Canlı Borsa

AB, ABD`yle ticaret anlaşması müzakeresine hazırlanıyor

18.01.2019 15:22 Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ABD ile sanayi ürünlerinde gümrük vergilerini kaldırmak üzere ticaret müzakereleri yapılmasına ilişkin AB Konseyi`nden yetki talebinde bulundu.

AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, transatlantik  ticari ilişkilerde yaşanan uzlaşmazlıkların ele alındığı ABD temaslarının  ardından Brüksel'de basın toplantısı düzenledi.

AB Komisyonu'nun AB Konseyi'nden ABD ile yapılacak iki anlaşma için  müzakere yetkisi talep ettiğine dikkati çeken Malmström, bunların tarım ürünleri  hariç olmak üzere sanayi ürünlerine uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılmasına  yönelik bir ticaret anlaşması müzakeresi ile tarife dışı engellerin kaldırılması  amacıyla ürünlerde teknik gereksinimlerin uyumunu sağlama anlaşması olduğunu  anlattı.

Malmström, ABD'nin sanayi ürünlerinde gümrükleri kaldırmak üzere  çalışmayı kabul etmesi halinde AB'nin otomobillere uyguladığı gümrük vergileri  konusunu da müzakere edebileceklerini söyledi.

AB üyesi 28 ülke adına ticaret anlaşması yapma yetkisi AB  Komisyonu'nda bulunuyor. AB Komisyonu'nun resmi müzakereler gerçekleştirmek için  birlik üyesi ülkelerden onay alması gerekiyor.

GÜMRÜK VERGİLERİ VE ABD'YLE TİCARİ GERGİNLİK

Geçen yıl Transatlantik ilişkilerde gerginlikleri yükselten olaylardan  biri ABD'nin ulusal güvenlik gerekçesiyle ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük  vergileri uygulaması kararı oldu. ABD'nin AB'yi de bu ilave gümrük vergilerine  dahil etmesi, taraflar arasında ticaret savaşını ateşledi.

AB'nin hızlı şekilde ilave gümrük vergilerine karşı misillemeleri  devreye sokmasının ardından, ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa'dan ithal  otomobillere vergi uygulamakla tehdit etti.

Trump ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker arasında ticari  gerginliği azaltmak için temmuz ayında gerçekleştirilen görüşmeden otomotiv  sektörü dışındaki sanayi ürünlerine ilişkin gümrük vergilerini ve tarife dışı  kısıtlamaları sıfıra indirmeye yönelik birlikte çalışma kararı çıkmıştı.

Liderler, ticari uzlaşmazlıkların müzakere edilerek çözülmesi  konusunda anlaşma sağlamış, karşılıklı ticareti kolaylaştırmak üzere diyalog  yürütülmesinde mutabık kalmıştı. AB, kritik olan otomotiv sektörüne, ABD ile  ticari müzakereler sürdükçe ilave gümrük vergisi uygulanmamasını sağlamıştı.


Canlı Borsa
91.781 15:48
Değişim :  1,09% |  993,55
Önceki Kapanış :  90.787  
En Yüksek
92.067
En Düşük
90.392
Açılış: 90.476
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 26.090 -0,07  
Nasdaq CCO 7.797 -0,52  
Xetra DAX DAX 12.096 -0,60  
Shanghai Composite SHCOMP 2.888 0,20  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--191--//-//192.168.116.192--//-//0 sn-(17.06.2019 16:05:42-17.06.2019 16:05:42)