Canlı Borsa

ABD petrol üretiminde daha rekabetçi konumda

14.02.2018 11:25 Houston Üniversitesi Enerji Ekonomisti Prof. Dr. Ed Hirs, "ABD`de varil başına üretim maliyeti yaklaşık 65 dolardan 45 dolara kadar düştü. Küresel petrol piyasasında tutunmayı başaran ABD`li şirketler eskisine göre daha rekabetçi bir konumda bulunuyor" dedi.

Houston Üniversitesi Enerji Ekonomisti  Prof. Dr. Ed Hirs, ABD'de petrol üretim maliyetinin varil başına yaklaşık 65  dolardan 45 dolara kadar düştüğünü ve küresel petrol piyasasında tutunmayı  başaran ABD'li şirketlerin eskisine göre daha rekabetçi bir konuma geldiğini  belirtti. 

Hirs, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'nin "Shale 2.0" olarak da  bilinen ikinci kaya petrolü devrimine girdiğini söyledi.
 
Suudi Arabistan ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafından  Ekim 2014'te başlatılan "fiyat savaşı" nedeniyle ABD'de 250'den fazla petrol  firmasının iflas ettiğini dile getiren Hirs, Amerikan petrol endüstrisinde  yaklaşık 250 bin çalışanın işini kaybettiğini ve 250 bin doların üzerinde  sermayenin yok olduğunu anlattı.
 
Düşük petrol fiyatlarıyla mücadele eden ABD'li petrol üreticilerinin  işletme masraflarını kıstığını ve yeni teknolojiler geliştirerek küresel petrol  piyasasında varolmaya çalıştığını ifade eden Hirs, "Bugün ABD'nin kaya petrolü  üretiminde gördüğümüz artış, ülkenin küresel piyasada hayatta kaldığının bir  göstergesidir." değerlendirmesinde bulundu.
 
ABD'de petrol kuyularında sondaj yapma performansının da arttığını  söyleyen Hirs, şöyle devam etti:
 
"Son iki yıla göre şu anda ülkede sondaj yapma süresi yüzde 60  oranında azaldı ve sondaj uzunluğu da 3 katına çıktı. ABD'de Permian havzası gibi  verimli petrol sahalarında finansman ve operasyon verimliliği sayesinde ikinci  kaya petrolü devrimi gerçekleşti. Permian havzasında uygulanan teknikler hızla  ülkenin diğer sahalarında da kullanılmaya başlandı. ABD'de varil başına üretim  maliyeti yaklaşık 65 dolardan 45 dolara kadar düştü. Küresel petrol piyasasında  tutunmayı başaran ABD'li şirketler eskisine göre daha rekabetçi bir konumda  bulunuyor."
 
Hirs, Suudi Arabistan ve Rusya'nın Kasım 2016'da petrol üretim  miktarlarını sınırlama anlaşması yaparak petrol fiyatlarını yukarı çekmesinin  ABD'ye yaradığına işaret ederek, "ABD'nin ham petrol üretiminde artan  verimlilikle maliyeti düşürmesi, ülkenin kaya petrolü üreticilerini küresel  piyasada ayakta tuttu." diye konuştu.
 
PETROLDE FİYAT SAVAŞI
 
ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, ABD'nin günlük  ortalama ham petrol üretimi 2008'de 5 milyon varil seviyesindeyken kaya petrolü  devrimi sayesinde  2015'te 9,4 milyon varile kadar tırmandı. Böylece ülkede  petrol üretimi 7 yılda neredeyse iki kat arttı, ancak artan ham petrol üretimi,  piyasada oluşan arz fazlası ve küresel petrol talebinin düşük olması 2014'ün ilk  yarısından itibaren fiyatlarda düşüşe yol açtı ve fiyatlar yıl sonuna doğru 60  doların altına geriledi.
 
Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ülkeleri, Kasım 2014'te petrol  üretim miktarlarını değiştirmeyerek fiyatların daha da düşmesine izin verdi ve  varil başına ortalama 65 dolar gibi yüksek üretim maliyetine sahip olan ABD'li  kaya petrolü üreticilerinin önemli bir kısmını piyasanın dışına itti.
 
Petrol fiyatları Ocak 2016'da 30 doların altına gerileyerek son 13  yılın en düşük seviyesini gördü. Bu gelişme üzerine ekonomileri önemli derecede  petrol ve doğalgaz gelirlerine bağlı olan Suudi Arabistan ve Rusya, Kasım 2016'da  petrol üretim miktarlarını sınırlama anlaşması yaparak fiyatları yukarı çekmeye  başladı, fakat düşük fiyatlara uyum sağlayarak küresel petrol piyasasında ayakta  kalmayı başaran ABD'li üreticiler, yükselişe geçen petrol fiyatlarından da destek  alarak üretimlerini hızla artırdı.
 
Düşük fiyatlar nedeniyle ABD'nin günlük ortalama ham petrol üretimi  Eylül 2016'da 8,5 milyon varile gerilese de Şubat 2017'de 9 milyon varilin  üzerine çıktı. Son olarak ABD'de geçen hafta petrol üretimi ülke tarihinde  1970'ten bu yana ilk defa 10 milyon varilin üzerine çıktı ve Suudi Arabistan'ın  ham petrol üretimini geride bıraktı.
 
EIA, ABD'nin günlük ham petrol üretiminin bu yıl 10,6 milyon varile  yükseleceğini öngörüyor. Gelecek yıl ise üretimin 11,2 milyon varile ulaşacağı ve  böylece ABD'nin dünyanın en büyük ham petrol üreticisi Rusya'yı geçeceği tahmin  ediliyor.


Canlı Borsa
97.315 12:39
Değişim :  0,51% |  497,19
Önceki Kapanış :  96.817  
En Yüksek
97.657
En Düşük
97.046
Açılış: 97.193
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Nasdaq CCO 7.084 0,71  
Xetra DAX DAX 10.919 -0,12  
CAC 40 PX1 4.852 1,20  
IPC MXX 43.934 0,26  
Shanghai Composite SHCOMP 2.596 1,42  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--1560--//-//213.243.28.95--//-//1 sn-(18.01.2019 12:42:00-18.01.2019 12:42:01)