Canlı Borsa

Cari açık 16 yılın en düşük seviyesine geriledi

11.07.2019 13:23 Türkiye`nin 12 aylık cari açığı, mayısta 2 milyar 370 milyon dolarla Şubat 2003`ten bu yana gördüğü en düşük seviyesine geriledi.

AA muhabirinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden  derlediği bilgilere göre, cari işlemler hesabı, mayısta 151 milyon dolar fazla  verirken, 12 aylık cari açık 2 milyar 370 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.  Böylece yıllıklandırılmış cari açık, Şubat 2003'ten bu yana gördüğü en düşük  seviyeye inmiş oldu.

Öte yandan ekonomi yönetiminin aldığı önlemler ve ekonomideki  dengelenme süreci çerçevesinde yıllıklandırılmış cari açık 12 aydır kesintisiz  azalışını sürdürdü. Ekonomistler, haziran ayında da cari açıktaki gerilemenin  süreceğini ve yıllıklandırılmış açığın kapanacağını tahmin ediyor.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı, yıllık açıkta  düşüş eğiliminin korunduğunu belirterek, haziran ayına ilişkin dış ticaret  verilerinin yıllık açığın sıfıra yakın seviyelere inebileceğine işaret ettiğini  söyledi.

Gelişmeler sonrası 2019 sonu cari açık tahminlerini 13,5 milyar  dolardan 9,5 milyar dolara revize ettiklerini aktaran Tokalı, "Dış açıktaki sert  düşüş ve turizm gelirlerinde yıllık artış ana destekleyici unsurlar. Petrol  fiyatlarında mevcut seviyelerin korunması da cari açıktaki düşüşün hızı açısından  önemli." ifadelerini kullandı.

Tokalı, 2017 sonunda yüzde 5,6 düzeyinde olan ancak 2018'i yüzde 3,5  seviyesinde tamamlayan cari açık oranının 2019 sonunda yüzde 1,3'e kadar  inebileceğini dile getirdi.

"ALTIN TİCARETİNDEKİ GERİLEME EĞİLİMİ DEVAM EDEBİLİR"

AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi de son 12 aylık cari  açığın gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranla yüzde 0,3'üne gerilediğine  işaret etti.

Haziran ayı gümrük dış ticaret öncü verilerinin, geçen yıla göre çok  daha düşük dış açığa işaret ettiğini belirten Bürümcekçi, "Bu gelişme son 12  aylık cari fazlanın haziranda 0,1 milyar dolar civarına gelebileceğini  düşündürmektedir." diye konuştu.

Bürümcekçi, cari açıkta mayıs ayında gözlenen iyileşmede, dış ticaret  açığının geçen yıldan düşük açık ve hizmetler dengesinin yüksek fazla vermesinin  ana etken olduğuna dikkati çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Dış ticaret açığı mayısta yıllık bazda yüzde 76,5 azalmıştı. Buna ek  olarak, hizmetler dengesi içinde turizm gelirlerinin geçen yıla göre yüzde  12,1'lik artış göstermesine karşılık, turizm giderleri yıllık bazda yüzde 1,2  azalması net gelirleri yükseltti. Bavul ticaretinde yıllık bazda yüzde 5'lik  artış gözlemlenirken, taşımacılık gelirleri yüzde 13,9 yükseldi. Finansman  tarafında cari fazla ve net hata-noksan girişi ile resmi rezervlerde 3 milyar  dolar artış gözlendi. Önceki yıl cari açığı artıran faktörlerin başında gelen  enerji ticaretindeki gelişmelerin devam edip etmeyeceği kritik görünürken, petrol  fiyatlarının son dönemdeki gerileme ile 2018 yılı ortalaması olan 72 doların  altına inmesi cari açığı azaltıcı etki getirebilir. Altın ticaretinde ise geçen  yıl beş ayda verilen 7,1 milyar dolar net açık bu yıl aynı dönemde 3,1 milyar  dolara gerilemiştir. Bu eğilim de devam edebilir."

Bürümcekçi, turizm gelirlerinin ve turist sayısının artış eğilimini  koruması ile cari dengenin toparlanma göstermeye devam edeceğini belirterek, "AB  pazarı ve genel olarak küresel çapta büyümenin 2018 ilk yarısında güçlü  seyretmesi ihracat açısından destekleyici olmuştu, bu bağlamda bu bölgelerde  gözlenen yavaşlamanın ihracat artış hızımızı da yavaşlattığı izlenmektedir. Bu  doğrultuda, 2019 sonu tahminimizi 2 milyar dolar açığa revize ederken, bu tahmin  üzerinde risklerin aşağı yönde devam ettiğini belirtmeliyiz." ifadelerini  kullandı.

"CARİ İŞLEMLER DENGESİNDEKİ GERİLEMENİN DEVAM ETMESİNİ BEKLİYORUZ"

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya ise nisan ayında  yaşanan 4,4 milyar dolarlık portföy çıkışından sonra mayısta 1,5 milyar dolarlık  portföy girişi olduğunu belirtti.

Yaz aylarındaki verilerle birlikte yıllık bazda cari fazlanın  görülebileceğini kaydeden Yalçınkaya, "Yıl genelinde cari işlemler dengesindeki  gerilemenin devam etmesini bekliyoruz. Yaz aylarında yıllık bazda cari fazla  görebiliriz ancak sonbahardan itibaren şirketlerin borç ödemelerinin de etkisiyle  yine yıllık bazda negatife dönülebileceği düşüncemizi koruyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

Canlı Borsa
1.114 18:05
Değişim :  0,37% |  4,13
Önceki Kapanış :  1.110  
En Yüksek
1.119
En Düşük
1.096
Açılış: 1.115
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 27.977 1,05  
Nasdaq CCO 11.012 2,13  
Xetra DAX DAX 13.059 0,86  
IPC MXX 38.634 -0,18  
Shanghai Composite SHCOMP 3.319 -0,63  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--229--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(13.08.2020 02:51:31-13.08.2020 02:51:31)