Canlı Borsa

Enerji sektörüne 2019`da 250 milyon euro yatırım

19.06.2019 11:27 Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Sürdürülebilir Altyapı Grubu Direktörü Nandita Parshad, Türkiye`de enerji sektörüne bu yıl 250 milyon euro yatırım yapmayı planladıklarını bildirdi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Sürdürülebilir Altyapı Grubu Direktörü Nandita Parshad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de faaliyet  göstermeye başladıklarından itibaren sektörde gerçekleştirdikleri yatırımın 1,6  milyar euroyu bulduğunu söyledi.

Sektörde bu yılki ilk yatırımlarının İçtaş Sürdürülebilir Enerji  Yatırımları şirketine yaptıkları 100 milyon dolarlık ortaklık olduğunu hatırlatan  Parshad, "Hali hazırda 400 megavat kapasiteli 10 hidroelektrik santrali bulunan  şirket, EBRD'nin ortaklığıyla yaklaşık 250 megavata kadar rüzgar ve güneş  enerjisi yatırımları planlanıyor. Türkiye'de yenilenebilir enerji kapasitesinin  büyümesini sağlamak için bu tür sermaye yatırımları çok iyi bir yol."  değerlendirmesinde bulundu.

Parshad, bu tür yatırımların özel sektör oyuncularının elektrik  üretiminde daha fazla yer almasını sağladığını, rekabeti artırdığını ve bunun da  elektrik fiyatlarının düşmesini sağlaycağını anlattı.

Türk enerji sektöründe sermaye yatırımının yanı sıra finansman olarak  da aktif olduklarını belirten Parshad, şunları söyledi:

"Şu anda yeni yatırımlar için birçok farklı proje üzerinde  çalışıyoruz. Bu görüşmeler henüz başlangıç aşamasında olduğu için detay  veremiyorum ama yenilenebilir enerji sektörüne odaklandık ve sektörü farklı  yollarla büyütmeye devam edeceğiz. Türk enerji sektöründe hem finansman hem de  sermaye yatırımı olarak yatırımlarımızın süreceğini öngörüyoruz. Bu yıl da önceki  yıllarda olduğu gibi yatırım hacmimizi 250 milyon avro seviyesinde tutmayı  planlanıyoruz. Yatırım ortamına ve yaptığımız çalışmalara bağlı olarak bu rakamda  değişiklik olabilir."

ELEKTRİK DAĞITIMIYLA İLGİLENİYORUZ

Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırımlarının devam etmesi için  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması'nın devamının çok önemli  olduğunun altını çizen Parshad, EBRD dahil tüm yatırımcıların bu konuda alınacak  kararlar hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini ifade etti.

Parshad, 2020 sonrasında nasıl bir destek mekanizmasının  kullanılabileceğine ilişkin görüşlerini kamu ile paylaştıklarını ve sektörde  yatırımları harekete geçirecek yeni mekanizmayı beklediklerini aktardı.

Türkiye'de elektrik üretiminin yanı sıra dağıtım işi ile de  ilgilendiklerini dile getiren Parshad, "Enerjinin hem daha fazla tüketiciye  ulaşması hem de yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye entegrasyonunu  önemsiyoruz. Ayrıca, Türkiye'de enerji verimliliğinin özellikle kamu binalarında  yaygınlaşmasını desteklemek istiyoruz. Bu kapsamda, ilkokullardan  başlanabileceğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Parshad, aynı zamanda, Türkiye'de sorunlu kredilerin çözümüne ilişkin  mekanizmalarla ilgili çalışmalarını derinleştirmek istediklerini ifade etti.

Bu yıl bir şirketin kredi yapılandırmasında yer aldıklarını kaydeden  Parshad, "Enerji Girişim Sermaye Fonu gibi sorunlu kredilerin çözümüne ilişkin  bir yapıda yer almamızla ilgili henüz bir davet almadık ama bu şekilde bir davet  aldığımızda tabii ki değerlendireceğiz. Bu tür bir yapı ticari ve bankacılık  gerekliliklerini karşılarsa, yer almaya hazırız fakat Türk enerji sektöründe her  sorunun ayrı bir çözüme ihtiyacı olduğunu da düşünüyorum. Bazı projelerin nakde  ihtiyacı var, bazılarının yeniden yapılandırmaya. Bu çerçevede, hem sektörü  desteklemeye hazırız." diye konuştu.

Canlı Borsa
1.124 18:05
Değişim :  0,41% |  4,61
Önceki Kapanış :  1.120  
En Yüksek
1.135
En Düşük
1.124
Açılış: 1.129
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 26.815 0,20  
Nasdaq CCO 10.672 0,37  
Xetra DAX DAX 12.469 -1,09  
IPC MXX 36.217 1,08  
Shanghai Composite SHCOMP 3.219 -0,12  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--86--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(26.09.2020 21:22:52-26.09.2020 21:22:52)