Canlı Borsa

Alman iş dünyası İngiltere ile hızlı bir serbest ticaret anlaşması istiyor

13.12.2019 17:39 İngiltere`de Boris Johnson`ın liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti`nin tek başına iktidara gelmesi Alman iş dünyası tarafından olumlu karşılandı. Alman iş dünyası, Brexit belirsizliğinin bitirilmesini ve Avrupa Birliği’nin İngiltere ile bir an önce serbest ticaret anlaşması imzalanmasını istiyor.

Alman Mühendisler Derneği (VDMA) Üst Yöneticisi (CEO) Thilo Brodtmann konuya ilişkin olarak, "Şimdi AB ve İngiltere arasında bir serbest ticaret anlaşması için çok çalışılması ve bu yılın sonuna kadar bir sonuca varılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Brodtmann, serbest ticaret anlaşmasına yönelik çalışmalar başarılı olmazsa, sert bir Brexit ile ilgili tartışma ve belirsizliklerin tekrar başlayacağını belirterek, “Her ne pahasına olursa olsun bundan kaçınılması gerekiyor.” dedi.

Alman Sanayi Federasyonu (BDI) Başkanı Joachim Lang da seçim sonuçlarının belirsiz durumu netleştirdiği için memnun olduklarını belirterek, "Londra'daki siyasi sis temizleniyor." diye konuştu.

Lang, "Seçimin sonucu, Brexit anlaşmasının şimdi hızlı bir şekilde kabul edileceği gerçeğiyle bağlantılı. Şimdi gerekli olan, hükümet tarafından AB ile gelecekteki ilişkinin nasıl olması gerektiği konusunda net bir seyir.” ifadelerini kullandı.

İngiltere ile AB’nin gelecekteki ilişkilerine yönelik müzakerelerin 2020’de tamamlanması gerektiğini belirten Lang, "Zaman dar olsa da Alman ekonomisi bir çözüm talep ediyor." dedi.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Başkanı Dr. Eric Schweitzer de, "İngiltere seçimlerinden sonra, yakın olan bir anlaşmazlığı önlemek için hızlı bir şekilde Brexit kararı verilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Brexit’den dolayı devam eden belirsizliğin Haziran 2016'daki Brexit referandumundan bu yana Almanya ile İngiltere arasındaki ekonomik ilişkilerinde düşüş yaşanmasına neden olduğunu ifade eden Schweitzer, İngiltere'nin, Almanya'nın en önemli ticaret ortakları sıralamasında beşinci sıradan yedinci sıraya indiğini bildirdi.

Schweitzer, DIHK tarafından yapılan son anketine göre, İngiltere'deki Alman şirketlerinin yarısından fazlasının ülkenin 2020'de ekonomik kalkınmasının ivme kaybetmesini beklediğini belirterek, "Alman şirketleri, gelecekteki ekonomik ilişkiler konusundaki belirsizlikler nedeniyle, İngiltere'de yatırım ve istihdam planları konusunda isteksiz. Örneğin, İngiltere'de beş Alman şirketinden biri işlerini durdurdu. Alman şirketleri İngiltere’de 400 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere'de dün yapılan erken genel seçimde, Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti şu ana kadar parlamentodaki 650 sandalyeden 363'ünü kazandı. Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise 203 milletvekili çıkarabildi.

Canlı Borsa
105.994 18:05
Değişim :  -4,01% |  -4.424,72
Önceki Kapanış :  110.418  
En Yüksek
107.760
En Düşük
99.332
Açılış: 99.332
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.767 -4,42  
Nasdaq CCO 8.566 -4,61  
Xetra DAX DAX 11.890 -3,86  
IPC MXX 41.679 -2,48  
Shanghai Composite SHCOMP 2.880 -3,71  
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--363--//-//192.168.116.193--//-//0 sn-(28.02.2020 21:27:34-28.02.2020 21:27:34)