Canlı Borsa

Bundesbank`tan yaşlı nüfus uyarısı

18.01.2018 14:26 Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, “Almanya’da 2020`den itibaren yaşlanan toplumun etkileri güçlü bir şekilde başlamış olacak” dedi.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens  Weidmann, “Almanya’da 2020'den itibaren yaşlanan toplumun etkileri güçlü bir  şekilde başlamış olacak. Kapsamlı politika eylemi olmaksızın, bu durum potansiyel  büyümenin önemli ölçüde yavaşlaması anlamına gelir.“ dedi. 
 
Weidmann, Bundesbank ile Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Almanya’nın  Frankfurt kentinde ortaklaşa düzenledikleri konferansın açılış konuşmasını  yaptı.
 
Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi de olan  Weidmann, Almanya’nın dört yıldır olumlu büyüme, rekor düzeyde istihdam ve en  düşük işsizlik oranı yakaladığını söyledi.
 
Dışarıdan bakıldığında Almanya'nın ekonomik zorluklarının sonuçta o  kadar çok görünmediğinin düşünülebileceğini dile getiren Weidmann, “Ancak IMF  Başkanı Christine Lagarde'ın, John F. Kennedy'nin 'Çatıyı tamir etmenin en iyi  zamanı güneş parladığı andır' sözünü çok sevdiğini biliyorum. Ve Almanya'da  gelecekteki demografik değişimler karşısında, ihtiyatlılık, bu tavsiyeye uymamızı  gerektiriyor.” ifadelerini kullandı.
 
Weidmann, Almanya’da yaşlanan toplumun olumsuz etkilerinin  görülebileceğine işaret ederek, “Şuan Almanya, demografik duraklama olarak  adlandırılan şeyin durgunluğundan hala yararlanıyor.” dedi.
 
2020'den itibaren yaşlanan toplumun etkilerinin güçlü bir şekilde  başlamış olacağını belirten Weidmann, şunları kaydetti:
 
“Kapsamlı politika eylemi olmaksızın bu durum, potansiyel büyümenin  önemli ölçüde yavaşlaması anlamına gelir. Ve bunun yansımaları Almanya ile  sınırlı kalmaz. Avro Bölgesi'nin en büyük ekonomisindeki büyüme potansiyelinde  gözle görülür bir azalma, Avro Bölgesi ekonomisinin genel durumu için bir yük  olacaktır.“
 
Weidmann, bu durumun  para birliğinde daha düşük uzun vadeli faiz  oranlarına da dönüşebileceğini ve bunun para politikası yapıcılar için işleri  kolaylaştırmayacağını dile getirdi.
 
ALMANYA’NIN CARİ İŞLEMLER FAZLASI
 
Jens Weidmann, Almanya’nın cari işlemler fazlası ve bundan duyulan  endişelere ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.
 
Almanya'nın dengeli bütçesinin, tasarruf kararlarının, veya daha genel  bir ifadeyle, cari işlemler fazlasının bir sonuç olarak, demografik hususlara  bağlı olduğunu belirten Weidmann, “Ancak, uluslararası perspektiften ele  alındığında, uluslararası alanda talebi olumsuz etkileyebileceğinden, Avro  Bölgesi ve dünya için sıkıntı oluşturabilir. Bu, aralarında IMF’nin de bulunduğu  bazı gözlemciler tarafından dile getirilen bir endişedir.” değerlendirmesinde  bulundu.
 
Weidmann ayrıca Almanya'daki olumlu ekonomik duruma rağmen,  enflasyonun genişlemeye pek ayak uyduramadığına dikkati çekti.


Canlı Borsa
98.455 18:05
Değişim :  1,69% |  1.637,52
Önceki Kapanış :  96.817  
En Yüksek
98.662
En Düşük
97.046
Açılış: 97.193
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Nasdaq CCO 7.146 0,87  
Xetra DAX DAX 10.919 -0,12  
CAC 40 PX1 4.876 1,70  
IPC MXX 44.292 0,82  
Shanghai Composite SHCOMP 2.596 1,42  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--790--//-//213.243.28.95--//-//0 sn-(19.01.2019 02:34:37-19.01.2019 02:34:37)