Canlı Borsa

Türkiye Ürün İhtisas Borsası aracılık faaliyetlerine düzenleme

20.04.2019 10:53 Türkiye Ürün İhtisas Borsasında faaliyette bulunacak firmaların, anonim şirket şeklinde kurulması, paylarının yarısından fazlasının bir veya birden fazla ticaret borsasına ait olması ve asgari 1 milyon lira sermayeye sahip olması gerekecek.

Ticaret Bakanlığı'nın, Türkiye Ürün İhtisas Borsasında Aracılık  Faaliyetleri ile Aracıların Gözetimi ve Denetimi Hakkında Yönetmeliği, Resmi  Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, elektronik ürün senetleri ile bunlara dayalı vadeli  sözleşmelerin işlem gördüğü Türkiye Ürün İhtisas Borsası'nda, aracılık  yapılabilmesi için bakanlıktan faaliyet izni alınacak. Faaliyet izni talebinde  bulunanların anonim şirket şeklinde kurulması, paylarının yarısından fazlasının  bir veya birden fazla ticaret borsasına ait olması, asgari 1 milyon lira  sermayeye sahip olması gibi bazı şartları taşıması gerekecek.

Aracılar, borsanın uygun görüşü ve bakanlık izni ile şube açabilecek,  bu faaliyeti dışında hiçbir ticari, sınai ve zirai iş yapamayacak. Aracılar,  Bankacılık Kanununda tanımlandığı üzere mevduat veya katılım fonu toplayamayacak,  müşterilerin hak ve yararlarını zedeleyici işlemlerde bulunamayacak, iyi niyet  kurallarına aykırı hareket edemeyecek.

GÖZETİM VE DENETİM

Aracıların yeterlilik şartları ile yönetmelik kapsamındaki her türlü  işlem, hesap, kayıt ve defterleri Bakanlığın gözetim ve denetimine tabii  tutulacak.

Bakanlık, aracıların yönetmelik ve ilgili diğer mevzuata aykırı  hareket etmesi gibi durumlarda aracıların faaliyet iznini en fazla 6 aya kadar  askıya almaya, faaliyet iznini iptal etmeye ve diğer her türlü tedbiri almaya  görevli ve yetkili olacak.

Faaliyet izni askıya alınan, askı hali kaldırılan veya faaliyet izni  iptal edilen aracılar derhal Borsaya bildirilecek. Faaliyet izni askıya alınan  aracıların Borsadaki işlemleri askı süresince durdurulacak.

İzni iptal edilen aracılar, Borsa tarafından üyelikten  çıkarılacak.
 


Canlı Borsa
86.072 18:05
Değişim :  1,74% |  1.476,12
Önceki Kapanış :  84.596  
En Yüksek
86.496
En Düşük
84.986
Açılış: 84.989
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.490 -1,11  
Nasdaq CCO 7.628 -1,58  
Xetra DAX DAX 12.011 0,49  
Shanghai Composite SHCOMP 2.853 0,02  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--110--//-//192.168.116.193--//-//0 sn-(25.05.2019 19:55:43-25.05.2019 19:55:43)