Canlı Borsa

Bakan Özlü, sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi

16.05.2018 14:49 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Türkiye ekonomisi, üretime odaklanmış hızlı şekilde yoluna devam etmektedir. Yolunda hızlı ilerlerken Türkiye üzerinde güven algısını yıkmaya dönük hamleler sonuç getirmeyecektir." ifadelerini kullandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yazılı açıklamasında, mart ayına ilişkin sanayi üretim endeksi  verilerini değerlendirdi.
 
Bakan Özlü, martta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim  endeksinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,6, arındırılmamış endeksin ise  yüzde 6,8 arttığına dikkati çekti.
 
Türkiye ekonomisinin sanayi öncülüğünde yoluna hızlı bir şekilde devam  ettiğine işaret eden Özlü, bu yılın ilk çeyreğinde sanayi üretiminin bir önceki  yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 artış kaydettiğini vurguladı.
 
Özlü, ilk çeyrekte gerçekleşen yüksek sanayi büyümesinin yılın  tamamında da sanayi ve diğer sektörleri tetikleyeceğini belirterek, söz konusu  etkinin ekonomik büyümeyi de beklentilerin ötesinde taşıyacağını ifade etti.  Özlü, şunları kaydetti:
 
"Gerek ihracat tarafındaki gelişmeler gerekse de kapasite  kullanımlarının şu an geldiği durum sanayi büyümesinin önünde bir sıkıntı  olmadığını göstermektedir. İhracat pazarlarımızdaki toparlanma sanayinin daha da  güçlenmesinin önünü açacaktır. Sanayi öncülüğündeki bu büyüme, işgücü verilerine  de yansımaktadır. Son açıklanan rakamlara göre, ülkemizde son bir yılda 1 milyon  200 bin den fazla yeni istihdam sağlanmıştır. Sanayide yüksek teknolojiye geçiş  programımız kapsamında ülkemiz artık daha yüksek teknolojili ürünler üretmeye  başlamıştır. Şubat ayında olduğu gibi mart ayında da en yüksek üretim artışını  yüksek teknolojili ürünler gerçekleştirmiştir."
 
Açıklanması planlanan Türkiye'nin dijital dönüşümünü gösteren yol  haritasının ülkenin daha fazla katma değer üretmesine ışık tutacağını kaydeden  Özlü, "Türkiye'nin sıçrama yapma vakti gelmiştir. Sıçrama ise teknolojiyi  üretebilen ve ürettiği teknolojiyi sanayisiyle buluşturabilen bir ekonomi eliyle  oluşturulabilir. Türkiye ekonomisi, üretime odaklanmış hızlı şekilde yoluna devam  etmektedir. Yolunda hızlı ilerlerken Türkiye üzerinde güven algısını yıkmaya  dönük hamleler sonuç getirmeyecektir. Çok daha zor badirelerden Türkiye hep  güçlenerek çıkmıştır." değerlendirmesinde bulundu.


Canlı Borsa
99.326 18:05
Değişim :  -0,51% |  -509,39
Önceki Kapanış :  99.835  
En Yüksek
100.382
En Düşük
98.367
Açılış: 100.027
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Xetra DAX DAX 11.364 -1,61  
IPC MXX 42.259 -2,29  
Shanghai Composite SHCOMP 3.043 -1,97  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--388--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(25.03.2019 19:49:46-25.03.2019 19:49:46)