Canlı Borsa

Ekonomistler faiz indirimini değerlendirdi

12.09.2019 16:37 AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, "Kısa vadede göreceğimiz yüzde 12-13 civarındaki ana enflasyon eğilimiyle ve yüzde 3-4 aralığındaki bir reel faizle uyumlu olabilecek politika faizi seviyesinin, yıl sonu için yüzde 15-16 aralığına işaret ettiğini düşünüyorum" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bugünkü toplantısında politika faizini 325 baz puan düşürerek 16,50'ye çekti. Böylece son iki toplantıda 750 baz puanlık indirim yapılan politika faizinin yıl  sonunda yüzde 15-16 aralığında gerçekleşebileceği tahmin ediliyor.

AA muhabirine, faiz kararı ve gelecek döneme ilişkin değerlendirmelerde bulunan AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi,  TCMB'nin faiz indiriminin piyasadaki en yüksek beklentiye yakın gerçekleştiğini, swap piyasasının ise zaten daha yüksek indirimi fiyatladığını söyledi.

TCMB'nin yıl sonu enflasyonunu, son tahmininden de düşük beklediğini ancak para politikası duruşunu artık belirgin gevşetmeyeceği sinyalini de verdiğini belirten Bürümcekçi, "Bankanın 'Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir.' cümlesini kullanması bundan sonraki dönemde daha dikkatli  adım atılacağı anlamına gelmektedir." ifadelerini kullandı.

Bürümcekçi, Merkez Bankası'nın önden yüklemeli faiz indirimlerini  tamamladığını ve sonraki adımlarının daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Merkez Bankasının bu indirimle beraber politika faizini toplam 750 baz puan düşürdüğünü dile getiren Bürümcekçi, "Politika faizinin düşürülmesi ile  önümüzdeki dönemde ortalama fonlama maliyeti haftalık repo faizi ile yakın  seyredecek, para ve repo piyasasında gecelik faiz ise ortalama olarak piyasa  yapıcı oranına daha yakın olmak üzere yüzde 15,50-16,50 aralığında bankaların  likidite durumuna bağlı olarak dar bir alanda dalgalanacaktır. Faiz koridoru da  gecelik borç alma faizi yüzde 15, haftalık repo faizi yüzde 16,50, gecelik borç verme faizi yüzde 18, piyasa yapıcı fonlama oranı yüzde 15,50 ve GLP faizi yüzde  19,50 şeklinde oluşacaktır." diye konuştu.

"YIL SONU POLİTİKA FAİZİ BEKLENTİSİ YÜZDE 15-16"

Haluk Bürümcekçi, Türkiye'nin beklenen enflasyona göre hesaplanan reel  faizinin, bu faiz indirimi sonrası yüzde 3,8 seviyesine inerek Meksika’nın altına  gerilediğini ve emsal gelişmekte olan ülkeler ortalamasının da üst sınırına doğru  yaklaştığını söyledi.

Bana göre gelişen ülkelerin ortalamasının altında uygulanacak bir reel  faizin, Türkiye'nin yüksek kredi riski primi de dikkate alındığında uygun  olmayacağını ifade eden Bürümcekçi, "Bu ise, bu indirimden sonraki faiz  kararlarının, enflasyon eğilimi ve gelecek enflasyon beklentileri gelişmelerine  bağlı olacağını düşündürmektedir." dedi.

Bürümcekçi, enflasyonun baz etkisiyle eylül-ekim aylarında yüzde 10  seviyesine kadar düşecek olmakla birlikte, bu seviyelerin kalıcı olmayacağını ve  yine baz etkisiyle sonraki dönemde yüzde 13-14 seviyelerine tekrar yükseleceğini  dile getirdi.

Enflasyon eğiliminin TCMB tarafından da yüzde 10-13 aralığında  hesaplandığını gösteren çalışmaların da bulunduğuna işaret eden Bürümcekçi, şu  değerlendirmelerde bulundu:

"Bu yüzden en iyi ihtimalle kısa vadede göreceğimiz yüzde 12-13  civarındaki ana enflasyon eğilimiyle ve yüzde 3-4 aralığındaki bir reel faizle  uyumlu olabilecek politika faizi seviyesinin yıl sonu için yüzde 15-16 aralığına  işaret ettiğini düşünüyorum. TCMB'nin son Beklenti Anketi'nde politika faizinde  üç ay içinde (bu toplantı dahil) 400 baz puan indirim beklendiğine işaret  ederken, 6 ay ve 12 ay sonrası beklentisi yüzde 14,9 ve yüzde 13,7 ile sürecin  toplamında 475-575 baz puan aralığında düşüş beklentisini yansıtmıştı."

"AGRESİF FAİZ İNDİRİMİ BEKLEMİYORUZ"

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek de 325 baz puanlık faiz indirimi  hamlesinin 225 baz puan düzeyinde olacağını düşündükleri Deniz Yatırım Araştırma  ve 275 baz puan seviyesinde oluşan anket medyanlarının üzerinde, 300 baz puan  civarında oluşan swap piyasası fiyatlamalarına ise paralel olduğunu söyledi.

TCMB'ye dair bekledikleri yıl sonu politika faizi oranı seviyesini  yüzde 15,50'den yüzde 15'e revize ettiklerini ifade eden Gödek, "Yeni faiz  patikamız, ekim ayında 100 baz puan ve aralıkta ise 50 baz puanlık indirim  hamlelerinin gelmesi olarak şekillenmekte." dedi.

Gödek, enflasyonda beklentilerinden daha iyimser bir resmin oluşması,  global faiz ortamındaki destekleyici koşullar ve Türk lirasının oynaklık azalışı  destekli nispeten stabil seyir içerisinde olması nedeniyle beklentilerini revize  etme ihtiyacı duyduklarını dile getirdi.

PPK metninde yer alan "Gelinen noktada, mevcut para politikası  duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu  değerlendirilmektedir." ifadesinden en azından mevcut iç ve dış koşulların  değişmediği-sınırlı düzeyde iyileştiği varsayımıyla "agresif" faiz indirimi  hamlelerinin gelmeyeceği çıkarımını yaptıklarını söyleyen Gödek, alınan para  politikası kararlarını yerel varlıklar nezdinde pozitif okuduklarını ve dış  fiyatlama koşullarına paralel seyrin devam edeceğini sözlerine ekledi.

"TL VARLIKLAR ADINA OLUMLU KARAR"

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ ise Merkez Bankasının  net bir şekilde enflasyon konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Bugünkü karar metninde, yıl sonunda enflasyonun yüzde 13,9'un da  altında kalabileceğinin ifade edildiğini belirten Karadağ, Merkez Bankasının  enflasyon konusunda elinin her geçen ay daha da rahatlamasını beklediklerini dile  getirdi.

Karadağ, aralık ayında aylık bazda negatif enflasyon ile karşı karşıya  bile kalınabileceğini ve bu doğrultuda enflasyon hedefleri doğrultusunda  ilerlediğinde, TCMB'den kademeli şekilde faiz indirimine devam etmesini  beklediklerini kaydetti.

Bu yıl sonuna kadar TCMB'den toplamda 150-200 baz puan aralığında  ilave bir indirim olmasını öngördüklerini söyleyen Karadağ, şu değerlendirmelerde  bulundu:

"Merkez Bankası bundan sonraki süreçte de başta Fed olmak üzere diğer  merkez bankalarını da yakından izlemeye devam edecektir. Gelecek hafta 18  Eylül'de Fed toplantısı bulunuyor. Fed'den 25 baz puanlık bir faiz indirimi  bekleniyor. Bu durum, gelişmekte olan ülkeler açısından olumlu olabileceği gibi  Türkiye tarafından da pozitif karşılanabilir. TCMB'nin bu kararının ardından  dolar/TL'de baskı kalktı ve kur aşağı yönde tepki vererek daha da rahatlamış  oldu. Net bir şekilde yönünü aşağı çevirdi demek zor. Ancak bu ortam kurun  yükselişini bir süre daha zorlaştıracak gibi duruyor. Kısacası, TL varlıklar  adına olumlu bir karar geldi."

Canlı Borsa
1.191 18:05
Değişim :  0,00% |  0,00
Önceki Kapanış :  1.191  
En Yüksek
1.205
En Düşük
1.179
Açılış: 1.200
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 28.336 -0,10  
Nasdaq CCO 11.548 0,37  
Xetra DAX DAX 12.646 0,82  
IPC MXX 38.708 0,14  
Shanghai Composite SHCOMP 3.259 -0,59  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--171--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(26.10.2020 04:44:19-26.10.2020 04:44:19)