Canlı Borsa

ECB, ABD’nin ticaret savaşlarının Avrupa’ya etkisini `sınırlı` görüyor

24.04.2019 14:39 Avrupa Merkez Bankası araştırmasında, ABD Başkanı Donald Trump`ın dünya genelinde başlattığı ticaret savaşının etkisinin Avrupa’yı "ılımlı" etkilediği tespitinde bulunuldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ekonomistleri Vanessa Gunnella ve Lucia  Quaglietti tarafından hazırlanan “Artan korumacılığın ekonomik etkileri: Euro  Bölgesi ve Küresel Bakış Açısı” adlı araştırma bankanın internet sitesinde  yayınlandı.

Araştırmaya göre, yaklaşık bir yıl önce ABD Başkanı Trump’ın  Avrupa’dan alüminyum ve çelik ithalatına getirdiği gümrük vergilerinin kıtanın  ihracatına etkisi, “şaşırtıcı” derecede hafif kaldı. Hatta, ağır ekipman  üreticileri gibi imalat sanayinin bazı alt sektörleri, ABD’nin Çin ürünlerine  daha geniş gümrük vergileri uygulamasının Avrupa'nın ürünlerini daha ucuz hale  getirmesi ve pazar payını artırması dolayısıyla daha fazla kazanç sağladı.

ABD Başkanı Trump'ın ek gümrük tarifelerinin küresel ve Euro Bölgesi ekonomik görünümleri için yalnızca “ılımlı” bir risk oluşturduğu belirtilen  çalışmada, “ticarette korumacılığa ilişkin küresel belirsizliğin Avrupa'daki  ılımlı büyümenin sebeplerinden bir tanesi” olarak gösterildi.

Araştırmada, ABD ile ticaret ortakları arasındaki yeni tarifelerin  Euro Bölgesi'nin ekonomik büyüme hızında ılımlı bir düşüşe neden olacağına işaret  edilerek, Washington ve tüm ortakları arasındaki gümrük tarife ve diğer ticaret  engellerinde iki yönlü, yüzde 10'luk bir tarife artışı simülasyonu yapıldı.

Böyle bir durumda, Amerikan ürünlerinin küresel pazarlarda daha pahalı  hale geleceği için ABD ekonomisinin, Çin ve Avrupa ekonomilerine göre daha çok  zarar göreceğinin altı çizildi. ECB'nin çalışmasında, Avrupa’da ise simülasyonu  yapılan ticaret savaşının iş güvenine vereceği zararın, ABD dışındaki ülkelere  yapılan ihracat artışları ile büyük ölçüde ortadan kalkacağına yer verildi.

Mevcut ticaret savaşlarının daha ileri gitmesi durumunda, Avrupalı  şirketlerin Çin’deki rakip ABD’li şirketlerin pazar paylarını alacaklarına da  çalışmada işaret edildi.

“Çok taraflı iş birliği çerçevesinde ticaretin serbestleştirilmesi,  küresel ekonomik refahı belirleyen önemli bir faktör olmuştur” ifadesine yer  verilen çalışmada, ticarette artan korumacılığın küresel ticarete zarar vereceği  uyarısı yapıldı.

Çalışmanın, AB Konseyinin, ABD ile sanayi ürünlerinde gümrük  vergilerini kaldırmak üzere ticaret müzakereleri yapmak için AB Komisyonunun  yetki talebine onay verildiğini açıklamasından sonra gelmesi dikkati çekti. ABD  ve AB birbirlerinin en büyük ticari ortağı konumunda ve karşılıklı ticaret  küresel ticaretin yüzde 30'una karşılık geliyor.
 


Canlı Borsa
86.072 18:05
Değişim :  1,74% |  1.476,12
Önceki Kapanış :  84.596  
En Yüksek
86.496
En Düşük
84.986
Açılış: 84.989
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.490 -1,11  
Nasdaq CCO 7.628 -1,58  
Xetra DAX DAX 12.011 0,49  
Shanghai Composite SHCOMP 2.853 0,02  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--91--//-//192.168.116.193--//-//0 sn-(25.05.2019 19:54:42-25.05.2019 19:54:42)