Canlı Borsa

Çin ile AB arasındaki yatırım anlaşması yıl sonunda imzalanabilir

18.09.2020 11:59 Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin ile Avrupa Birliği’nin yatırım anlaşmasına dair görüşmeleri hızlandırıp en kısa zamanda anlaşmaya imza atma konusunda kararlı olduğu vurgulandı.

Çin ve Avrupa Birliği (AB) liderleri, kısa süre önce sona eren Çin-AB Zirvesi’nde yatırım anlaşmasına ilişkin görüşmeleri hızlandırıp yıl sonuna kadar görüşmeleri sonuca bağlama hedefine ulaşacaklarını bir kez daha teyit etti.

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre Söz konusu gelişmeyi değerlendiren Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bunun, Çin ve AB’nin yatırım anlaşmasına verdiği önemin bir göstergesi olduğuna dikkat çekerek, Çin’in de AB’nin de mümkün olduğunca kısa süre içinde üst düzey anlaşmaya varmayı istediklerini kaydetti.

Gao Feng, “Yılın başından bu yana geçen süre içinde Çin ve AB, Covid-19 salgınının üstesinden gelerek görüşme temposunu hızlandırdı, toplamda 6 tur görüşme gerçekleştirildi. Bu görüşmelerde nihai anlaşma metni ve negatif liste konularında büyük ilerleme kaydedildi. Ayrıca iki taraf, adil rekabet konusunda da ilerleme kaydedildiğini teyit etti. Bu, genel görüşme süreci için büyük bir adım niteliğinde” diye konuştu.

32. tur görüşmeler haftaya başlayacak

Gao Feng, iki tarafın liderleri arasında varılan görüş birlikleri doğrultusunda Çin ve AB’nin sonraki görüşme planları hususunda anlaşma sağladığını dile getirerek, 32. tur görüşmelerin gelecek hafta başlayacağını bildirdi.

Gao’nun verdiği bilgilere göre, bir sonraki aşamada iki taraf mevcut olumlu eğilimi koruyup, anlaşma metninin kalan kısmı ve piyasaya erişim gibi konularda çözüm planlarına odaklanarak iki tarafın işletmeleri ile yatırımcılarına yarar getirecek. Sözcü Gao Feng, basın toplantısında Çin ve Almanya arasındaki ikili ticaret hakkında da bilgi verdi.

Gao Feng, Çin ve Almanya'nın birbirlerinin en önemli ticari ortakları olduklarına dikkat çekti. Almanya tarafından verilen bilgilere göre, 2016 yılından bu yana
Çin Almanya’nın en büyük ticari ortağı konumunu korurken, yılın ikinci çeyreğinde ise Almanya’nın en büyük ihracat piyasası oldu.Canlı Borsa
1.127 12:35
Değişim :  -2,22% |  -25,64
Önceki Kapanış :  1.153  
En Yüksek
1.153
En Düşük
1.127
Açılış: 1.150
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 26.520 -3,43  
Nasdaq CCO 11.005 -3,73  
Xetra DAX DAX 11.561 -4,17  
IPC MXX 37.394 -1,60  
Shanghai Composite SHCOMP 3.269 0,46  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--594--//-//192.168.116.193--//-//0 sn-(29.10.2020 02:04:04-29.10.2020 02:04:04)