini teşvik ettiğini söyledi.
 
Bu amaçla, tüketicilerin ekonomik çıkarlarını korumaya yönelik olarak  piyasa gözetimi ve denetiminin daha etkin uygulanması gerektiğini vurgulayan  Küçük, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Üreticiden tüketiciye kadarki aşamalarda, özellikle gıda fiyatları  çok fazla artış göstermekte, tüketiciler ekonomik açıdan zarar görmektedir.  Üretimden tüketime kadar piyasanın etkin denetlenmesi, piyasanın kontrol  edilmesi, hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruyacaktır. Spekülatif fiyat  artışlarına karşı tüketiciler korunmalı, piyasa gözetimi mutlaka sağlanmalıdır.  Ürün fiyatlarındaki spekülatif artışlara karşı başlatılan denetimler ve  gözetimler sürdürülmelidir."


Canlı Borsa
1.112 17:59
Değişim :  0,12% |  1,30
Önceki Kapanış :  1.111  
En Yüksek
1.116
En Düşük
1.110
Açılış: 1.113
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 27.902 -0,47  
Nasdaq CCO 10.910 -1,27  
Xetra DAX DAX 13.116 -0,70  
IPC MXX 36.131 -1,63  
Shanghai Composite SHCOMP 3.338 2,07  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--485--//-//192.168.116.192--//-//0 sn-(19.09.2020 12:42:30-19.09.2020 12:42:30)