Canlı Borsa

BDDK`dan yönetmelik taslak değişikliği

09.11.2018 13:06 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların izne tabi işlemleri ile dolaylı pay sahipliğine ilişkin yönetmelikte değişiklik taslağı yayımladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tarafından yayımlanan taslakta 1 Kasım 2006'da yürürlüğe giren  "Bankaların İzne Tabi İşlemleri İle Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmelik"in  9'uncu maddesinin birinci fıkrasının değiştirildiği belirtildi.

26333 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğin ilgili maddesi,  "Türkiye’de kurulu bankaların yurt dışında şube veya temsilcilik açmaları,  ortaklık kurmaları veya kurulmuş ortaklıklara katılmaları Kanunda yer alan  kurumsal yönetim hükümleri ile koruyucu hükümlere uyulması kaydıyla Kurulun  iznine tabidir. İzin başvuruları, yurt dışında şube veya temsilcilik açılmasının,  ortaklık kurulmasının veya kurulmuş ortaklıklara katılınmasının gerekçelerini  ayrıntılı bir şekilde açıklayan bir raporla birlikte kuruma yapılır."  şeklindeydi.

BDDK'nın bugün duyurduğu yönetmelik taslağında değişiklik şu şekilde  oldu:

"Türkiye'de kurulu bankaların yurt dışında şube veya üçüncü maddede  yer alan tanımdaki sınırlamalara bağlı kalmaksızın temsilcilik açmaları, ortaklık  kurmaları veya kurulmuş ortaklıklara katılmaları kanunda yer alan kurumsal  yönetim hükümleri ile koruyucu hükümlere uyulması kaydıyla kurulun iznine  tabidir. İzin başvuruları, yurt dışında şube veya temsilcilik açılmasının,  ortaklık kurulmasının veya kurulmuş ortaklıklara katılınmasının gerekçelerini  ayrıntılı bir şekilde açıklayan bir raporla birlikte kuruma yapılır.

Ancak, kanunda yer alan kurumsal yönetim hükümleri ile koruyucu  hükümlere uyulmak ve ortaklıktaki toplam payı banka öz kaynağının binde üçünü  geçmemek ve ortaklığın faaliyet alanını ayrıntılı olarak açıklayan bir raporla  birlikte en az 30 gün önceden kuruma bildirimde bulunulmak kaydıyla Türkiye'de  kurulu bankalarca, ortaklığının kurulu bulunduğu ülke mevzuatı gereğince zaruri  olarak gerçekleştirilen pay edinimleri; daha önce kuruldan o ülkede şube açma  izni alınmış olmak,o ülkedeki toplam şube büyüklüğünün banka aktifine oranı yüzde  onu aşmamak ve en az 30 gün önceden kuruma bildirilmek kaydıyla Türkiye'de kurulu  bankaların aynı ülkede gerçekleştirecekleri ilave şube açılışları; alacaklarının  tahsilatı bakımından daha elverişli veya zaruri olmak ve en az 30 gün önceden  kuruma bildirimde bulunulmak kaydıyla Türkiye'de kurulu bankaların yurt  dışındaki iştirak edinimleri kurul iznine tabi değildir."


Canlı Borsa
86.072 18:05
Değişim :  1,74% |  1.476,12
Önceki Kapanış :  84.596  
En Yüksek
86.496
En Düşük
84.986
Açılış: 84.989
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.490 -1,11  
Nasdaq CCO 7.628 -1,58  
Xetra DAX DAX 12.011 0,49  
Shanghai Composite SHCOMP 2.853 0,02  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--119--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(25.05.2019 10:11:33-25.05.2019 10:11:33)