Canlı Borsa

ABD`nin zeytine ek vergi kararına AB`den sert yanıt!

13.06.2018 16:05 ABD Başkanı Donald Trump`ın başlattığı ticaret savaşları şimdi de zeytine sıçradı. ABD, dampingli fiyatla satıldığı gerekçesiyle ithal İspanyol zeytinine ek gümrük tarifesi uygulayacak. AB`den ise karara sert tepki gecikmedi. AB Komisyonu Sözcüsü Daniel Rosario uygulama için `kabul edilemez` dedi.

ABD Ticaret bakanlığı İspanya'dan ithal edilen zeytine anti damping vergisi uygulanacağını duyurdu.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre bakanlığın nihai kararıyla ilgili açıklamada, İspanyol zeytininin piyasa değerinden yüzde 17 ila yüzde 25,5 oranında daha az fiyatla satıldığı belirtildi. Ön açıklamada, ihracatçı üç İspanyol şirketiyle ilgili inceleme sonucunda zeytine yüzde 15 ile yüzde 20 oranları arasında damping yapıldığının saptanması üzerine geçici zamlı gümrük tarifesi uygulama kararı alındığı belirtilmişti.
 
ABD Ticaret Bakanlığı İspanya'da zeytinciliğe teşvik uygulanmasını eleştirmiş ve teşvik oranının yüzde 27'ye kadar çıkabildiğini duyurmuştu. Zamlı gümrük tarifesinin yürürlüğe girmeden önce Amerikan Uluslararası Ticaret Komisyonu tarafından onaylanması gerekiyor. ABD geçen yıl İspanya'dan 67,6 milyon dolarlık sofralık zeytin ithal etmişti.
 
Avrupa Parlamentosu Washington yönetiminin zamlı geçici ithalat vergisi uygulama kararını Mart ayında Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle kınamıştı. Parlamento ABD yönetiminden kararı geri almasını talep etmişti. Donald Trump yönetimi bu talebi geri çevirdi. ABD Başkanı Avrupa Birliği ve diğer ülkeleri damping politikası uygulayıp Amerikan ekonomisini zarara uğratmakla suçluyor. 

AB'DEN SERT TEPKİ GECİKMEDİ

AB Komisyonu Sözcüsü Daniel Rosario ise Brüksel'de düzenlenen basın  toplantısında, ABD'nin İspanyol zeytinlerine ilave gümrük vergileri uygulama  kararını eleştirdi.

AA'nın haberine göre Rosario, söz konusu ilave gümrük vergilerinin ABD tüketicilerini  olumsuz etkileyeceğini belirterek, "ABD Ticaret Bakanlığı'nın İspanyol  zeytinlerine yönelik aşırı yüksek seviyede gümrük ve anti-damping vergileri  uygulama kararı kabul edilemez." diye konuştu.

Karar süreci ve içeriğinin haksız olduğuna dikkati çeken Rosario, AB  Komisyonu'nun zeytin üreticilerini destekleyeceğini söyledi.

Rosario, söz konusu gümrük vergilerine ABD makamlarınca son onayın  verilmediğini anımsatarak, AB Komisyonu'nun resmi kararın ardından gerekli  tepkiyi göstereceğini ifade etti.

ABD Ticaret Bakanlığı, İspanyol zeytinlerinin sübvansiyonlar nedeniyle   adil piyasa değerlerinin altında satıldığını açıklamıştı.

ABD makamları, İspanyol zeytinlerine yönelik ilave gümrük vergileri  kararını 24 Temmuz tarihinde alacak.

İspanya, geçen yıl ABD'ye yaklaşık 70 milyon dolarlık zeytin ihraç  etmişti.


Canlı Borsa
93.173 18:00
Değişim :  0,00% |  0,00
Önceki Kapanış :  93.173  
En Yüksek
93.303
En Düşük
92.478
Açılış: 92.628
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Nasdaq CCO 7.024 1,71  
Xetra DAX DAX 10.892 0,33  
CAC 40 PX1 4.786 0,00  
IPC MXX 43.398 -0,36  
Shanghai Composite SHCOMP 2.543 0,27  
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--1377--//-//213.243.28.95--//-//0 sn-(16.01.2019 05:02:39-16.01.2019 05:02:39)