Canlı Borsa

Artık popüler şarkılara da yatırım yapılabilecek!

12.07.2018 12:11 Şarkı telif haklarıyla desteklenen yeni bir yatırım fonu Londra borsasına kote edildi.

Hipgnosis Songs şirketi, şarkı telif hakları tarafından desteklenen bir yatırım fonu inşa ediyor.
 
Storm Thorgerson tarafından kurulan, Pink Floyd'un Dark Side of the Moon, Wish You Were Here gibi albüm kapaklarını dizayn eden tasarım şirketi Hipgnosis, Justin Bieber, Beyonce ve Rihanna'nın hitlerini içeren bir katalog açıkladı. Şirket tarafından Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda şarkı telif haklarıyla desteklenen yeni bir yatırım fonu kote edildi.
 
Bu yatırım fonunda, Justin Bieber, Beyonce ve Rihanna'nın büyük hitlerinin, ilk kataloğun bir parçasını oluşturacağı belirtildi. Fon, Elton John, Guns 'n' Roses, Iron Maiden ve Beyonce gibi tanınmış müzisyenlerin eski menajeri Merck Mercuriadis tarafından kuruldu.
 
Dün Londra Borsası'nın (LSE) ana pazarında işlem görmeye başlayan Hipgnosis Songs Fonu, uzun vadeli gelir akışı sağlayan bir müzik portföyü oluşturmayı planlıyor.
 
Şirket, Justin Bieber’ın “Baby”, Rihanna’nın “Umbrella” ve Beyonce’in “Single Ladies” gibi hitleri barındıran 302 şarkılık ilk kataloğunda, “The-Dream” olarak bilinen ABD’li rapçi Terius Youngdell Nash'den yüzde 75'lik temettü elde ettiğini açıkladı.
 
Geçmişte David Bowie, Michael Jackson ve Mick Jagger gibi sanatçılarla birlikte çalışan müzisyen ve prodüktör Nil Rodgers, Hipgnosis yönetim kurulu danışmanı olarak görev yapıyor. Rodgers, CNBC'ye bazen müzisyenlerin şarkıların değerini anlamada başarısız olduklarını söyledi ve şunları ekledi:
 
“Her şarkının kendi kar ve zarar tablosu vardır ve insanlar bunu farketmez. Her şarkı aslında kendi içinde bağımsız bir işletmedir.”
 
Hipgnosis Songs Fonu'nun “SONG” hisseleri Çarşamba günü 102-105 peni işlem gördü ve şirket yaklaşık 210 milyon pound değerindeydi.
 
(Borsa Gündem)


Canlı Borsa
99.311 17:28
Değişim :  -0,53% |  -524,34
Önceki Kapanış :  99.835  
En Yüksek
100.382
En Düşük
98.367
Açılış: 100.027
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Xetra DAX DAX 11.364 -1,61  
IPC MXX 42.259 -2,29  
Shanghai Composite SHCOMP 3.043 -1,97  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--188--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(25.03.2019 17:45:10-25.03.2019 17:45:10)